Merhaba

Fatih ilçesinde yapılan ve halkı rahatsız eden sokak düğünleri vb. hakkında da bir haber yayınlarsanız çok faydalı olur.

Biliyorsunuz ki 4 Haziran 2010 tarihinde resmi gazetede yayınlanan yönetmelikle sokak düğünü vb. şeyler yasaklandı fakat belediyeye defalarca şikayet etmeme rağmen zabıta ekipleri Ruhsatsız olan ve de yasak olmasına rağmen kendi açık otoparkında sokak düğünü yaptırtarak para kazanan bir otoparkla bile baş edemediler.

Yaz boyunca bu işkenceyi çekmek zorunda kalıyoruz hem de kanunlarla yasaklanmış olmasına rağmen hiçbir kamu görevlisi müdahalede bulunmuyor.

Polis ekipleri bile umursamıyor.
Kaymakamlık ise bu tür eğlencelere izin vermediğini yapılanların izinsiz yapıldığını belirtiyor.
Hatta 31.07.2010 Cumartesi günü yapılan düğünü şikayet ettiğim fabim yetkilisi ''zabıta komiseri polisi aramanızı söylüyor'' diyebiliyor. Polisi aradığımda ise polis ekipleri gelmiyorlar. 155'e bunu bildirdiğimde ise ''gelmiyorlarsa gidin savcılığa şikayet edin'' gibi bir cevap alıyorum.
Alacağına şahin olan kamu görevlilerimiz nedense hizmet vermeye ve kanunları uygulamaya gelince civciv oluyorlar.

Hem izinsiz.
Hem yasaklanmış bir uygulamayı.
Hem de ruhsatsız bir otoparkta, sur içi dediğimiz bölgede, İstanbul'un merkezi yerlerinden biri olan Fatih'te, kanunları umursamadan, insanların rahatsız olduğunu düşünmeden rahatlıkla icra edebilenlerin olduğu bir Türkiye'de yaşıyoruz.
Fatih Belediyesi ve Fatih Emniyet Müdürlüğü görevlerini yapmıyor.

Bu konuyu da sitenizde gündeme getirirseniz çok memnun olurum.

Saygılar
Cüneyt Çelik

Adminden: Eskiden bir Davul-Zurna ile gerçekleşen sokak düğünleri günümüzde miting meydanlarında kullanılan elektronik ses düzenleri ile gerçekleşmeye başladı. Doğulu vatandaşlarımızın köylerinde alışık olduğu bu kültür büyük şehirlerde hayatı felç ediyor.

Sokak genelde araç ve yaya trafiğine kapatılmakta, yoğun gürültü alabildiğine sürdürülmektedir.
Birçok önemli kavgalara sebep olan gürültülü sokak düğünleri çevrede yaşayan halkı hayatından bezdirdi. Yapılan şikayetler dikkate alınmıyor. Şimdi gerekli kanuni düzenleme yapıldı şikayetlerin dikkate alınacağını izleyeceğiz.

Geçen hafta Süleymaniye'de bir sokak düğününün dev ses sistemleri ile Fatih camii çevresinden bile sanki arka sokaktaymış gibi duyulmasının nasıl bir facia olduğunu düşünebiliyor musunuz.

Bazı itirazcıların dediği gibi bu "insanların salon tutacak parası yok" itirazını kabul etmek mümkün değil, düğüne gelen araçların modelleri, düğünde takılan takıların kilo ile ifade edildiği günümüzde, Kamyonla getirilip kurulan dev ses sistemlerinin bu mazereti yalanladığı ortada.
Bence bu yola başvuranlar bir başkaldırıyı, sisteme isyanı dile getiriyorlar, açıkça itirazlara, rahatsız oluyorsanız çekin gidin diyebiliyorlar.
Bu tür uygulamalar toplumsal barışı zedelemektedir. Devletimiz bu toplumsal tacizi görmemezliğe gelerek daha büyük sorunların oluşmasına sebep olmaktadır.
Bilhassa İstanbul valimizden bu konuda yapılan şikayetlerin ciddiyetle takip edilmesini sağlamasını bekliyoruz.


Sokak düğünlerini yasaklayan yönetmelik yayımlandı :

Geçtiğimiz günlerde sokak düğünlerinin yasaklanacağına dair haberler basında yer almıştı. Konuya dair "Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği" yayımlandı. Yönetmelikte "Çok hassas kullanımlar:" şu şekilde tanımlanmıştır.

"Konut alanları, yataklı hizmet veren sağlık kurumları, eğitim kurumları, çocuk ve yaşlı bakım evleri, canlı müzik izni almış olan oteller hariç diğer oteller, açık arazideki ve yerleşim alanı içindeki sessiz alanlar gibi kullanımları"

Yönetmeliğin 26. maddesinin (ı) bendi ise şu şekildedir.

" ı) Çok hassas kullanımları etkileyebilecek şekilde yakınında, bitişiğinde, altında veya üstündeki alanlarda konser, gösteri, miting, tören, festival, düğün ve benzeri gibi açık hava faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi yasaktır.

Bu faaliyetler çok hassas kullanımların bulunduğu alanlarda ancak İl Mahalli Çevre Kurulu Kararı ile belirlenen alanlarda yapılabilir.
Orta derece hassas kullanımların bulunduğu alanlarda bu tür faaliyetlerden çevreye yayılan gürültü seviyesi Leq gürültü göstergesi cinsinden mevcut arka plan gürültü seviyesini 5 dBA’dan fazla aşamaz."

Bu yönetmeliğe göre şehir içinde sokak aralarında çalgılı düğün yapılamayacak. Açık havada yapılacak düğünler artık İl Mahalli Çevre Kurulu Kararı ile belirlenen alanlarda yapılabilecek.

Bu yönetmelik, yıllardır açık hava düğünlerinden rahatsız olan mahalle sakinlerini oldukça sevindireceğe benziyor.
 

 

 

YORUMLAR: