Çelik Gülersoy İstanbul Kitaplığı

İstanbul konulu en büyük ve kapsamlı İstanbul kütüphanesi Çelik Gülersoy İstanbul Kitaplığı yok edilmek isteniyor.

Çelik Gülersoy İstanbul Kitaplığı
29 Mayıs 2015 - 00:45 - Güncelleme: 01 Ocak 2018 - 19:25
Çelik Gülersoy İstanbul Kitaplığı Otel Olmasın, Fatih ilçemizin en anlamlı eser kompleksi yetkisiz liyakatsiz ellere geçmek üzere...

 

Çelik Gülersoy vakfı Mütevelli heyeti bir dönüm noktasında, Kitaplığı dağıtıp binanın otel yapılmasına imza verecek olanlar, Tarih boyunce sitemle yad edileceklerdir.

 

Bu eşsiz kitaplığın yaşamasına gayret edenleri ise minnetle yad edeceklerine inanıyoruz.

 

Kitaplık dışındaki konaklar bir otelciye kiralandı, Şimdi gözler İstanbul Kitaplığınında buradan taşınmasında

 

Dün yolum Sultanahmet Ayasofya Müze/Camii arka sokağında bulunan Turing kurumuna ait, Osmanlı dönemini yaşatan, Ahşap binalardan oluşan "Ayasofya Konakları" nı görmek istedim.

 Geçen aylarda bu konakların iç donanımı, Bütün antika-otantik eşyalar, bir müzayede ile yok pahasına satıldığını izlemiştim.

Turing kurumuna ait bu konakların tasfiye edilerek bir otel işletmesine kiraya verilmişti, Kiracı uzun zamandır konakların restorasyonu konusunda Kültür bakanlığı Koruma kurulu ile anlaşamıyordu. (Amaçları Konakların yıkılıp yeniden inşaası) olduğu söyleniyor. 

 Şimdilik bunu başaramıyan kiracı mevcut binaları basit onarımla yenileyerek turizm sezonuna yetiştirmek.

Sözkonusu bu kiracının "Konakların asli yapısını bozmadan" bu işi başaracağına inanmıyoruz.

 Mevcut işletmelerinde bu hassasiyeti  göstermediğine şahit oluyoruz. Sultanahmetteki bir otelini plastik sarmaşık yaprağı ile kaplıyarak UCUZ dekor yapan bir zihniyet Çelik Gülersoy'un özenle, on yıllar boyunca topladığı antika eşyaların değerini bilmemesinden anladık.

 Tarihi şehrik akıbeti konusunda endişede olanlar gibi bizlerde bu konakların devşirileceğinden, Mevcut kötü örneklerde olduğu gibi Betonarme binalara ahşap geçirerek "Tarihi Koruyoruz ev Yaşatıyoruz" yalanına hizmet etmelerinden korkuyoruz.

Dün Sulukulede Bu gün Ayvansaray Tokludede Türk mahallesi çevresindeki yeni yapılaşmayı görüp İstanbul hakkınde endişe duymamak Ancak düşünmekle mümkündür diyoruz.

 Bu gün  Turing, Ayasofya konakları ciddi bir tehdit altındadır, Çelik Gülersoy vakfı ve İstanbul Kitaplığı Talan edilmek istenmektedir, Bütün duyarlı insanların bu talana dur demesini, Elinden birşeyler gelenlerin bu vakıf yönetimine baskı yapmasını temenni ediyoruz.

Medeni dünyada özenle korunan bu tür eserleri Rant aracı görmenin vandallığını yapmak isteyenlere birlikte fırsat vermeyelim.

 

İstanbul Kitaplığı konusunda, Ayasofya Konakları konusunda duyarlılığımızı sürdüreceğiz, Sizleride bu duyarlılığa davet ediyoruz.

 

İSTANBUL KİTAPLIĞI KONUSU TANITIM VİDEOSU http://wp.me/p3a0YS-wH

 

Kitaplığın Sosyal medya hesabından aldığımız anlamlı bir paylaşımı sizlere sunuyoruz.

 Hello, nice meeting you today, please find the attachment our group photo today. It's a pleasure that we were invited into the Istanbul Library today, what a happy coincidence! My boyfriend Li Yu is a true book lover and he's very pleased to have found the books that we were only talking about last night.

Best

 

ÇEVİRİSİ: Zhang Nini (9 12 2014)

Merhaba, bugün sizlerle tanışmak güzeldi,  Istanbul kütüphanesine bugün ziyeret gerçekleştirdik, ne mutlu bir tesadüf davet edilmek büyük bir zevktir! Erkek arkadaşım Li Yu gerçek kitap aşığı ve biz sadece dün gece hakkında konuşuyorduk aradığımız kitapları bulduğumuz çok memnun olduk, Teşekkürler.

 

Zhang Nini (9 12 2014)

Foto: Alev Özkan

 

Çelik Gülersoy Vakfı İstanbul Kitaplığı:

 

Karlı bir kış günü Çinli bir çift çıkageldi Kitaplığa. 

Bir kağıt uzattılar üzerinde Reşat Ekrem Koçu İstanbul Ansiklopedisi yazılı. 

Tesadüf bu ya, tam da o sırada eşim Koçu'dan bir şeyler okumakta. İşte bu diye gösterince bir sevinç çığlığı attılar, sonra kapağının fotoğrafını çektiler. 

Masanın üzerindeki kitaplardan birinin sırtındaki Melling yazısını görünce onu da çekmek istediler. 

Sorduk tabii, özellikle Koçu'yu nereden biliyorsunuz diye? 

Meğer Orhan Pamuk'un Çince'ye de çevrilmiş olan İstanbul kitabını birlikte okumuş, notlar almış, sonra da gelmişler İstanbul'a... Topkapı Sarayı'nı gezdikten sonra saptıkları bu ara sokaktaki Kitaplığı görünce çalmışlar kapısını birşeyler buluruz diye. 

Üniversitede Hititoloji tahsil ettiğini öğrenince yakışıklı, iri yarı Çinlinin şaşkınlığımız bir kat daha arttı. 

O gün yazacağı bir makale için araştırma yapmaya gelmiş dostumuz Dr. Haluk Çetinkaya, yahu dedi, Taksim'den geçenlere Koçu kimdir diye sorulsa kaç kişi bilir acaba demekten kendini alamadı. 

İşte edebiyatın gücü, Beijing nire, İstanbul nire.
Çelik Gülersoy'un Mirası, İstanbul Kitaplığı rant kurbanı olmasın!

Çelik Gülersoy Vakfı, İstanbul Kitaplığı 25 yıldır hizmet verdiği binadan çıkarılıyor. Bizzat yönetim kurulu üyeleri Uğur İbrahimhakkıoğlu (eski Yargıtay sekreteri) ve Arhan Apak (Saint Joseph okulları vakıf yöneticisi) Kütüphanenin yapısının otel yada restoran olarak kullanılmak üzere kiralanması kararını vermişler. Üçüncü yönetim kurulu üyesi Deniz Yalav ise bu karara katılmamış. Kitapların nereye götürüleceği ise bilinmiyor. Dedikodular Saint Joseph okullarının bir birimine taşınması yönünde. Kütüphaneyi kullanan ya da değişik dönemlerde kullanmış olan tüm bilim insanlarını ve kentini korumak isteyen duyarlı çevreleri bu işlemin durdurulması için çaba harcamaya davet ediyoruz.

 


1990 yılında açılan kütüphane, nadir baskı kitaplardan 2015 yılında basılmış kitaplara kadar, tamamen ya da kısmen İstanbul ile ilgili yaklaşık 14.000 kitap, sayısız makale, kentin birçok semti ve eski eserleri ile ilgili binlerce fotoğraf ile 25 senedir hizmet veriyor. İstanbul Dünya Miras Alanında olan yapı Ayasofya’nın arkasında Soğukçeşme Sokağında bulunuyor. Sokaktaki evler TURİNG Otomobil Kurumu tarafından restore edilip otel haline getirilmiş ancak iki Osmanlı evi Çelik Gülersoy tarafından bir kütüphane olarak düzenlenmesi amacıyla bu vakfa hediye edilmiş.

Sonuç: Bir İstanbul mirası, bir kent simgesi olan bu değerli kitaplığın yerinde kalmasını ve hizmetine devam etmesini istiyoruz!  Hayri Fehmi Yılmaz ve Deniz Yalav  Gelişmeleri Facebook'tan takip edebilirsiniz:

https://www.facebook.com/celikgulersoyvakfiistanbulkitapligi


  


 

sosyal medyadaki bu kampanyaya destek olmak için tıklayınız

 

İLGİLİ BİR HABER VİDEO

Bu haber 5602 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum