Ayasofya Konakları tadilatına Mühürleme

Keskin gurup tarafından on yıllığına kiralanan Ayasofya konakları badana boya gerekçesi ile tadilata alınmış, tescilli binalar içten yıkılarak yenilenmeye başlanmıştı. olaya İstanbul 4 numaralı koruma kurulu müdahale etti, faaliyet mühürlenerek durduruldu.

Ayasofya Konakları tadilatına Mühürleme
01 Temmuz 2015 - 22:09 - Güncelleme: 01 Ocak 2018 - 19:15
Turk Turing kurumu mülkiyetinde olan, "Sivil mimarlık örneği olarak tescilli" Sultanahmet Ayasofya konakları ilgili vakıf tarafından Keskin Şirketler Grubuna kiralandığı, Keskin gurubun binaları boş istemesi nedeniyle vakıf üyeleri tarafından Çelik Gülersoy'un on yılların emeği çevresinden topladığı nadide eserler haraç mezat satılmıştı.

 

Keskin gurubun binaları neden boş istediği şimdi meydana çıktı, Amaçları binaları yıkıp yerine yeni yapılaşma ile otel yapmak olduğunu anladık.

Geçtiğimiz yılın Haziran ayında soğukçeşme sokaktaki 12 konak, 1 sarnıç ve tarihi dehlizlerin yer aldığı tarihi tescilli binalar 10 yıllığına Keskin Group'a kiralandı.

 

Mevcut kiracılar dış cephe boyayacağız diyerek kamufle ettikleri inşa faaliyetleri sırasında binaların içten yıkıldığını tespit ettik ve sık sık haber yaptık, Haberlerimiz ulusal basın tarafından da kullanıldı.

 

Kendisi ile konuştuğumuz Kültür bakanlığı İstanbul 4. numaralı koruma korulu müdürü Sayın ERSOY KÖSE, Buradaki tadilat+Yenileme için kendilerine müracaatın olmadığını, Eski müdür A. Hamdi beyin zamanında durdurma yazısı yazıldığını, Kendilerinin durum değerlendirmesi yaptığını, En yakın bir tarihte Ayasofya konaklarına müdahale edileceğini söylemişti.

 

Ve Kiracı Keskin guruba müdahale 1 Temmuzda yapıldı, Badana boya izni ile binaları izinsiz yıkan şirken hakkında soruşturma yapılmasını bekliyoruz. 1 Temmuz günü soğukçeşme sokağına geldiğimizde tevafuken mühürleme ve şantiyedeki personelin tahliyesine şahit olduk. Gelişmeler hakkında bilgi alamadık, Dileriz bu hukuksuz yıkımları yapanlar hakkında hukuki soruşturma açılsın, Fatih ilçemizin tarihi envanterini talan eden zihniyete iyi bir örnek teşkil etsin.

  

Faaliyetlerini araştırdığımız Keskin gurubun bu kiralama ile Çelik Gülersoyun mirasının korunmayacağını biliyorduk, Öncelikle tarihi envanterin alelacele satılması burada yeni binaların yapılacağının habercisi oldu. Tarihi tescilli binaların bu denli hukuksuz, vandalca uygulama ile dönüştürülmeye kalkışılması Fatihte Belediye yokmu, Bölgede mıntıka mühendisi yokmu sorularının tekrar sorulmasına sebep oldu.

  

Uygulamaların takipçisiyiz, Fatih'te yoğun turizm baskısı büyük bir rant oluşturdu, Binalar çılgın gibi dönüştürülüyor. Mevcut imar planları ve plan notlarının ciddiye alınmadığı uygulamalar binleri geçti, Hukuken başlattığımız takibatlar Sahte- gerçeği saptıran teftiş kurulu raporları ile yargıdan "Suç oluşmamıştır" gerekçesiyle akemete uğratılıyor. 

  

Fatihin tarihi, Tarihi envanteri bu yönetimin tehdidi altında, 17-25 Aralık yolsuzluk-rüşvet soruşturmalarının odağında ilçemiz vardı, Bir oldu-bittiye getirilerek yargılama yapılamadı, Dileriz bu konudaki iddialar "Paralel iftirası" gerekçesiyle takipsizlikle sonuçlanmasın.

Halen İstanbul 20. Ağırceza mahkemesinde devam eden mahkemeden umudumuz kalmadı, Yeni bir soruşturma ile bu iddilar tekrar gündeme getirilsin, Büyük Şaibe altında bulunan Fatih belediyesi gerçek anlamada aklanabilsin istiyoruz.

  

SIRA İSTANBUL KİTAPLIĞINDA 

 

Çelik Gülersoy'un Mirası, İstanbul Kitaplığı rant kurbanı olmasın!

Çelik Gülersoy Vakfı, İstanbul Kitaplığı 25 yıldır hizmet verdiği binadan çıkarılıyor. Bizzat yönetim kurulu üyeleri Uğur İbrahimhakkıoğlu (eski Yargıtay sekreteri) ve Arhan Apak (Saint Joseph okulları vakıf yöneticisi) Kütüphanenin yapısının otel yada restoran olarak kullanılmak üzere kiralanması kararını vermişler. Üçüncü yönetim kurulu üyesi Deniz Yalav ise bu karara katılmamış. Vakıf yönetimindeki bu ihtilaf Vakıflar müdürlüğüne intikal etmiş, Bu konuda kurulan bir komisyon son kararı verecek. 

Kitaplığın kapatılarak binanın otele dönüşmesi önlenemez ise İstanbul hakkındaki en kapsamlı kütüphane olan İstanbul kitaplığındaki  kitapların nereye götürüleceği ise bilinmiyor. 

Şahit olduğumuz dedikodulara göre Saint Joseph okullarının bir birimine taşınması yönünde. Bu durumda ulusal ve uluslararası araştırmacıların uğrak yeri olan İstanbul kitaplığına ulaşmak oldukça zora girecek, akademisyenler bu uygulamaya tepkili.

 

KONU HAKKINDA DİĞER HABERLERİMİZ

 

http://www.fatihhaber.com/celik-gulersoy-istanbul-kitapligi_h1213.html

 

http://www.fatihhaber.com/c--gulersoyun-hayali-istanbul-kitapligi-ranta-kurban_h1264.html

 

http://www.fatihhaber.com/talan-sirasi-ayasofya-konaklarinda-_h1231.html

 Bu haber 5434 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum