Fatih'te Deprem Odaklı Dönüşüm oyunları

FATİH MAHALLE BAZINDA DÖNÜŞÜRKEN BELEDİYEMİZİN GEÇMİŞ UYGULAMALARI DEVAM EDİYOR 2006 yılından beri ilçemizde yaşayan halkımızı tedirgin eden Ada hatta mahalle bazlı dönüşümler sonucu eski fatihlilerin çoğunluğu ilçeyi terk etmek zorunda kaldı, Çünkü yapılan projeler sosyal değil Rantsal projelerdi. Şimdilerde hemde halkın çok çaresiz olduğu bir pandemi sürecinde Fatih belediyesi kentsel dönüşümü hızlandırma kararları aldı, Bu projelerden kaçımız Fatihte yeni mülk sahibi olabileceğiz ACABA?

Fatih'te Deprem Odaklı Dönüşüm oyunları
03 Kasım 2020 - 12:56 - Güncelleme: 07 Kasım 2020 - 19:58
--- İzmir’i kısmen etkileyen 6.6 şiddetindeki Ege depreminden sonra kentsel dönüşüm talepleri çoğaldı, Fakat birde bu pandemi sürecinde halkın birikimleri eridi, Tuzu kuru esnaf bile sabit gelirli memur işçi gibi çaresizlik içindeyken Fatih belediyesi ilçenin Fatih kesimi için İmar plan notlarında değişiklik yaptığını, Daha önce Yenileme / Dönüşüm projeleri ilan edilmiş parseller hariç herkesin kendi evlerini yenilemesi gerektiğini duyurdu.

 

Bu ekonomik darboğazda Devletin gereken desteğinden mahrum vatandaş evini nasıl yenileyecek?

Fatih belediye başkanı Ergün Turan yaptığı açıklamada belediyenin ekonomik destek sağlaması mümkün değil, Toki 15 Ay kira yardımı yapacak diyor.

Yeni yapılanma için bankaların verdiği krediyi kullanabilirsiniz diyorlar. Bu krediyi vatandaş nasıl ödeyecek diye soran yok.

Fatihteki bu çarpık yapılaşmanın sorumlusu bu binaları satın alan vatandaş mı? Beleye ve müteahhitler mi?

Belediye onlarca yıldır görevini yapmadı, Hükümetin çıkardığı İmar Affı, İmar barışı kaçak köçek bina yapanlara yaradı.

Teknik olarak 100 yıl ömrü olması gereken betonun 30-50 yılda nasıl çürüdüğünün hesabını kim soracak?

Mülk sahipleri aldatılmış, Denetlemekle sorumlu Belediyeler, mahkemeler olaya etkin müdahale etmemişler. Şimdi bütün ceremeyi bu binaların son sahiplerinin üstüne bırakıyorlar. Bu adalet mi?

Ayrıca Fatih belediyesinin birçok mimarlık bürosuna ısmarladığı taslak projelerin tamamı ada bazlı modern binalar, Bu taslaklara göre dönüşüm yapılacaksa mevcut ev sahiplerinin %90’ı yeni binalardan daire alması mümkün görünmüyor.

Fatih belediyemiz dönüşümü rantsal düşünüyor olmalı, Sosyal ve afet odaklı düşünmüş olsaydı Ekonomik sosyal projeler geliştirir, Halkın alım gücüne hitap ederdi.

Ayrıca Tamamı SİT alanı olan Fatih ilçemize böyle ada bazlı modern binalar Dünya mirası alanı olan ilçemize ihanet ve hukuksuzluk değil mi?

Bu konuda sosyal medyada durum değerlendirmesi yapan bir vatandaşımızın hikâyesini sizlere sunuyorum, Çok objektif durumu özetlemiş.

Allah cc. Milletimizin yar ve yardımcısı olsun, Merhametsiz, Adaletsiz zalimleri acilen ıslah eylesin, Islahları mümkün değilse acilen kahreylesin İnşaallah.

 

DURUM VAZİYETİMİZ İŞTE BÖYLE

 

--- Geçen yıl, 5.8 büyüklüğündeki depremde Kadıköy'deki evimiz hafif (en azından göründüğü kadarıyla) hasar gördü.

 

--- Ev, kendi evimizdi. Beklenen büyük İstanbul depremi nedeniyle, eşim de ben de telaşlandık ve bina sakinleriyle acil bir toplantı düzenledik.

 

--- Bina 50 yıllık bir bina olduğundan yapının sağlamlığını kontrol ettirmek istedik ve apartman sakinlerinin tepkisi sonucunda 'kentsel dönüşüm' gerçeğiyle tanıştık. Binanın sağlamlığını kontrol ettirdiğimiz zaman, önümüzde iki seçenek olacaktı.

 

--- Binaya oturulamaz raporu çıkabilirdi. 2- Bina sağlam çıkabilirdi. Oturduğumuz apartman 50 yıllık bir yapı olduğu için, (yanılmıyorsam 1980'lerden sonra kullanılmış) nervürlü demir (yani burgulu inşaat demiri) gib teknolojilerden mahrumdu. Sonuç şimdiden belliydi aslında.

--- Binanın 'geçer not' alması mümkün değildi. Peki, oturulamaz raporu çıkarsa ne olacaktı? Binayı kısa sürede boşaltıp yıktırmamız ve yeni bir bina inşa etmemiz gerekecekti. Bizim görüşümüz netti. Yıkalım. Yenisini yapalım. Sonuçta, can her şeyden değerli değil mi?

 

--- Apartman sakinleri arasında depremin ne zaman olacağının belli olmadığı, yapının sağlam olduğu (nereden anlaşılıyorsa artık), bulunduğu bölgenin kayalık olduğu falan gibi birçok muhalif tepki doğdu. Resmen delirdim. Göz göre göre çürük binada kalmaya razılardı.

 

--- Tartıştık. Bazen sert sözler de sarf edildi. Fakat sonunda enteresan bir durumla karşılaştım. Binayı yıkmak ve yeniden inşa etmek çok maliyetliydi. (Bizim apartman için cebimizden daire başına yaklaşık 200-250 bin lira çıkmalıydı) 'Devlet yardım eder ya...' diye düşündüm. +++

 

--- Kredileri araştırdığımda kentsel dönüşüm kredisinin en fazla 125 bin liraya kadar verilebildiğini gördüm. Yani devlet şunu diyordu: 'Üzerini cebinden tamamlayabiliyorsan, buyur...'

 

--- Apartman sakinleri içinde (bizim de dâhil olduğumuz) çoğunluk bu meblağı ödeyemezdi. Kilitlendik

 

--- Neticeye gelirsek; İnsanlara 'Binanızı kontrol ettirin', 'Binalarınızı yenileyin, güçlendirin' gibi akıl veriyoruz ama ama onları bu yolda yalnız bırakan sistemi çoğumuz bilmiyoruz.

 

--- Biz ne mi yaptık? Kadıköy'deki evimizden, Eyüp'te yeni bir binaya kiraya taşındık. Kadıköy'deki ev boş. Artık ekstradan kira veriyorum ama en azından her deprem haberi gördüğümde, içim rahat.

--- Peki, kiraya çıkamayacak durumda olanlar? Ya da bu evlerde oturmak zorunda olanlar?

 

--- Çok benzer bir hikâyeyle karşı karşıyayız. Belediye proje çizdirip bizden 400 bin alacakmış. Kredi sonrası herhalde. Binamız da sağlam üstelik. Ama eski olduğundan ve sitedeki başkaları yıktığından bizim de yıkmamız isteniyor.

@TolgaUyken

KONU HAKKINDA ÖNEMLİ LİNKLER:

KAYNAK: 1   KAYNAK: 2  KAYNAK: 3  KAYNAK: 4   KAYNAK: 5   KAYNAK:6

MEVLANAKAPI DÖNÜŞÜM PROJESİ 

Çok önemli eski bir haberimiz


Bu haber 18378 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • AĞAOĞLU İTİRAFI VE SORUMLULUK
  5 ay önce
  Ali Ağaoğlu’ndan korkunç itiraf "1970’li yıllarda İstanbul’un Anadolu yakasında yapılan yapıların büyük bir kısmına inşaat malzemesini ben sattım. Kumları Marmara Denizi’nden, demirleri hurdadan çektik. O zamanın şartlarında en iyi malzeme buydu. Sadece biz değil tüm firmalar aynı şeyi yapıyordu. Deprem olursa İstanbul’a ordu bile giremez, ölen şanslıdır. En lüks semtlerdeki o süslü püslü binalar için konuşuyorum; çoğu sadece tuğla üstünde duruyor, içleri gitmiş. 1970’li yıllar, sana yağ ve benzinin karneyle alındığı zamanlardı. İşin mutfağında yetişen biri olarak söylüyorum ki; mevcut yapı stoğunun yüzde 70’i deprem açısından güvenli değil. Binalar resmen iman kuvveti ile ayakta duruyor. Binaların 17 Ağustos’ta nasıl karton gibi yıkıldığını unutmamak lazım." Kaynak Yeniçağ: Ali Ağaoğlu’ndan korkunç itiraf. İstanbul’daki evlerin çoğuna inşaat malzemesi satmıştı
 • BÜTÜN RANTLAR HÜKÜMETE
  5 ay önce

  Fatihteki dönüşümlerde İBB başkanlığı devre dışı kalması düşünüyor. Çevre ve şehircilik bakanı Murat Kurum İBB ukdesinde olan tarihi surların Fatih belediyesi taarfından yenileceğini duyurdu, İktidar kentsel dönüşüm pastasında muhalefete pay bırakmıyor

  FATİH'TEKİ SURLAR RESTORE EDİLİP MİLLET BAHÇESİNE ÇEVRİLECEK

  Fatih'te tarihi surların üzerine yapılan otel konusuna da değinen Bakan Kurum, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla yıkım ve tarihi değeri ortaya çıkaracak adımları attıklarını dile getirerek, surların Fatih Belediyesi tarafından restore edilip millet bahçesine çevrileceğini kaydetti.

  Bir taraftan tarihsel dönüşümü de yapmak zorunda olduklarını belirten Kurum, "Yine bu komisyonumuz bünyesinde tarihsel dönüşümü, riskli binaların dönüşümü, afet riskine karşı dönüşümü yönlendirecek ve bu anlamda bir irade ortaya koyacak çalışmayı yapacaklar. Biz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak maddi-manevi ve teknik desteği vereceğiz." dedi.

  Komisyonla bir bütün halinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da desteğiyle çalışmaları gerçekleştireceklerini ifade eden Kurum, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2012'de "Bedeli ne olursa olsun biz bu kentsel dönüşüm sürecini yapacağız, tamamlayacağız." dediğini de hatırlattı.

  Vatandaşlardan binaları için risk tespiti talebinde bulunmasını isteyen Kurum, sözlerini şöyle tamamladı:

  "Bir kez daha analarımız ağlamasın, ocaklarımıza ateş düşsün istemiyoruz. Bir kez daha Yeşilyurt Apartmanı gibi binaların altında çocuklar, anneler, babalar kalsın istemiyoruz. Vatandaşlarımızdan da özellikle şunu rica ediyorum: Gelin riskli binalarımız için risk tespiti talebinde bulunalım. Biz bu birlikteliğe destek vereceğiz. Belediyelerimizle birlikte el ele verelim. Enkaz altında hayat aramak yerine hayatı yapacağımız kentsel dönüşümle birlikte sağlıklı, güvenli, sosyal altyapısı olan konutlarımızda arayalım diyorum."