Eminönü Valde han otelmi oluyor?

Uzun yıllardır boşaltma çalışması devam eden Eminönü Valde han restore edildi, Bina tarihi eser olmasına rağmen yapılan restorasyonlarla yığma binaya dönüştürülmüş üç kat fazladan kat atılarak Birçok anıt eserin bulunduğu 417 adadaki 25 parselde bulunan Valde han kaçak katları yıkılmadı

Eminönü Valde han otelmi oluyor?
15 Kasım 2019 - 17:33 - Güncelleme: 15 Kasım 2019 - 18:03
Geçmişte Vakıflar müdürlüğü imar mevzuatında 9.50 Mt. olan "Yeni Validehanı" restore ederken üç kat daha çıkarak 6 katlı inşa etmişti, Şimdi güçlendirme yapılarak restore edilen binanın kaçak, imara aykırı çıkılan (6katın) üç katı yıkılması gerekirken "Yeni Validehanı" gene 6 katlı olarak yenilendi

Hobyar mah. 417 Ada 25 parsel üzerinde,  17. yüzyılda Kösem Sultan tarafından inşa ettirilen, Vakıflar müdürlüğüne ait "Yeni Valdehanı" imar planlarında 9:50 Mt. olduğu halde, Bu günlerde yenilenen bina altı kat, yani takriben 18 Mt. olarak yapıldı.

1. derece Anıt eser Abdulhamit Medresesi, Camii ve türbesi adasında bulunan bina eskiden çıkılan kaçak katlarını koruyarak yenilendi.

Yenilenen binayı kimin yenilediğini henüz öğrenemedik, Sanıyoruz YİD modeliyle özel bir şirkete verilmiş olabilir, Bina yeni haliyle otel olacağa benziyor, Fatihte pekçok örneği olduğu gibi, İmar planlarında T2 olmayan tarihi binanın otele dönüşmesini bekliyoruz.

Fatih ilçemizde son yıllarda oldukça çok kamu binası bir şekilde özelleştirilerek Otel yapılmıştı.

Bunlardan bazıları; Osmanlı Arşivleri binaları, İl özel idaresi binaları, Fatih SGK Müdürlüğü, Sağlık bakanlığının birçok binası gibi, Ayrıca Nuri dede camii, Kaptanıderya halil paşa camii, Papazoğlu medrese ve camii gibi vakıf mülkü binaları satılmış Otel pastahe yapılmıştır. Bu liste aslında çok uzundur.

Cumhurbaşkanı RT. Erdoğan'ın bir konuşmasında dediği gibi Tarihi yarımadaya ihanet ettik, Fatihte 800 vakıf mülkü parsel/binayı koruyamadık...Bu haber 1079 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum