İBB İşçileri Eşit ücret istiyor

BASINA ve KAMUOYUNA DUYURU İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÇALIŞANI OLAN DİĞER İŞÇİ KARDEŞLERİMİZLE EŞİT HAKLARA SAHİP OLMAK İSTİYORUZ TEK BİR TALEBİMİZ VAR! TALEBİMİZ KARŞILANSIN İSTİYORUZ… HAKKIMIZ OLANI ALMAYA GELDİK!

17 Ağustos 2023 - 23:58
İBB iştiraki Ağaç AŞ’de çalışan DİSK’e bağlı Birleşik Tarım-Orman Sendikası (BTO-SEN) üyeleri ücretlerinin iyileştirilmesi talebiyle Saraçhane’de bulunan İstabul Büyükşehir Belediyesi (İBB) binası önünde süresiz eylem kararı aldı.
 İşçiler İBB’nin Boğaziçi AŞ ile imzaladığı sözleşmedeki hakları talep ediyor.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Ekrem İMAMOĞLU, Boğaziçi AŞ ile konfederasyonumuz DİSK üyesi Genel-İş sendikamız  arasında imzalanan Toplu İş Sözleşmesi kapsamındaki hakların, tüm İstanbul Büyükşehir Belediyesi işçileri açısından asgari standart olacağını söylemiş olmasına rağmen, Ağaç A.Ş. işçileri bu hakların kapsamı dışında tutulmaya çalışılmaktadır.

Biz, Ağaç A.Ş işçilerinin bu yöndeki haklı talepleri karşılanmadığı gibi ne Ağaç A.Ş. ne de İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetimince, hak kayıplarımız görüşülmek bile istenmemektedir. 

Ağaç A.Ş. işçileri olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının itilip kakılanı, üvey evladı, ötekisi olmak istemiyoruz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışanı diğer işçi kardeşlerimizle eşit haklara sahip olmak istiyoruz. Çünkü aynı ülkede, aynı ekonomik koşullar altında yaşıyoruz. 

Ağaç A.Ş. işçilerine karşı ayrımcılığa artık YETER, diyoruz. 

Aldığımız her yüzdelik zammın bir süre sonra asgari ücret olmasını, açlık sınırı altında kalmasını kabul etmediğimiz için SARAÇHANE’ye geldik.

Ağaç A.Ş. işçileri olarak, diğer İstanbul Büyükşehir Belediyesi işçileri gibi bizlerin de yan hakları olsun diye SARAÇHANE’ye geldik.

Ağaç A.Ş. işçileri olarak, asgari standart olarak belirtilmiş olan Boğaziçi A.Ş. sözleşmesinden bizlerin de yararlanmasının sağlanması için SARAÇHANE’ye geldik.

NEFES ALAMIYORUZ…
Biz, İstanbul’un nefesi park ve bahçelerde çalışan Ağaç A.Ş. işçileri, sefalet ücretinin nefesimizi kesmesine izin vermemek için, nefes alabilmek için SARAÇHANE’ye geldik.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin en ağır işini yaparken en düşük ücreti almaya, açlık sınırının bile altında olan 11.402  Türk Lirası tutarındaki asgari ücret köleliğinde yok olmaya artık YETER demek için SARAÇHANE’ye geldik.

Bir simitin 10 Türk Lirası olduğu İstanbul’da, Ağaç A.Ş. işçileri olarak, aileleriyle, çocuklarıyla, ev kirasıyla, okul masrafıyla...  günlük 380 Lira ile geçinmeye çalışırken yoksul ve yoksun bırakılmanın ağır yükü altında, ölümlerden ölüm beğenerek tek tek yitip gitmeye hep birlikte artık YETER demek için SARAÇHANE’ye geldik.

Eylül’de çocuklarımızı okullarına gönderebilmek için; çocuklarımız, öğrenci kardeşlerimiz aldığımız düşük ücretler yüzünden yetersiz beslenme nedeniyle bu eğitim-öğretim yılında da öğrenme güçlüğü çekmesinler diye bugün SARAÇHANE’deyiz.

SARAÇHANE’de, hakkımızı istememize engel olmak için her birimizi tek tek tehdit edenlere, baskı yapanlara, hep birlikte artık YETER diyeceğiz.

Sesimizi duymayanların kulaklarına artık YETER diye haykırmak için SARAÇHANE’deyiz.

ARTIK BEKLEMEYE TAHAMMÜLÜMÜZ KALMADI…
Ağaç A.Ş. işçileri, sürekli boş vaatlerle oyalanmaya TAHAMMÜLÜ KALMADIĞI için SARAÇHANE’deyiz.

Ağaç A.Ş. işçileri, işveren ile sarı sendikaların anlaşarak sendikal yetki süreçlerini yargıya havale etmesine, sonra da danışıklı döğüşlü bitirilmeyen yargı süreçlerinin arkasına saklanarak yıllar boyunca işçileri asgari ücret sarmalına mahkûm etmelerine TAHAMMÜLÜ KALMADIĞI için SARAÇHANE’deyiz.  

Ağaç A.Ş. işçileri; en temel sorunların ve haksızlıkların dahi bir türlü çözülmemesine, kızgın güneş altında kimi zaman su bile verilmeden çalıştırılmaya, İBB tesislerindeki tuvaletleri bile kullanmalarının sağlanmamasına, liyakatın değil yalakalığın ödüllendirilmesine, sorunların konuşulmasının bile birilerinin keyfine göre mümkün olmasına, sorun çıkmadan bunu çözme becerisini gösteremeyen yöneticilere TAHAMMÜLÜ KALMADIĞI için SARAÇHANE’ye geldi.

AĞAÇ A.Ş. İŞÇİSİ BİRLİK OLACAK, BİRLİKTE KAZANACAK…
Ağaç A.Ş. bünyesinde üyesi bulunan tüm sendikalara çağrımızdır.
Ağaç A.Ş. işçisinin artık beklemeye sabrı kalmadı… 
Bugüne kadar yaşanan bütün sorunları... birkaç haftalığına bir kenara koyalım.
Gelin birlik olalım, birlikte kazanalım…
Hangi sendikanın üyesi olduğuna bakmaksızın, bütün Ağaç A.Ş. işçileri, isterlerse kendi sendikalarının ismi altında, ortak iyiliğimiz için bir araya gelelim, sonuç alana kadar birlikte nöbet tutalım. Çünkü hepimizin sorunları ortak, çözümlerimizi de ortaklaşarak yaratalım. 
Kazanan Ağaç A.Ş. işçileri olsun…

UYARILARIMIZI ŞİMDİDEN YAPIYORUZ…
Daha önce işçiyi tehdit etmiş, baskı uygulamış, ayrımcılık yapmış olan yöneticiler ile bu tarz yaklaşımları düşünen yöneticileri şimdiden uyarıyoruz…
İşveren ve işveren vekillerinin işçilerin sendikal faaliyetleri ile ilgili kararlarına müdahale etme hakları bulunmamaktadır! Bu kararlar ile ilgili olarak işçiyi etki altında bırakacak davranış ve yorumlardan uzak durmaları gerekmektedir!
Yasalara uyun, Anayasal hakkımız olan Sendikal Faaliyetlerimize müdahale etmeye kalkışmayın, işçiyi tehdit etmeyin, emek düşmanı olmayın, isminizin saygınlığını koruyun … Aksi durumda, ADALET önünde her türlü bedeli ödemeniz için elimizden geleni yapacağımızı şimdiden belirtiyoruz.


BUGÜN ARTIK SARAÇHANE’DEYİZ…

Ağaç A.Ş. işçileri olarak, bu Pazartesi sabahı hep beraber buraya geldik. 
Sadece haklılığımızdan aldığımız gücümüze güveniyoruz...
Taleplerimiz karşılanana kadar SARAÇHANE’den gitmiyoruz…

GELİYORUZ DEDİK, GELDİK…
HAKKIMIZ OLANI İSTİYORUZ DEDİK, HAKKIMIZ OLANI ALACAĞIZ...
YAŞASIN DİSK
YAŞASIN BTO-SEN
DİSK/ BTO-SEN GENEL MERKEZİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum