Boğazın temiz berrak suyu kirlendi

İstanbul Boğazındaki berrak ve soğuk su yerini Sıcak, bulanık garip Turkuaz bir suya bıraktı. Ramazan nedeniyle denize girememiştik, Bayramın birinci günü Sayburnundan denize girelim dedik 55 yıldır görmediğimiz bir manzara ile karşılaştık, O Buz gibi berrak su gitmiş yerine hiç olmadığı kadar sıcak, Bulanık, Turkuaz rengine bürünmüş.

Boğazın temiz berrak suyu kirlendi
26 Haziran 2017 - 11:03 - Güncelleme: 26 Haziran 2017 - 19:41
Boğazdaki akıntı hattında görülen açık renk, Akıntının etkili olmadığı Marmara sularında etkili değildi. 

Bizde hala berraklığını koruyan Cankurtaran tarafında denize girdik. 

Burada ayrı bir tuhaflıkla karşılaştık; On yıllardır buradan denize gireriz eve geldiğimiz zaman tatlı su ile duş almamız gerekmezdi, Bu gün denizden çıkıp eve gelene kadar yoğun bir kaşıntıya maruz kaldık, Evde hemen sıcak bir duş alarak kaşıntıdan kurtulduk.Bazı uzmanlar bu bulanıklığın nedenini "planktonik algler" adında küçük canlılar olduğunu açıkladı, Biz bu planktonik canlıları Marmarada çok sıklıkla görüyoruz, Kırmızı-pembe renkte oluyorlar ve kaşıntıya sebep olmuyorlar, Ayrıca su yüzeyinde oluyor, Bir metreden aşağıda yoktular.

Bu nedenle ben bu açıklamalara inanmıyorum.

Bilhassa Avrupa tarafından Karadenize akan Tuna gibi büyük nehirlerin aktığı sahillerde görülen açık renkli bulanık su o kadar yoğun ki İstanbul boğazını geçerek eğeye doğru yol aldığını izliyoruz.Rus haber sitesi superomsk karadenizde görülen bu renk değişimine sebep olan unsurların Tuna nehri akıntıları olduğunu yazdı, Haberde;

NASA uzaydan çekilmiş Karadeniz'in görüntülerini yayınladı. Eğer fotoğrafta görebileceğiniz gibi, deniz suyu turkuaz renkli görünüm var. Özellikle güçlü renklı sıvı boşanmaları Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna kıyılarında görülüyor.

Bilim adamları tarafından belirtildiği gibi, fenomen yılın bu zamanı için olağandır. Ancak, böyle bir belirgin içinde, öyle değildi. kalsiyum karbonat yüzeyi üzerinde biriktirilir planktonik algler, - çiçek Kokkolitoforitlerın ile bağlantılı olarak değişir.

http://superomsk.ru/news/49229-chernoe_more_stalo_biryuzovom/ 

Karadenizin Romanya sahillerinde oldukça yoğunlaşan Turkuaz renkli kirlenmenin sebebi Gene Kimyasal bir kaza mı?

Bilindiği gibi 2010 yılı 4 Ekim tarihinde Macaristan'ın  Veszprem bölgesinde Devecser'deki bir alüminyum fabrikasının Açık kimyasal atık havuzu setlerinin yıkılması sonucu çevreye yayılan binlerce tonluk zehirli kızıl çamur, Tuna Nehri'ne ulaşmış, Bu yolla Karadenize akan kimyasal zehirler nedeniyle Karadenizdeki doğal hayatın büyük tahribatına sebep olmuştu.Çevre Koruma Teşkilatı WWF’in Macaristan yöneticisi Gabor Figeczky, felaketin sonuçlarının uzun süreli zararlara yolaçacağını, Macar tarihinde eşi görülmemiş bir felaket yaşandığını, ökolojik dengenin bozularak, nehir çevresindeki tarım alanlarında ve içme suyu rezervlerinde büyük tehlike yaşandığını bildirdi.

Avrupa Tarihinin en büyük bu çevre felaketi sadece Macaristanı değil, Tuna'nın geçtiği diğer ülkeleri ve Karadeniz'i yoğun etkiledi, Türkiyede uzun zaman Karadeniz balığı tüketimi olmadıMilliyet gazetesinin haberinde

Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü'nün emekli öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ahmet Cemal Saydam, bu renk değişiminin son 10 gündür bütün Karadeniz'de yaşandığını söyledi. Saydam" bu bir berekettir "dedi. KARADENİZ'DE "EMİLİANİA HUXLEYİ" PATLAMASI

DHA'nın sorularını telefonla yanıtlayan Saydam, sözkonusu renk değişiminin kaynağının  bilimsel adı "Emiliania huxleyi" olan kalsiyum karbonat zengini mikro organizmalar olduğunu, Karadeniz'de bu organizmaların yoğunluğunda büyük bir patlama yaşandığını belirtelerek şunları söyledi,  " Son 10 gündür Sahra'dan gelen yağmurlar bunu tetikledi. Bütün Karadeniz'de bu var. Boğazdaki üst akıntı Karadeniz'den geldiği için İstanbullular bunu net olarak görebiliyor"   

AŞAĞIDAKİ FOTO GALERİDE BOĞAZIN DOĞAL HALİNİ İZLEYEBİLİRSİNİZ


Bu haber 3517 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum