Fatih Resmen Araplaştırılıyor

Fatihin kalbi Süleymaniye’de 20 binden fazla Katarlı yaşayacak. BEŞ MAHALLENİN BÜTÜN SAKİNLERİ FİSTANLI, PEÇELİ ARAP SAKİNLER OLACAK Türklerle özdeşmiş tarihi İstanbul'un kalbi Araplaştırılıyor Süleymaniye ye gele turist Arabistana mı geldim diye şaşkına dönecek Bine yakın binada 20 binden fazla Arap iskan edecek

Fatih Resmen Araplaştırılıyor
15 Kasım 2018 - 23:57 - Güncelleme: 16 Kasım 2018 - 04:11
Bir zamanlar İstanbul’un pek çok entelektüel simalarının yaşadığı semt şimdi entarili, peçeli Arapların mahallesi oluyor.

Tarihi Süleymaniye Camii ve medreselerini gezmeye gelen yerli yabancı turistler Arabistanlı bir manzara ile karşılaşacak, AB’ye girmeye çalıştığımız bir dönemde adımız Araplaşmış kişilere çıkacak.

Son 15 yıldır SİT hukuku gerekçe gösterilerek evlerimize izinsiz çivi çakmayı yasaklayan koruma kurulu ve belediye şimdi burayı Sulukule benzeri ahşap giydirilmiş betonarme binalarla dolduracaklar.Haberimizdeki videoda gördüğünüz gibi 1961 yılında mahallemizde çekilen Tenten İstanbulda filmindeki görünümlere bakarsanız mahallenin tamamının ahşap konaklardan meydana geldiğini göreceksiniz. Fakat proje açılımına baktığımızda alanın ¾ oranında bina tescilsiz görülüyor Bu bile projenin gerçeği yansıtmadığının ispatı.

Katar’ın en önemli yatırım şirketlerinden Al Rayyan Hospitality’nin Türkiye şübesi Diar Süleymaniye Gayrimenkul firması adı altında Kuzu İnşaat ile bir ortaklığa imza attı.

Diar Süleymaniye Gayrimenkul A.Ş ile Kuzu İnşaat, Süleymaniye Yenileme Alanı projesi adı verilen Projenin hiçbir adası Süleymaniye mahallesinde değil.

Projenin 1. etap İnşaat tabelasında 508 Ada 1-2-3-4 parsellerde kentsel yenileme yapılacağı yazıyor, Bu Alan Süleymaniye değil Hoca Gıyasettin mahallesi alanında görülüyor.

Proje alanındaki diğer mahalleler Yavuz Sinan mah. Hacı kadın mah. Molla Hüsrev mah., Demirtaş mahallelerinden oluşuyor.

Bakanlar kurulunun 24/05/2006 Tarih ve 2006/10501 Sayılı kararı ile yenileme alanı ilan edilen 

UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Süleymaniye Camii ve külliyesinin kuzey ve batısında yer alan 102 bin metrekarelik alanda, 733 parsel üzerindeki 5 mahallede 327'si tescilli 707 bina yenilecek. 

Süleymaniye'de dönüşüm inşaatları 508 adada başladı.

Katarlı Al Rayyan Hospitality Gayrimenkul A.Ş ile kurulan şirket 2015’te isim değiştirdi ve Diar Süleymaniye Gayrimenkul adını aldı. 532.5 milyon TL’lik sermayesi olan şirketin yönetiminde tamamı Katarlı 5 yönetici var.İLGİLİ LİNKLER

Katar firması inşaata başladı


Bu haber 2508 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum