AB Korona salgını sebeplerini araştırıyor

Gıda ve doğa ile ilişkimizi düzeltmek her zamankinden daha önemli Avrupa'nın gıda ve doğa ile ilişkisi COVID-19 krizi nedeniyle bir tarafa konmamalı, toparlanmada ön ve merkez olmalı

AB Korona salgını sebeplerini araştırıyor
18 Nisan 2020 - 22:34 - Güncelleme: 18 Nisan 2020 - 22:39
Endüstriler ormanları ve diğer ekosistemleri daha fazla toprak ve kaynaktan faydalanmak için tahrip ettiklerinde, vahşi hayvanları yaşam alanlarından daha fazla uzaklaştırır ve bulaşıcı hastalıkların insanlara bulaşma fırsatlarını arttırırlar.

VAHŞİ HAYVANLAR, BÖCEKLER DOĞAL HAYATI KORUMADA ÇOK ÖNEMLİ UNSURLARDIR. VAHŞİ HAYATIN YOK OLMASI DENGEYİ BOZAR HASTALIKLAR İNSANLARIN DA HAYATINI TEHDİT EDİYOR

COVID-19 salgını, Avrupa'nın gıda ve tarım sistemlerine zarar veriyor. Hükümetlerin ve AB'nin çiftçilere, tarım işçilerine ve gıda üreticilerine - herkesin sağlıklı yiyeceklere erişmesini sağlamak ve insanların geçim kaynaklarını kaybetmemelerini sağlamak için - yardım etmeleri gerektiği açıktır - ancak bu yardımın görünüşü tehlikeli bir parlama noktasıdır.

Kargaşada - dağıtım sorunları ve işçilerin mevcudiyeti ve güvenliği ile ilgili endişeler - tarım endüstrisi, hükümetleri ve AB'yi, sektördeki büyük oyuncuları desteklemek için süt ve sığır eti gibi aşırı üretilen ürünleri satın almaya ve depolamaya çağırdı.

Bazı politikacılar ayrıca çevresel standartların zayıflaması ve tarım sübvansiyonlarına ilişkin kuralların gevşetilmesi çağrısında da bulundu. Endüstriyel tarım sektörü ve siyasi müttefikleri, Avrupa Komisyonu'nun Çataldan Çifte'ye stratejisini ve AB'nin biyolojik çeşitlilikten korunma planlarını ertelemek istiyor. Çevreyi korumak için yapılacak her türlü ilerlemenin tarım sektörüne zararlı olacağını iddia ediyor.

Sektör için herhangi bir kurtarma paketi, AB'nin Çataldan Çiftliğe planı ve ortak tarım politikası, gıda ve tarım sistemimizi yeni şoklara karşı daha dayanıklı hale getirmeli ve daha fazla kriz davet etmemelidir. COVID-19 gibi salgınların altında yatan nedenler, uzak pazarlardaki egzotik hayvan ticaretinden daha derindir. Bu salgına yanıt verirken, doğa ile olan ilişkimizi ve gıdaları nasıl ürettiğimizi düzeltmeye yönelik acil ihtiyacı göz ardı etmek son derece aptalca olur.

Gelecekteki salgınları durdurmak için doğaya tecavüz etmeyi bırakmalı ve fabrika çiftçiliğini sonlandırmalıyız

COVID-19 izole bir olay değildir, ancak hayvanlardan insanlara - SARS, H1N1 (domuz gribi), kuş gribi, Ebola, Zika ve hatta HIV / AIDS gibi zoonotik hastalıkların en sonuncusudur.

Endüstriler ormanları ve diğer ekosistemleri daha fazla toprak ve kaynaktan faydalanmak için tahrip ettiklerinde, vahşi hayvanları yaşam alanlarından daha fazla uzaklaştırır ve bulaşıcı hastalıkların insanlara bulaşma fırsatlarını arttırırlar. 

Araştırmacılar, ortaya çıkan bulaşıcı hastalıkların salgınlarının% 31'inin HIV, Ebola ve Zika dahil olmak üzere orman ve ekosistem yıkımıyla bağlantılı olduğunu tahmin ediyor. Küresel orman tahribatının en büyük itici gücü, özellikle bu endüstriler için et, süt ve hayvan yemi üretimi için endüstriyel tarımdır.

Mevcut pandemi, endüstriyel hayvan çiftçiliği ile doğrudan bağlantılı görünmese de, diğer ölümcül bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkışı ve yayılması olmuştur. Genetik olarak benzer birçok hayvanın bir araya getirildiği endüstriyel tarım, virüslerin yeni konakçıları uyarlaması ve bulması için mükemmel üreme alanları yaratarak yayılmalarını arttırır. Bu, gelecekteki salgınlar için önemli bir risk faktörü olmaya devam etmektedir.

Krizde bile sağlıklı diyetleri garanti etmek için dayanıklı gıda sistemleri oluşturun

Sınırlardaki aksamalar, mevcut gıda sisteminin mevsimlik işçilerin serbest dolaşımına ve küresel pazarlara erişimine bağımlılığını ortaya koydu. Avrupalı ​​çiftçilerin, özellikle de en büyük ve en sanayileşmiş olanların, sadece tarlada inek otlatmak ve yakındaki peynir satmakla kalmayıp, büyük ölçüde hayvanları için yem ithalatına ve ürünlerini çok uzaklara ihraç etmeye bağlı oldukları ortaya çıkıyor. pazarlar.

Toplu olarak üretilen gıdaların son derece küreselleşmiş tedarik zincirlerine daha fazla yatırım yapmak yerine, yerel, sürdürülebilir ve esnek gıda sistemlerine doğru ilerlemeye başlamamız gerekiyor. Sadece daha fazla gıda ve daha fazla hayvan yemi üretmeye değil, aynı zamanda işçileri korurken ve çiftçiler için adil bir fiyat sağlarken, gıda üretimini insanların ve gezegenin sağlığına entegre etmeye odaklanan sistemler.

Salgın dersi: bilimi dinleyin ve harekete geçin

Dünyanın çoğu, bilim adamlarının korkunç eylemsizlik maliyetlerine ilişkin uyarıları takiben COVID-19 virüsünün yayılmasını durdurmak için benzeri görülmemiş önlemler alıyor. Bu arada, bilim adamlarının da etkilenmemiş iklim çöküşünün daha da büyük bir felakete yol açacağı konusunda uyardıkları gerçeğinin acısını koruyoruz. Ancak hükümetler gereken eylem seviyesine yakın bir yere gitmedi.

Hayvan yetiştiriciliği, AB'nin sera gazı emisyonlarının% 12 ila% 17'sini oluşturan iklim bozulmasının önemli bir nedenidir. IPCC, EAT-Lancet komisyonu ve RISE vakfından yapılan çalışmalar da dahil olmak üzere, bununla mücadele etmek için et, süt ve yumurtaların aşırı tüketimini ve üretimini azaltma ihtiyacı konusunda giderek artan bir bilimsel fikir birliği vardır.

Ayrıca burada bilim insanlarının uyarılarına da dikkat etmeli ve iklim çöküşüne ve ekolojik çöküşe katkıda bulunmayan - şimdiki gibi - ve kaçınılmaz olduğunu bildiğimiz iklim etkilerine daha dirençli bir gıda sistemi kurmalıyız.

AB ve ulusal hükümetler harekete geçmeli

AB, kriz kurtarma parasını endüstriyel çiftçiliğe dökmemeli, AB'nin ortak tarım politikası kapsamında sübvansiyonların üçte birini alan Avrupalı ​​çiftçilerin% 1'inden ve bizi pandemi riski altında bırakan fabrika tarımından faydalanmalı. Herhangi bir kriz fonu, en büyük oyuncuların ceplerini değil, küçük çiftçileri ve tarım işçilerini riske atmalıdır.

AB, yaklaşmakta olan Farm to Fork planında et ve sütteki radikal indirimleri açık bir hedef haline getirmelidir. Ayrıca Avrupa'da satılan ürünlerin - et, süt ürünleri, hayvan yemi, kereste, palmiye yağı - doğanın yok edilmesi veya insan haklarının ihlali ile bağlantılı olmamasını sağlamak için yeni yasalar yazmalıdır.

Avrupa'nın gıda ve doğa ile ilişkisi COVID-19 krizi nedeniyle bir tarafa konmamalı, toparlanmanın önünde ve merkezinde olmalıdır.

* Greenpeace Avrupa Birimi'nde tarım ve orman kampanyacısı

Kaynak: www.euractiv.com
Bu haber 2483 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum