Corona Virüs ile bireysel mücadele

Bağışıklık sistemi zayıf, kalp ve böbrek yetmezliği, KOAH, astım, diyabet gibi kronik hastalıkları bulunan her yaştaki kişiler ile sağlıklı da olsa yaşlıların corona virüsü yakalanma oranları bakımından risk grubundadır. 0-9 yaş gurubu çocuklar fazla etkilenmese bile enfekte olmakta / Taşıyıcılık yapabilmektedir.

Corona Virüs ile bireysel mücadele
28 Mart 2020 - 11:27 - Güncelleme: 09 Nisan 2020 - 00:51
Corona virüsünün yaygın belirtileri ateş, kuru (Balgamsız) öksürük, boğaz ağrısı, nefes darlığı ya da solunum güçlüğü olup beraberinde halsizlik de görülebilmektedir.  (astım, diyabet veya kalp hastalığı gibi)

Kendinde bu semptomlardan bir ya da birkaçını barındıran kişiler öncelikle Alo 184 hattını arayarak destek istesin.

Ülkemizde bilhassa büyük şehirlerde yaygınlaşan Corona vakaları nedeniyle kalabalık yerlerde mutlaka uzmanlarca tavsiye edilen N95 ya da N99 maskeleri kullanılması gerekmektedir.

Bu arada “Maske kullanımından daha da önemlisi bireylerin el temizliğine dikkat etmesi, Özellikle her fırsatta saf sabun ile CDC'nin önerdiği şekilde 20 saniye boyunca elleri, yüzü ovalayarak, parmak/tırnak araları dahil yıkamalıyız.

Dünyayı saran coronavirüs (2019-nCoV)  salgını hızla yaygınlaşıyor

(WHO CANLI SONUÇLAR İÇİN TIKLA)     (SAĞLIK BAKANLIĞI CORONA TAKİP TIKLA)


UZMANLARIN TAVSİYELERİ

-Odalar bol bol havalandırılmalı, dezenfekte edilmeli, sürekli kapalı ortamlarda çalışanlar aralıklarla açık havaya ve güneş ışığına çıkmalı

-Burundan nefes alınıp ağızdan verilmeli, nefes teknikleri öğrenilmeli, sıcak bitki çayları, evde yapılan yoğurt, meyve ve bol sıvı tüketilmeli, sıcak su ile duş alınmalı

-Tırnaklar kısa tutulmalı, el, ağız, diş ve burun hijyenine dikkat edilmeli ve ağız ve burun her fırsatta en az günde 3 kez su ile çalkalanmalı

-Ellerin ağza ve buruna teması azaltılmalı. Kişisel eşyaların ve makyaj malzemelerinin ortak kullanımından kaçınılmalı

-Hapşurur ya da öksürürken ağız ve burun mendille kapatılmalı, 1 metre yakın temastan kaçınılmalı

-Gereksiz antibiyotik kullanımından kaçınılmalı, antibiyotik bakterileri öldürür, virüsleri değil!

-Meyve ve sebze hijyeninde (Doğal) sirke kullanımına ve bol durulamaya özen gösterilmeli, yemek yemeden önce ve sonrasında eller iyi yıkanmalı, mutfak malzemeleri ve kıyafetler yüksek sıcaklıklarda yıkanmalı. (Piyasadaki 5 TL Civarındaki sirkeler yapay asetik asittir Yani gıda değildir, İçilmemeli, Bu sirkelerle dezenfekte edilen gıdalar bol su ile tekrar yıkanmalıdır)

-Uzun süre açlık diyetleri bağışıklık sistemini düşüreceğinden bu dönemde asla uygulanmamalı, bağışıklık sistemini güçlendirici gıdalar tüketilmeli

Sokakta mutlaka eldiven kullanmalı, kişilerle yakın temastan kaçınmalıyız.

Zarureten sokağa çıkanlar evlerinde varsa yaşlıların/çocukların odasına girmemeli, yakın temastan kaçınmalı.

Sokak kıyafetlerimizi, ayakkabıları balkon/bahçeye koymalıyız, 5-10 saat havalanmalarını sağlamalıyız.

Böyle bireysel yaşama alışkın değiliz lakin salgın etkisizleşinceye kadar karantina yaşamının şartlarını korumalyız. Komşu, Akraba ziyaretlerini asla düşünmeyelim..

Dileriz bu illet acilen hayatımızdan çıkar bizde eski sıcak aile hayatımıza döneriz.


Bu haber 61008 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum