DÖNÜŞEN MEVLANAKAPI ÇEVRESİ

Fatihte belediye başkanı değişti, Uygulamaların değişmeyeceğini yazdık çizdik vatandaşı inandıramadık. halen yoğun proje çalışması yapılan belediyemizden projeler hakkında bilgi alınamazken arada gözden kaçan paylaşımlar sayesinde bilgi sahibi oluyoruz. MEVLANAKAPI ÇEVRESİNDE H:6.50 YANİ ÜÇ KAT MÜSAADE VERİLİRKEN BİRİLERİ AYNI YERDE 5-6 KATLI DEVASA SİTELER PLANLAMASI YAPTIĞINA ŞAHİT OLUYORUZ, DENEYİMLİ TOKİCİ BAŞKAN SYN. ERGÜN TURAN FATİHTE FATİHLİ BIRAKMAYACAĞA BENZİYOR

31 Temmuz 2020 - 13:22 - Güncelleme: 28 Şubat 2021 - 22:33
Vatandaş panedemi ile mücadele ederken halkın ekonomik imkanları tükenmeye devam ederken Fatih belediyemiz TOKİci başkanı TOKİ işbirliği ile 8500 yıllık bir tarihi olan ilçemizi modern sitelerle donatmaya devam ediyor.

Bütün sur içi SİT alanı olmasına rağmen, İlçede ancak yenileme yapılabileceği kanunen belirlenmiş olmasına rağmen, İlçenin pekçok mahallesi Dünya Miras Alanı olarak koruma altına alınmışken, Suluykule, Süleymaniye, Ayvansaray Türk evlerinde Kentsel dönüşüm uygulanmış,  Fener-Balat-Ayvansaray dönüşüm projesi, Yenikapı Yalı mah projesi, Bütün marmara sahilleri dönüşüm projeleri gibi 20 den fazla dönüşüm projesi hayata geçirilme aşaması devam ediyor.

Bu arada Mevlanakapıda yıllardır parsel parsel el altından toplanan parsellerin kokusu çıktı, Bir mimarlık bürosu proje hakkında bilgi paylaşınca olaydan haberimiz oldu.

MİMARLIK BÜROSUNDAN PROJE BİLGİLERİ

Proje, Mimar Kasım Caddesi, Tarsuslu Camii Sokağı, Tiryakici Sokağı Hacı Evliya Camii Sokağı ile belirlenen sınırlar dahilinde yapılmıştır.

Araştırma sırasında alman mavisinde ön görülmüş, ancak hayata geçmemiş olan meydan fikri tekrar gündeme getirilmiştir. Bu şekilde, insanların sosyalleşebilecekleri ve ekonomik faliyetlerin sürdürülebileceği bir alan olusturulmustur.

Proje alanı içerisinde, 5-6 arasında kat adedine sahip yapıların yerleri belirlenmiştir. Genelde bloklar 5 katlı olup, belirli yerlerde bu 6 kata çıkarılmıstır.

Blokların yerleşiminde mevcut durumdaki dar sokakların genişletilmesi sağlanmış, daire adetleri mevcut durum ile aynı sayıya ulaşmıştır. 

Bloklar çogunlukta 2+1 tip dairelerden oluşup; gereken yerlerde 3+1 ve 1+1 çözümlere başvurulmuştur.

FATİH BELEDİYESİNDEN ÇİFTE STANDART UYGULAMALAR

Mevlanakapı dönüşüm projesi 35.000m² alanda hayata geçirilmesi düşünülen yapılar 5-6 katlı!

Anıt eser sur cephesinde 5-6 katlı bina nasıl oluyor?
Üstelik imar planlarında H:9.50 görüldüğü halde!
Vatandaş yapmaya kalkarsa 3 kat, Rantsal dönüşümcü yaparsa 6 kat, Ve bunu hukukla açıklamaya çalışıyorlar.

SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ.

8500 yıllık Dünya miras alanı Fatih ilçemizde ortaya çıkan her proje ada veya mahalle bazlı dönüşüm projesi, Bunu hangi hukuk ile savunabiliyorlar anlamış değilim.
Vatandaşın açtığı davalalar yargı sürecinde yuvarlanıp gidiyor. Netice almak pek mümkün olmuyor.
Ne olacak bu halimiz.
Bu haber 11654 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum