.

 

Sümbüefendi camisi Tablo Hırsızları güvenlik kamerasına takıldı aranıyorlar


Tarihi Sümbülefendi camii içindeki Mekke tablosu geçen gece çalındı. Güvenlik kamerası kayıtlarında genç birisinin tabloyu çaldığı tespit edildi. Hırsızın aranmasına devam ediliyor

İstanbul Fatih ilçesinin önemli camilerinden olan Sümbül Efendi Camii içindeki tarihi tablolardan biri çalındı.
Güvenlik kamerasına yakalanan hırsızın aranmasına başlandı.
Son cami kundaklanmaları nedeniyle camide güvenlik önlemleri arttırılmış, Camii içi dışı güvenlik kameraları ile döşenmiş, Camide özel güvenlik personeli istihdam edilmiş, Yatsı-Sabah namazları arasında bahçe kapıları son günlerde halkın geçişine kapatılmış olmasına rağmen menfur hırsızlık olayı gerçekleşti.

Tablonun kenarında ressamın adı ve yapılış tarihini görmektesiniz,
Toprak boya tekniği ile yapılan tablo hicri 912 yılında yapılmış olduğunu görüyoruz. 518 yıllık paha biçilemeyecek kadar değerli olan bu tablonun bu kadar korunmasız bırakılmasına bir anlam veremedik.
Camilerimize yönelik bu gibi saldırılar, Toplumsal hassasiyetlerimizin ne kadar zaafa uğradığının göstergesi, maneviyatı kaybeden bir toplum olmaya doğru hızla gidiyoruz.
Ahret hesaplaşmasını aklının bir köşesinde tutmayan biri için yapılamayacak zulüm yoktur. Böyle hasta ruhlar hem kendilerine hem çevrelerine hayatı zindan ederler.

Toplum olarak her şeyi devletten beklemek yerine kanunları ve toplumsal menfaatleri kim ihlal ediyorsa tepki koymalı, onları camiamızdan dışlamalıyız ki, böyle zararlı faaliyetler çocuklarımıza örnek olmasın
   

FATİH BELEDİYESİ HABER ANA SAYFASINA DÖN

YORUMLAR: