BETON TOZKOPARANIN AYAK SESLERİ

Tozkoparan Dönüşümünde Çanlar Kimin için çalıyor. YEŞİL MAHALLE YÜKSEK KATLI BETONA GÖMÜLÜYOR, DEVLET KENTSEL DÖNÜŞÜMLERDEN RANT EDİNMEMELİ Son 20 yıldır kentsel dönüşüm projelerinin tamamı RANTSAL DÖNÜŞÜM şeklinde hayata geçtiğini düşünürsek, Buradaki antlaşma ne kadar hakkaniyet barındırıyor göreceğiz.

BETON TOZKOPARANIN AYAK SESLERİ
31 Aralık 2020 - 15:19 - Güncelleme: 25 Ocak 2021 - 14:18
ÇŞB Bakanşığı+TOKİ+Emlak konut, Kiptaş gibi kuruluşların "kendine münhasır" adaleti!'nin tecellilerini hep gördük, Bundan sonra evrensel hukuk ve adalet sınırlarına dönerler mi? Sanmıyoruz.

Deprem odaklı zorlamalarla Rantsal dönüşümler Tamamı SİT alanı olan Fatih ilçemizde (Sulukule, Yedikule Konakları, Yedikule CER, Süleymaniye)  projelerinde gördük, henüz ayak seslerini duyduğumuz yeni projelerin daha vahşi şartlarda parsellerimize çökeceklerinden endişemiz var, Sığınacağımız tek kapımız var; Yüce Allahımıza sığınmak.

Kim vatandaşı mağdur ediyorsa Allah iki cihanda onları rezil rüsvay etsin İnşaallahBÜTÜN MESELE BU MEDENİ PLANLAMAYI BETON YIĞININA  DÖNÜŞTÜRME SAVAŞI 

Tozkoparan Rantsal Dönüşüm projesinden bir gelişme var:

 

Dostlar merhaba.

Tozkoparan'da gerçek mücadelenin 20 Nisan'da başladığını daha önceki paylaşımlarımızda ifade etmiştim.

Güngören Belediye yetkililerinin dengesiz açıklamalarıyla Tozkoparan Kentsel Dönüşümü içinden çıkılmaz hale geldi. Bakanlık da gereken duruşu sağlamadı. 

Dostlar dün akşam GreenPark otelde, ÇŞB Bakanı Murat Kurum'un da katıldığı, Tozkoparan hak sahipleri için toplantıyı sosyal medyada  izlemiş ve ya haberini almışsınızdır. 

Kısaca özetlemek gerekirse, 12 yıldır çözülemeyen Tozkoparan Kentsel Dönüşüm sorunu, ÇŞB Murat Kurum'un yaptığı ve bir çok yönden belirsizlikleri beraberinde taşıyan açıklamalarla çözüldü algısı yaratılmaya çalışıldı. 

ÇŞB Murat Kurum söylediği takip edebildiğim kadarıyla şöyle:

95 m2 Brüt 2+1  .......... 180 bin TL

125 m2 Brüt 3+1 ......... 220 bin TL

Gidin pazartesi günü ve sözleşmeyi imzalayın diyordu. 

Evlerinizi vereceksiniz ve üstüne de 180 veya 220 bin TL ödeyeceksiniz. Bizden istenen buydu.

Bu durumda bilinmezlikler hemen sırıtıyor. 

1- 95 m2 nin neti kaç m2 olacak.

2- 6306 sayılı kanunda kira yardımı alana kredi, kredi alana kira yardımı yapılmıyor. Hak sahipleri bu krediyi nereden ve % kaç faizle bulacak.

3- 2 yıl biteceği söylenen inşaatlar çok daha uzun zamana yayıldığında hak kayıplarını kim karşılayacak. 

4- Şu anda yapılan konutlar öylesine anlatıldı ki sanırsın şato. Fakat Dron'la çekilen videolardaki görüntü tam bir YARI AÇIK CEZAEVİ.

Bu nedenle verilecek evlerin fiziki konumu, hangi katta olacağı ...vs. konuları nasıl olacak?

5-  Kira yardımı tüm mirasçıların hesabına eşit olarak bölünerek yatırılacak.

6- Süre seneleri bulursa bu kira yardımı ödenecek mi?

Dostlar bu sorular çoğaltılabilir. 

Pazartesi günü saat 10.30 da sözleşmelerle ilgili bir avukat Tobim'e sözleşmeleri incelemek için gelecek. Bu sözleşme taslağını inceleyerek açıklama yapacak. 

AVUKATIN AÇIKLAMA YAPMADAN İMZA ATILMAMASINI DÜŞÜNÜYORUM. 

Her şey bir yana bu tebligat konusunun hukuksal boyutunu sonuna kadar tüm apartman sakinleri olarak götürmek kararındayız. LÜTFEN HİÇ KİMSE HEMEN İMZA ATMASIN. 

2020 VE GEÇEN YILLARIN İNADINA 2021 YILI HERKES İÇİN HUZURLU BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK DOLSUN.

 HAKLIYIZ BİZ KAZANACAĞIZ.

TOZDER Ömer Kiriş

 

 

Tozkoparan'da Neler Oluyor?Güngören Platformu'nda Zeki Can BAKIR'ın konukları; Hukukçu Av. Onur CİNGİL, TOZDER Başkanı Ömer KİRİŞ ve ÖRDER Saymanı Gani KARÇIĞA

 

 

 

Bu haber 8471 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • ÖMER KİRİŞ
  10 ay önce

  MERHABA DOSTLAR.

  2019 yerel seçimlerinde Güngören Belediyesi'nde görevi üstlenen ekip var gücüyle Tozkoparan'da dönüşüm için bastırıyor. Çünkü çok zamanları yok. Tozkoparan'daki binaların çevresindeki sosyal donatı alanlarının, bu ekip tarafından imara açılması için ne gerekirse yapıyorlar ve yapacaklar.

  Fakat olmuyor istediklerini gerçekleştiremiyorlar.

  DOSTLAR;

  Artık birbirimizi tanıyoruz. Zaman bize çok şey öğretti. Dün iktidarıyla, muhalefetiyle sırtımızda taşıdıklarımız, söz konusu rant olduğunda duracakları yerleri belirlediler. Görevlerini yapıyorlar. Şu son 15-20 gündür kim kimin dostu, kim ne kadar samimi bunu herkes farklı açılardan gördü.

  DOSTLAR;

  Tozkoparan'da büyük bir oyun oynanıyor. Ve barınma haklarımız yok ediliyor. Şöyle ki,

  1- Riskli ilan edilen 10.4 hektar alanın, kat mülkiyeti tapularına sahip 84 bağımsız apartmanlara uygulanan 6306 sayılı risk yasasının 6/A maddesi, söz konusu apartmanları ortadan kaldırarak bir an önce boş alanları yandaşlar için imara açacaklar.

  2- Bu işlem için İst. Cerrahpaşa Üni. Müh. Fak. İnşaat Bölümünden 2 Doç. Dr. ve 1 İnş. Yük. Müh. 3 kişilik bir ekiple 10.4 Hektar alan için bir teknik rapor hazırlamışlar.

  3- Söz konusu rapor ÇŞB.'nın söylediği gibi bütün binalara girilerek yapılmamıştır. (Bakan her bina tek tek incelendi demişti.) O noktada bakana yalan söylendiğini düşünüyorum. Veya bakan gaf yapıyor.

  4- Alanı bu kadar çabuk tahliye etme arzuları insanların hayatlarını kurtarma çabası olmadığını hepimiz biliyoruz.

  5- Tebligata dayanak yapılan teknik rapor YA HAZUS VEYA DOTEKS (mi Dorteks mi?) metoduyla yapılmış olmalı. Ve bu raporlama tekniğinin 6/A için son derece yetersiz ve yanlış sonuçlar doğurduğunu uzmanlar söylüyor. Yani iş oldu bitti ye getiriliyor.

  6- Şimdi direnişi kırmak için pankart yöntemini kullanıyorlar.

  141 DAİRE KURASI ÇEKİLİYOR HEYYYYY. FIRSATI KAÇIRMAYIN.

  NOTERDE HAZIR. BASTIR İMZAYI GİR KURAYA.

  Komik ki ne komik.

  Emekli aylığı ile veya 3000 Tl aylıkla yaşamaya çalışan ve kuraya girip kazanacak vatandaşlar, o muvafakat namenin şartlarını bir defa okumuşlar mıdır acaba? (Sözüm 15- 20 daire toplayan rantiyeye değil.)

  O ZAMAN NE YAPMALI

  7- Tek yol mahkeme. Ve mümkün oldukça fazla sayıda dava açılmalı. Apartman bazında. Mevcut avukatlara veya güvendiğiniz avukatlara vekalet verip dava açmak.

  DAVA AÇMAK.

  DAVA AÇMAK

  DAVA AÇMAK.

   

 • BURAYA ÇOK DİKKAT ETMELİSİNİZ
  10 ay önce
  Erkan Yıldırım Bu belediye yıllardır sabıkalı bunlara güvenip İmza attığınız bir belgede artık “karşıdaki kişiye güvenmek” diye bir şey söz konusu değildir. Karşınızdaki kişi size güvenmeyerek belge tanzim edip imza attırdığına göre siz de kendi talepleriniz açısından aynı davranış içinde olmalı ve onun yükümlülükleri için de ondan imza almalısınız. Kısaca çok önemli imzanın önemi
 • ÖMER KİRİŞ "UYARI"
  10 ay önce

  MERHABA DOSTLAR.
  Hak sahipleri veya yatırım için mahalleden ev alanlar (birilerine daire toplayanlar hariç); Mahallenin boşaltılması sizlerin yıllardı akıttığınızın farkına varın. Mahalle metruk hale getirilmek isteniyor. 1- Metruk hale getirilen bir bina hukuki süreci içinde yıkılır veya yıktırılır.
  2- Yıktırılan bina tapusu, artık kat mülkiyet vasıflarını kaybedip, arsa konumuna dönüşür.
  3- Arsa konumuna dönen binanın hukuku artık 3194 sayılı yasanın çerçevesindedir. Ve belediye istediği gibi bu arsaları diğer yanında bulunan parsellerle birleştirebilir, veya kamulaştırabilir. Her iki halde de arsanızın % 40'ı imar yasası 3194'ün 18. maddesine göre. işlemi yapan kuruma bedelsiz bırakılır. 
  4- DİLERİM YARIN TOBİME GİDEN KOMŞULARIMIZ İNSANİ VE HAKKANİYETLİ BİR SÖZLEŞMEYLE KARŞILAŞIRLAR. BEN VE BENİM GİBİ DÜŞÜNENLER DE ÖZÜR DİLEME KONUMUNA DÜŞERLER.

 • Behlül Dane
  11 ay önce
  KENTSEL DÖNÜŞÜMLERDE HALK RANT PEŞİNDE şeklinde şikayet eden iktidar mensupları, En büyük rantçının kendileri olduğunu görmezden geliyor. Tozkoparan devletin dar gelirliler için yaptığı Çoğunluğu 20-30 senelik binlar. Betonun yarı ömrü en az 50 yıl olduğuna göre bu binalar en az 50-75 yıl sağlam olmalıydı. Devlet+Belediye, mimar, Mühendis kontrolünde inşa edilen binalarda nasıl bir usulsüzlük yapıldı ki 20-30 yılda bu binalar depreme dayanıksız ilan ediliyor? Devlet ve diğer kurumlar buradaki kendi ihmalini görmezden gelerek söz konusu bu gayrimülklerin son sahiplerini cezalandırıyor. Mevcut binaları "Çürük-Yıkılabilir" raporu ile yok sayıyor, Arsa payını peşinat sayıp üzerine mülk sahiplerini 180-220.000TL. borçlandırıyor. Üstelik söz konusu dönüşüm alanında en az %100 oranında fazla yapılaşma yapıldığı halde. Bu proje mevcut mülk sahipleri tarafından kooperatif üzerinden bir müteahhide verilse, Bedava daire aldıkları gibi üste para+daire bile alabilirler. Devlet burada bir rant peşinde, alacağı rantı sosyal konutlar için harcayacağını iddia ediyor.  Bu güne kadar devletimizin böyle sosyal konut ürettiğini pek görmedik, Gördüklerimiz örnekler ise dar gelirliden çok yandaşlara tahsis edildiğine şahit olduk. Fatih belediye başkanı sayın Ergun Turan 5 yıllık TOKİ başkanı olarak yaptığı bir açıklamada (son yıllar genelde %85 kamu binalarına yoğunlaştıklarını, %15 sosyal konut ürettiklerini itiraf etmişti. Bu anlayış hala değişmiş değil. Kuruluşumuzdan beri TC. Anayasamızda sosyal hukuk devletidir şeklinde tanımlanmıştır. Son 20 yıldır devletimizin bu sosyallik anlayışı oldukça zaafa uğradığına şahit oluyoruz. Bundan sonra bu anlayışın değişeceğinden kuşkularımız var.