Deprem öldürmez İhmal Öldürür

6 Şubat 2023 Güneyimizdeki altı vilayet yerle bir oldu, 300 bin bina yıkıldığı/zarar gördüğü açıklandı. Bazı binalarda 80-100 kişi hayatını kaybetti, Deprem öncesi olduğu gibi deprem sonrası önlem alınması çok gecikti, İnsanlarımız soğuktan, Susuzluktan Kan kaybından öldü, Bu afetin sorumlularına ne yapıldı? Ben öğrenemedim, Bilen varsa yorumlara yazsın hep birlikte öğrenelim, gelecekte milletimize, İnsanlığa İbret olsun inşaallah

Deprem öldürmez İhmal Öldürür
06 Şubat 2024 - 21:13
DEPREMLER DÜNYANIN DOĞAL TABİAT OLAYLARIDIR
Tedbir alındığında 8-9 şidetli depremlerde dahi insan ölümleri olmamaktadır, Kaldı ki ülkemizde 6-7 şiddetindeki depremlerde dahi yıkım Ölümler olmaktadır.
O zaman bu deprem ölümlerinden sorumluları tespit etmek gerekiyor
SUÇLULAR
1-Deprem gerçeğine göre imar yasaları, İnşaat standartları, İnşaat malzemleri, İmalat ve denetimin doğru yapılmasından kimler sorumlu ise (Hükümet, Belediyeler, İnşaat Meslek odaları)
2-Müteahhitler, Çalışan ustalar ve işçilerin sebep olduğu imalat hataları tedbir alınmaması
3-Mülk sahipleri Daha ucuza mal edebilmek için gevşek zeminde bilerek dayanıksız binalar yapanlar.


Öncelikle 1. Derecede suçlu olanlar İmar planlarını zemin etütlerini, imalatı denetlemeyen Çevre bakanlığı ve belediyelerdir.
Bunca acıdan sonra bu gün hala ilçemiz Fatih'te "kentsel yenileme" gerekçesi ile yıkılıp yeniden inşa edilen 30-40 yıllık binaları görüyoruz, Pekçok hafriyatta  Dolgu zemine Radyal temel betonu dökülerek 4-6 katlı binalar inşa ediliyor. kaldıki kullanılan beton şaibeli, pompadan rahat basabilmek için betona su katılıyor Bu su betonun şerbetinin akmasına sebep oluyor.

Sık sık çıkarılan İmar afları ile kaçak denetimsiz yapılan binalara iskan veriliyor (Bu Cinayettir) Son olarak büyük deprem öncesi çıkartılan "İmar barışı" da bir imar affıdır, Yüzbinlerce ruhsatsız kaçak inşa edilen binanın yıkım kararı engellen İskan izni verilmiştir.

Yaygın olarak Kullanılan betonun "teknik olarak" 100 yıl dayanması gerekirken, Eksik Demir, Çimento kullanımı nedeniyle bina 30-40 yıl içinde "Risk yapısı" olarak rapor verilerek zorunlu olarak dönüşüme-yenilemeye mecbur bırakılıyor, burada mülk sahibinin ne günahı var ki? Müteahhit ayıplı imalat yapabilir belediyenin ve ilgili bakanlığın denetim eksikliği, Rüşvet çarkı bu durumu yaygınlaştırıyor.

Fatih ilçemizde sık sık 1/1000lik imar planları yapıldığı halde 8 bin yıllık tarihi sur içinin önemli kısmı SİT alanı olması, Dünya miras alanı olması bile çarpık yapılaşma engellenemiyor, Kat yükseklikleri fazla, yeşil alan yok, Konut alanlarının konaklama alanı yapılması, Ticaret alanlarının oran olarak arttırılması ilçemizi yaşanılması zor bir kent oluşturmuş oluyor.

Bu çarpık kentleşmeye göz yuman politikacılar henüz yeni çıkardıkları kentsel dönüşümde REZEV alan kanunu ile mahalle, ilçe bazında proje yaparak "yeni-eski" ayırmadan bütün yapıları yıkarak, Yeni bir şehirleşme yapma uygulamasını getirdiler. Bunun nasıl uygulanacağını 1Nisandan sonra göreceğiz.
Bu yasa ile ekonomik durumu olmayanlara Mücavir alanlarda (Şehir dışında) yapacakları sitelerde küçük daireleri ücretsiz verecekler, Mülk sahipleri bu dairelerin borcunu ödemeden tapusunu alamayacak, ömür boyu ikamet edecek, Borcu ödenmemiş daire Tapu sahibi ölünce mirasçılarına değil  devlete kalacak. 

Artık dilekte bulunmak istemiyorum Allaha dua ediyorum, Allahım bu gibi kanunsuz vicdansız merhametsiz yapılaşmaya sebep olanları ıslah eyle, ıslahları mümkün değil ise bizleri bunlardan kurtar ya Yabbim amin.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Selçuk Niksarlı
  1 hafta önce
  Ne ilginç değil mi? Son yirmi yıldır cennete gitmek isteyen bazı insanların cehenneme çevirdiği bir ülkede yaşamak zorunda bırakıldık...!!
 • Hakkı Biçer
  1 hafta önce
  Memleket iyiden iyiye MUZ CUMHURİYETİNE döndü...!! FARKINDA MISINIZ? Devleti, milleti soyanlardan hesap soran yok, çürük binalar yapıp binlerce, yüzbinlerce insanın ölümüne neden olanlardan hesap soran yok, mafyalaşıp esnafı, halkı soyanlardan hesap soran yok, 432 milyar doları yurt dışına kaçıranlardan hesap soran HİÇÇÇ YOK!!... Nerede bu ülkenin savcıları, nerede bu ülkenin demokrasisi...?
 • Sedef Kabaş
  2 hafta önce
  @SedefKabas Yanıt bekleyen sorular: 1-Askerin depreme müdahalesi kararı neden verilmedi? 2-Madenciler ilk anda neden götürülmedi? 3-Enkaz altındakilere nefes olan internet neden kesildi? 4-Kayıp çocuklar nerede? 5. Depremde vefat edenlerin sayısı gerçekte kaç? 6.Deprem vergileri nerede? 7. Onbinlerce can gitti, tek bir bürokrat ya da siyasi tutuklanmadı… Hiç mi sorumlulukları yok? 8. Neden deprem “Asrın Felaketi” olduğu halde gündemde yer bulamıyor? #6ŞubatDepremi