Alkol Kanser riskini arttırıyor

Az içiyorum, Alkolik değilim, Bir bardak şarap sağlık için faydalıdır, Efsaneleri tarih oldu, Bu sözlerin doğru olmadığı Dünya çapında yapılan araştırmalarla belirlendi ve DSÖ bu yanlış algıyı değiştirmek için Dünya çapında Alkolsüz hayatı teşvik etmek için kampanyaların başlayacağını duyurdu. ALKOL ÖLDÜRÜR + KUMAR SÜRÜNDÜRÜR, Biz bunu yıllardır söyleriz Ata sözü gibi oldu zaten

Alkol Kanser riskini arttırıyor
17 Temmuz 2021 - 13:26 - Güncelleme: 17 Temmuz 2021 - 14:25

Araştırmacılar, ünlü günlük bir kadeh şarabın sağlıklı mı yoksa zararlı mı olduğu sorusunu yıllardır tartışıyorlar. 

Dünya Sağlık Örgütü'nden bilim adamları şimdi yeni bir açıklama girişiminde bulundular ve bir anket çalışmasında alkol tüketiminin sağlık üzerindeki etkilerini incelediler. Alkolün kanser riskini artırdığını bulmuşlardır. Araştırmacılara göre, dünya çapındaki tüm kanser hastalarının yüzde beşinden bira, şarap ve benzerleri sorumludur.

Alkol severler bu haberi okumaktan hoşlanmazlar ve şarap ve biradaki diğer bileşenlere sindirim ve kardiyovasküler etkiler atfeden çalışmalara atıfta bulunurlar. WHO çalışması bu etkiyi reddetmez, ancak kanserin özellikle vücudun alkolle temas eden bölgelerinde sıklıkla meydana geldiğini gösterir. Ağır içicilerin boğaz, yemek borusu, kolon veya karaciğer kanseri olma olasılığı daha yüksektir.

Alkol, bağırsaklardan emildikten sonra doğrudan karaciğere gönderilir. Orada büyük bir kısmı söküldü, ancak geri kalanı kaldı. Bu, kalp yoluyla tüm vücuda kanla dağıtılır. Alkol daha sonra tek tek hücrelerde biyolojik bir hücre zehiri görevi görerek hücre performansını düşürür ve DNA'ya zarar verir. Beyinde algı ve davranışları da değiştirir.

Risk sadece coğrafi açıdan büyük ölçüde farklılık göstermez
İlginç bir şekilde, kalıba uymayan ama yine de daha yaygın olan bir kanser var: kadınlarda alkole bağlı meme kanseri. Bu, alkolün memeyle hiçbir ilgisi olmamasına rağmen. Bilim adamları bunu, içki içen kadınlarda erkeklere göre daha fazla değişen hormonal denge ile açıklıyor.

Çalışma, alkol tüketiminin sağlık üzerindeki sonuçlarının herkesi eşit şekilde etkilemediğini açıkça göstermektedir. Alkol, Asya, Orta ve Doğu Avrupa'da kanserin gelişimi üzerinde açık ara en büyük etkiye sahiptir. Bunlar aynı zamanda kişi başına alkol tüketiminin en yüksek olduğu bölgelerdir. Kuzey Afrika bu konuda çok daha iyi durumda: çok az alkol tüketiliyor ve araştırmacılar ayrıca daha az kanser buldu.Harita, alkolün neden olduğu kanserlerin yüzdesini gösterir.
Resim:  Lancet Onkolojisi
Alkol içen erkekler en çok risk altındadır. Kanser oranları dünyanın tüm bölgelerinde arttı. Örneğin, özofagus kanseri geliştirme olasılıkları kadınlara göre neredeyse iki buçuk kat daha fazladır. Çalışma, bunun yalnızca genellikle daha fazla alkol içmelerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını net bir şekilde açıklamıyor.

Ancak netleşen şey, içtiğiniz miktarın en önemli risk faktörlerinden biri olduğudur. Günde bir kadehten fazla şarap veya bira içen kişiler, dünya çapında alkole bağlı kanserlerin yüzde 86'sından sorumludur. Ancak araştırmacılar burada garip bir model buldular. Erkekler her gün 0.75 litre bira içtiğinde en yüksek kanser riskine sahiptir. Tüketiminizi artırırsanız, vücut adapte olur ve kanser riski önemli ölçüde düşer.

Kadınlar için eşik daha düşüktür, 0,5 litre bira ile riskleri maksimumdur ve daha fazlası ile keskin bir şekilde düşer. Bunun olası bir açıklaması, bu kadar yüksek dozda alkolle vücuttaki alkolü parçalayan enzimlerin kalıcı olarak artmasıdır.

Ancak şunu söyleyelim: Önemli: savunma riski her ilave bardakla artar.


Bu haber 349 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum