Balatta İmam Cemaat kavgası

Balat sahildeki Yusuf Yusuf Sucuattin camii imamı televizyon haber muhabirinin önünde cemaatle kavgaya tutuştu, arbede karakolda bitti. Haklarında suç durusunda bulunulan kişiler Balatın önemli sivil toplum kuruluşu üyeleri cemi cemaati kişiler, İmam ile cemaatin arası neden bu kadar açıldı? Cemaat imamlardan ne istiyor da kavgaya sebep oluyorlar?

Balatta İmam Cemaat kavgası
09 Ağustos 2020 - 15:50 - Güncelleme: 09 Ağustos 2020 - 22:06
Balat sahildeki Yusuf Sucuattin Camii İmam-Hatip Hasan ŞAHİN Show Tv'yi camiye davet ederek cemaati şikayet ettiği bir ropörtaj verdi.

Perşembe günü camide tek başına maskesiz namaz kılan kişiye kaba bir uslup ile "maskeni tak" ikazı yapan imam Hasan Şahin'e  namaz kılan kişi "Saygılı ol, namazımı böldünüz" diyerek direnir, Cami çıkışı tekrar tartışma devam edince kişi imam ve cami tuvalet görevlisini darp edip çekip gidiyor.

İmam Hasan Şahin Söz konusu kişinin caminin karşısındaki otoparkın çalışanları ile yakın ilişkisi olduğunu görüyor, Şahin bu saldırıdan Üç gün sonra bu gün öğlenden sonra camiye çağırdığı Show tv. muhabirlerine uğradığı saldırıyı kameraya anlatıyor. Ropörtaj bittikten sonra muhabirler caminin karşısındaki otoparka gelerek olayı gören olup olmadığını soruyor. 

Muhabir bu ara hemen orada bulunan Yavuz Sultan selim spor kulübü başk. Kadri Gözaydın'a imama yapılan saldırıyı soruyor, Kadri Gözaydın, İmam Hasan Şahin hakkında ; İki yıldır burada görev yapıyor, Vukatsız hafta geçmiyor, nedenini bilmediğimiz nedenlerle sık sık cemaatle tartıştığını görüyoruz, Cemaat bezdi bu kişiden, Müftülüğe birçok şikayet yapılmış netice alamamışlar.

Bu ropörtaj devam ederken kameraman otopark kulübesinde oturan Hamza Toprak'ı çekmeye başladı, hamza Toprak durumu fark edince "ne çekiyorsun, benimle ne işin var diyerek itiraz etti, İtirazı ciddiye almayan kamereman çekmeye devam edince Hamza Toprak elinde çay bardağı olduğu halde kameramanın üzerine yürüdü Buradaki itiş kakışta H. Toprak'ın elindeki çay bardağı kameramanın üzerine döküldü, İki haberci yandık diye feryat etti, Bu sefer olay dalaşmaya dönüştü, Araya girenler kavganın büyümesini önlediler.

Bu tartışmayı polise ihbar eden imam ve habercilerin çağrısı ile olay yerine gelen polisler habercilerin ve imamın şikayetçi olduğu kişileri Hamza Toprak ve Faik'i gözaltına aldı, Bu arada Yavuz Sultan selim spor kulübü başk. Kadri Gözaydın görgü şahidi olarak Yedikule ekipler amirliğine götürüldü, Akşam namazı sonrası ancak ifadesi alınarak Balat'a gelebildi.

Bende Akşam namazımı cemaatten ayrı tek başıma bu camide eda ettim, Bu ara asayişten polis memurları geldi kamera kayıtlarını istediler, Onlar kamera ile uğraşırken İmamın gözü önünde Camide maskesiz cemaat namaz kılıyordu hiç müdale etmediğini gördüm, Acaba burada bir komplomu var diye aklıma geldi.

İMAM HAKKINDA ŞİKAYET ÇOK

Ferruh Kethüda camii restorasyonda olduğu için buraya gelmek zorunda kalan birçok cemaat mensubu Bu İmam Hasan Şahin'den şikayetçi olduğunu gördük.

DİYANETİN NAMAZ MEMURLARI KIL ALDIRMIYOR

İslam ve Cemaat olmak konusunda cemaat bilinçlendikçe, İmam hatiplerden beklentiler çoğalıyor, Sorulan sorulara Kurana göre cevap vermekte zorluk çeken Diyanet personeli bazen taşkınlıkların ortasında buluyor kendilerini. 

Bazı görevliler ise sorulan sorulara "siyasidir" gerekçesi ile cevap vermediğini biliyorum.

Sayın İmam-Hatip Hasan ŞAHİN son aylarda sık sık cemaatle tartıştığı iddia edildi, Olayın takipçisi olacağız.

İsmi üzerinde cami, Müslümanların bir araya geldiği islami sosyal kültürel konularda fikir alışverişinde bulunacağı yer diye biliyoruz, Son yıllarca camilerimiz maalesef sadece namazgah olarak kullanılıyor, Hükümetimizden bu konuda islam tarihindeki uygulamalar göz önüne alınarak yeni uygulamalar yayınlamasını bekliyoruz


Bu haber 9257 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum