FATİH'İN ALTINDAN TARİH FIŞKIRIYOR

      Akdeniz caddesinin dibindeki Şenol Güneş parkı içinde başlatılan havuz inşaatından tarihi eserler ortaya çıktı. Zeminden 150 cm. civarında alt tabanda her biri yüzlerce kilo gelebilecek büyük mermer zemin kaplamalar ve mermer sütunlar iş makineleri ile tahrip edilerek alandan uzaklaştırılıyor.
      İnşaat görevlilerini ikaz etmemize rağmen görevli buradan çıkan taşların vasıfsız moloz olduğunu iddia ederek bizi ciddiye almadı, durumu yetkili makamlara bildirmeden evvel olay yerinde çektiğimiz fotoğraf ve videoları bilgilerinize sunuyoruz.
       Fatih'in imar edilmesine karşı değiliz lakin fatih bir kültür başkentidir. buranın sonradan yasadışı ve kültüre tarihe ihanet eden yıkım uygulamalarını kabul etmiyoruz, bundan sonrada etmeyeceğiz.  Fatih için en büyük değer tarihini korumaktır. Bu kültür rant hesaplarına kurban edilemez.
 

    ilgili ve yetkililere duyurulmaktadır.
Not: Olayı haber yapmakla kalmadık, gerekli mercilere şikayetimizi de yaptık, yetkili mercilerin aşağıdaki cevaplarına rağmen belediye buradan çıkarılan tarihi objeleri ve kalıntıları bölgeden kaybetmiştir. İnşaat hiçbir kısıtlama olmadan devam etmiş, park havuzun inşaatı bitirilmiştir.

 

 

YORUMLAR:
 T.C.
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI
Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı Halkla İlişkiler Müdürlüğü
BEYAZMASA

Sayın ABDULLAH GÖZAYDIN;

İlgi : 02/06/2010 16:03:33 Tarih ve 817117 Nolu Başvurunuz

Söz konusu başvurunuza istinaden İstanbul Büyükşehir Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Müdürlüğü(KUDEP) ile görüşülmüştür.Tarafımıza verilen bilgi aşağıdaki gibidir;

"Müdürlüğümüz personelince 08.07.2010 tarihinde Fatih İlçesi, Akdeniz Caddesi üzerindeki Şenol Güneş Parkı'nda yapılan incelemede Fatih Belediyesi'nce bir havuz çalışması yapıldığı ve havuz bitişiğine ise ayrı bir birim inşa edildiği ve yüzeyden yaklaşık 2.5m ile 3m arasında bir derinliğe inildiği görülmüştür. Havuz bitişiğindeki birim için inilen kotun yüzeyden 2.5m ile 3m olduğu kısımlardan itibaren açılan çukurun kesitlerinde ve atılan toprakta Geç Osmanlı Dönemine ait olduğunu düşündüğümüz kulp ve lüle parçaları görülmüştür.

Açılan çukur ve çevresinde bir yapıya ait olabileceğini düşündüğümüz duvar örgüsüne de rastlanmış,
bu dokunun bazı bölümlerinde Horosan harcının kullanıldığı tespit edilmiştir.
Konunun İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü'nce tetkik edilmesi; Fatih Belediyesi'nce yapılan çalışmanın inceleme sonrasına kadar ivedilikle durdurulması kararı alınmıştır."

Koruma Uygulama ve Denetim Müdürlüğü(KUDEP)
Tel:0212 527 45 73

İyi günler dileriz.

SEMİYE BARLAS
İBB BEYAZ MASA
TANITIM VE HALKLA İLİŞKİLER UZMANI
02124551737
semiye.barlas@ibb.gov.tr
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

kimden:Arkeoloji Müzesi <arkeolojimuzesi@gmail.com>
kime:fatihten@gmail.com
tarih: 08 Haziran 2010 13:38
konu:Şenol Güneş Parkı Hakkında

Sayın Abdullah Gözaydın,
İlgi: 02 Haziran 2010 tarihli e-mailiniz.
Bahsettiğiniz konu hakkında, ilgili kurula ve belediyeye yazı yazılmıştır.

Bilgilerinize rica ederim.

İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZELERİ MÜDÜRLÜĞÜ

fatihten@gmail.com