Fatih Küçükpazar, Tavanlı çeşme yokuşu başında bulunan bu çeşme
Adı Tavanlı çeşme, bu adı üzerindeki betondan almış olmaz beton yeni bir malzeme, demek ki eskiden çeşmenin üstü bir şekilde kapalıymış, çeşmenin sağ tarafında bulunan  bölüm benim hatırladığım kadarı ile iki İsmail'in beyanına gör bir mezar bulunmaktaydı.

Evet burası bir türbedir. resimde görülen duvardaki kutucukta eskiden mum yakarlardı. İslami bir adet olmamasına rağmen bizim çocukluğumuzda bütün türbelerde mum yakmak alışkanlıktı. sonraları müftülükler bu adeti yasakladı.

Şimdi yakılıp yıkılan, yerine ne yapılacağı belli olmayan semtimizdeki tarihi eser binalar nasıl imar edilecek bilmiyoruz.
Fakat buradaki türbede yatan zatların bizim üzerimizdeki haklarını unutmayalım. buradaki türbeyi mutlaka ihya edelim, vesile olanlardan Allah razı olsun.

Belediyelerimizin yanlış ve hukuksuz uygulamaları nedeniyle yakılıp, yıkılarak yerlerine iş hanları atölyeler doldurularak katledilen tarihi semtimizi terk etmek mecburiyetinde kaldık. Semtimizin yeni sakinleri işgalci olarak barındıkları son kalan tarihi binaları da inadına yıkmak için uraşıyor, tek çivi çakmıyorlar. Tarihe yazıktır, İnsanlığa karşı büyük suç işliyoruz. lütfen biraz insaf diyoruz.
Behlûl Dane fatihten@gmail.com

FATİH REHBERİ ANA SAYFASINA DÖN

YORUMLAR: