İmar Affı Gölgesinde Deprem Uyarıları

Bir tarafta deprem çığırtkanlığı yapılırken Hükümet öte yandan kaçak yapılaşma için 2019 yılında çıkarılan imar affının tarihini Ağustos 2022 tarihine çekerek yeniden kaçak yapılaşmaya AF getiriyor. Bu kaçak Köçek işler yapanların mağdur ettiği son kullanıcı halka merhamet eden yok maalesef

İmar Affı Gölgesinde Deprem Uyarıları
13 Kasım 2022 - 14:44
Son günlerde Deprem Goygoycuları full gayretle manipülasyona devam ediyor

1999 depremi ardından bitmez tükenmez bir aymazlıkla 3-5 sene içinde 8-9 hatta 10 şiddetinde Deprem ve İstanbul’u yutacak Tusunami bekliyoruz açıklamaları yapan deprem severler dur durak bilmiyor.

Son yirmi yıldır yüzlerce asılsız çıkan beyanlara rağmen Hiç yüzleri kızarmadan ısrarla asılsız mesnetsiz iddialarına devam ediyorlar.

Hâlbuki bilim ve fende zirve yapmış Japonlar bile 30 dakika öncesinde depremin olacağını bilemezlerken Bizimkiler hiç mahcup olmuyor her fırsatta iddialarının tarihini değiştirerek yeni kehanetler yayınlıyorlarHatta Prof. Görür, 4 Temmuz 2020 sözcü gazetesi haberinde 9-10 şiddetinde etkileyecek deprem geliyor diyebilmiştir. Hâlbuki Dünyada 10 şiddetinde deprem görülmüş şey değildir.

Hükümetin Son deprem uyarı mesajı telefonlarda her firma başka dakikada uyarı sinyali verilmesi, Bu uyarıların Diyanetin namaz memurları kullanılarak Minarelerden deprem komutları verilmesi ile konu oldukça magazinleştirildi

Olayın aslı deprem değil, halk bunu artık görmeli, 1960’lardan beri Türkiye kaçak yapılaşma cennetine dönüştü, kaçak yapılaşma çarpık kentleşmeyi getirdi.

Bu kaçak yapılaşmaların önüne geçmeyen hükümet ve belediyeler Sık sık çıkarılan İmar afları ile suçlular Ak'landı, meşrulaştırıldı.
Amaç depremden önce oluşan çarpık şehirleşmeyi düzene sokmak, Bu arada birçok sektöre rant sağlamak, Mülk sahibi masum vatandaşı düşünen yok


Şimdi en kârlı iş olan beton yapılaşma (Ekonomik Nedenlerden dolayı) durdu, halkın tekrar yeni konut almasını teşvik eden kampanyalara rağbet istenilen boyuta ulaşmadı, Çıkarılan Deprem yenileme kentsel dönüşüm yasaları kullanılarak (Çarpık ve Çürük) yapıldığı iddia edilen 30-50 yıllık yapıların acilen yıkılması için halk sıkıştırılıyor.

Bu binaları Mimarlar çizdi, Mühendisler+ Müteahhitler imal etti, belediyeler kontrol etti, Resmi satışlarla halka teslim edildi.
Şimdi Çürük diye iddia edilen binaların (100 Yıl olması gereken ) yıpranma süresi 30 yılda neden bitti diye soramıyorsun.
Burada cezalandırılan Masum mülkün sahibidir. Belediyelerin, Af çıkaran hükümetlerin, Müteahhit + Mimar +Mühendislerin suçunun faturası halka kesiliyor da,  neden yetkililere hesap sorulmuyor?

Mülk sahibi cezalandırılıyor, Ömrü Bilimsel 100 yıl olması gereken Standart beton bir binanın kullanım süresi 30 yılda bitiyor. Kimse sorumluluk kabul etmiyor!

Halkı ölümle korkutmak için senaryo üstüne senaryo ortaya koyuyorlar.
Fatihte bakıyorum yenilenen binalar 2-3 metre gevşek zemin (Dolgu) üzerine Radye temel betonu üzerine 5 katlı bina yapılıyor, Binalar arası olması gereken 15-20 Cm. lik aralık mesafe uygulanmıyor ve Depreme dayanıklı bina diye adeta eski bina hakları yokmuş gibi sıfır bina maliyetine dönüşüm yapılıyor.

Her imar tadilatında Belediye tarafından mülk sahibi Vatandaşlara taahhütname imzalatılıyor, Vatandaşlar imar ruhsat evrakları arasında neyi imzaladığını bilmeden ileri tarihlerde uygulamaya konulması muhtemel Ada bazlı yeni yapılaşmada Bu evraklar arasında imzaladığı "taahhütname" gereği hiçbir itiraz yapmayacağına, Hiçbir hak kaybını öne sürmeyeceğine, Belediyeye zorluk çıkarmayacağına dair noter tasdikli taahhütname veriyorlar.

Bu taahhütname dayatması altında çok farklı gelişmeler olacağına inanıyorum Bunu ayrı haberlerde yazdım yazmaya devam edeceğim İnşaallah.

ABD ve Japon teknolojilerinin depremi bilemediği günümüzde Deprem çığırtkanlığı yapanlara inanmayın.
Ayrıca "Dolgu alanları" hariç İstanbul’un zemini kuvvetlidir ve tarihte İstanbul depremi yoktur, Kuzey Marmara depremi vardır, Bu fay genelde Marmara’nın güneyini daha çok etkilemektedir, Kuzey Marmara fay hattı Adaların biraz açığından itibaren Edirne’ye kadar yüz metre olan derinliğin bir uçurum ile1200 metre derinliğe ulaşmaktadır.

Ve tarihi kayıtlarda Marmara depremi ortalama 75-150 yıl aralıklarla meydana gelmektedir, Bizim jeologlarımız 2000'li yıllardan beri hem de 8-9 şiddetinde deprem haberleri vermeye devam ediyor, Maalesef.
İktidar önce çürük/kaçak yapı yapanları cezalandırsın neredeeee şimdi “yeniden bir İmar affı çıkardılar” ve suçlular 28. Defa gene af ediliyor maalesef…

BENZER HABERLER
BİR    İKİ   ÜÇ   DÖRT   BEŞ  ALTI

YORUMLAR

  • 0 Yorum