DSÖ Türkiye "Tam Dokunulmazlık" yasası ile İstanbul'da temsilcilik açtı

Sessiz sedasız TBMM'sinde kabul edilerek hayata geçirilen DSÖ Türkiye İstanbul temsilciliği ofisi yetkileri ve dokunulmazlığı yabancı elçiliklerden çok fazla olması toplumda endişelere sebep oldu. Salgın sürecinde verdiği tutarsız kararlar nedeniyle ABD de faaliyetlerine son verilen (Kovulan) DSÖ Türkiye'de neden/ Nasıl baş tacı edildi anlamak mümkün değil. ... AŞAĞIDAKİ VİDEODA SÖZ KONUSU GELİŞMELER HAKKINDA MÜTHİŞ ÖNGÖRÜLERİ İZLEYEBİLİRSİNİZ

24 Ağustos 2021 - 16:24 - Güncelleme: 24 Ağustos 2021 - 20:16
DSÖ Türkiye Bütün faaliyetlerinde dokunulmaz oldu, Merkez ve ankara ofisleri + görevli kişileri TC. Kanunları nezdinde dokunulmazlık verildi. DSÖ yetkilileri izin vermediği sürece kimse hakkında doğrudan işlem yapılamayacak
Türkiye bu ofis için DSÖ'ye yılda iki milyon dolar para ödemeyi kabul etti.

DIŞ İŞLERİ BAKANLIĞI

DSÖ Ofisi İstanbul'un BM merkezi haline gelmesine katkı sağlayacak

Dışişleri Bakanlığınca, Dünya Sağlık Örgütünün İnsani ve Sağlık Acil Durumlarına Hazırlıklılık Coğrafi Ayrık Ofisi'nin İstanbul'daki açılışının, kentin BM merkezi haline getirilmesi yönündeki gayretlerin somut örneğini teşkil ettiği belirtildi.


SOSYAL MEDYADA DSÖ OFİSİ VE TEPKİLERİ

Mehmet Ali ÖNEL @Mehmetali_Onel
BM'nin görevi Dünya barışını korumak.
Ama islam cografyasi yıllardır kan ağlıyor.
Bu BM'ye bağlı DSÖ'nün görevi de güya küresel sağlı korumak.
Ama fakir ülkeler basit hastalıklardan kırılıyor. Çoğu islam coğrafyasında.
Şimdi bu DSÖ'ye Türkiye neden kucak açtı!
Var mı izahı!

Anlaşmanın 14. Maddesine göre Türkiye, DSÖ Ofisine yıllık 2 Milyon $ hibe verecek.
Yine Madde 5'ye göre; Hükümet, DSÖ İstanbul ofisinin dokunulmazlığını kabul edecek.
Yani bir personel suç işlese bile arama ve tutuklama yapılamayacak.
Peki ama NEDEN!

Namık Yıldız @NamkYld71114000//13 Eyl 2020
Sakın ha  böyle bir  anlaşma yapan VATAN  HAİNİDİR.
DSÖ  dünyayı  yöneten  masonların  emrindedir.

M- İ Tebrizi @mstsc79// 13 Eyl 2020 @Mehmetali_Onel
Hefeef bellim bu kanldan ajanlarını cirit attırmak rahip Jon  gibi sonra deşifre olmadan yargılaanmadan istenmeyen adam gibi çekip gitmesi sonra yerüne yenisi gelsin.bunları göremeyen danışmanlar varsa niye var ya da kime hiZmet ediyor bunlar..

burcin@yarabhu
Türkiye de ne işleri var, bunların kim olduğunu herkes biliyor artık bu hükümet ne yapmaya çalışıyor Düşünen yüzDüşünen yüzyine birşeyler dönüyor ben hakkımı helal etmiyorum bunlara

Orhan AYDIN@TATAR95052729
dsö nün bu kadar itibar kaybına uğradığı bir dönemde bu iltimasın sebebi nedir ? Yazık...

@yusufyl89095387
Uluslararası bir sağlık kuruluşu hangi durumların oluşmasından çekinerek dokunulmazlık isterki?

Tamer İPEKÇİ @TAMER1461
Özetle Birleşmiş Milletler (BM) Kendine bağlı kuruluşlara bakıldığında tek dünya devletinin hükümeti olduğu anlaşılır.

Yasin Biçkioğlu@KarmatekYasin
Sömürgeciler ülkemize biyolojik üs kurmuş işte daha ne olsun, bizi zehirlerken koruma ve finans işinide bize yaptırıyorlar. Hayırlı olsun. Yarın  kandırıldık diye ağlamayalım ozaman.

*************
Türkiye Cumhuriyeti ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) arasında yapılan anlaşma kapsamında “İnsani ve Sağlık Acil Durumlarına Hazırlıklılık” alanında faaliyet gösterecek olan DSÖ Coğrafi Ayrık İstanbul Ofisi, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ve DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge’nin video konferans yöntemiyle katıldığı törenle açıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür

Konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etmek istediğini de dile getiren Kluge, “Sayın Erdoğan, öyle bir vizyon ortaya koydu ki, BM ofisinin kurulmasına vesile oldu. Ben de Sayın Bakana bunu iletmiştim zaten, bir dahaki sefer Türkiye’yi ziyaret ettiğimde kendisine bizzat teşekkür etmek istiyorum bu konuda” diye konuştu.

Covid-19 ile mücadele başta olmak üzere sağlık acil durumları ve salgın hastalıklar konusunda da faaliyet gösterecek olan Ofisin açılmasına ve ilişkin nihai anlaşma Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ve DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge tarafından 9 Temmuz 2020 tarihinde Ankara’da imzalandı.
DSÖ ADRESLERİ
DSÖ Ülke Ofisi, Türkiye
Turan Güneş Bulvarı Kudüs Caddesi 180 E(Y)
PARK ORAN OFİS fl. 7 ap. 20
Oran
Ankara 06550
Tel.: +903124961489
Faks: +90 312 496 1488


DSÖ Avrupa İnsani ve Sağlık Acil Durumlarına Hazırlık Merkezi
Fulya Mahallesi, Büyükdere Caddesi Torun Center,
No: 74, Kat 3 Apt No:12
Şişli, İstanbul 34394


DSÖ Proje Ofisi, Gaziantep
Pancarlı Mahallesi
58026 Sokak No: 8
Şehitkamil, Gaziantep
27060 Tel.: +90 342 2205378

DSÖ OFİSİ CASUZLUK MERKEZİ Mİ?
DSÖ Faaliyet/Dokunulmazlık Kanunu
DSÖ KANUNU WORD BELGESİ
SÖZLEŞME KANUN METNİ
 
Bu haber 4194 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • UFUK COŞKUN
    10 ay önce
    Bugün de DSÖ’nün Covid sürecinde korku pompaladığı bilinen bir gerçek. Durum öyle bir hal aldı ki bir ara Bakan Koca akıllı bileklik uygulaması bile getirecekti. Yazının başında Türkiye ile DSÖ arasındaki DSÖ Coğrafi Ayrık Ofisinin İstanbul'da kurulmasına ilişkin yapılan mali anlaşmanın bazı maddelerini anlamakta güçlük çektiğimi ifade etmiştim. Örneğin anlaşmanın 14. maddesi şöyle diyor. “Hükümet, İstanbul Ofisi’nin onaylanan planının uygulanması için gerekli personel ve program masraflarının karşılanması için her yılın başında DSÖ Avrupa Bölgesi’ne yıllık en az 2 milyon doları hibe eder.” 12.madde ise DSÖ için göreve çağrılan kişiler için ücretsiz vize, lisan ya da izin verilmesi ve ofis alanlarına engelsiz erişim hakkı tanıyor. 10. madde, İstanbul ofisinde çalışacak görevli memurlara özel ayrıcalıklar tanıyor. Benim asıl merak ettiğim ve anlayamadığım 5 ve 7.maddeler; Örneğin 5. Madde şöyle diyor; İdari, adli askeri veya polis olmak üzere hiçbir hükümet memuru veya Türkiye içinde kamu yetkisi kullanan diğer şahıs DSÖ Avrupa Bölge Direktörü ve İstanbul Ofis Başkanı’nın onayı ve kararlaştırdığı koşullar haricinde herhangi birresmi görevi yerine getirmek için İstanbul Ofisi’nin mahaline girmeyecektir. 7.maddede ise; “DSÖ mülkleri ve varlıkları nerede ve kimin elinde tutuluyor olursa olsunDSÖ genel Direktörü açıkça dokunulmazlığı kaldırmağı sürece her türlü yasal işlemden bağışıktır” diyor. DSÖ’ye ait olan tüm belgeler de hangi biçimde olursa olsun bulunduğu yerde dokunulmaz olacaktır. Şimdi sormak lazım bu kadar geniş imtiyazlar sağlanan DSÖ İstanbul Ofisi’nde neler olup bittiğini nasıl bileceğiz? Devletin hiçbir memurunun ya da kurumunun bu ofise müdahale edememesi ne anlama geliyor? DSÖ’ye bu kadar dokunulmaz kılan nedir? Bunun dünyada başka örneği var mıdır?