Karantina şartlarını nasıl düzenleriz

Giderek daha fazla insanın karantinada veya olası veya kanıtlanmış korona enfeksiyonu ile tek başına kalması gerekmektedir. Birçoğu başkalarına bulaşıp bulaşmadıkları veya kendilerine bulaşıp bulaşmadıkları konusunda endişe duyuyor.

Karantina şartlarını nasıl düzenleriz
16 Nisan 2020 - 16:20
Bu karantinaların psikolojik sonuçları üzerine yapılan çalışmalar korku, öfke, müdahaleci düşünceler vb. Şeklinde önemli olumsuz sonuçlar göstermektedir (Brooks ve meslektaşları, 2020). Bu durumdaki stres faktörleri arasında can sıkıntısı, yetersiz bilgi, ev eşyalarına erişim ile ilgili sorunlar, mali kayıp ve damgalama yer almaktadır. İzolasyonun psikolojik stresiyle nasıl başa çıkılacağı hakkında bazı tavsiyeler.Karantinaya alma başkalarına yardımcı olur. Başkalarının hastalanma olasılığını azaltmaya yardımcı olursunuz. Fedakar eylemleriniz yoluyla kolektif sosyal sorumluluk gösterirsiniz. Bu şekilde düşünürseniz, kendine saygıyı daha da koruyabilir ve damgalamayı önleyebilirsiniz. Karantina süresi sona erdiğinde, diğer insanlar bunu akılda tutmalı ve bu görevi yerine getirmiş olanlardan uzak tutmamalıdır.

Aktif olun, rutinler oluşturun

Etkinlikler, rutinler ve yapı güne şekil ve öngörülebilirlik kazandırır ve çaresizliği caydırır. Belirsiz bir durumda, istikrar ve güvenlik sağlar. Fiziksel egzersiz, kişisel hijyen, düzenli zamanlarda yemek ve diğer düzenli aktiviteler, yeni ve belirsiz bir durumda düzen ve yapıya katkıda bulunur.

Sosyal temas önemli bir faaliyettir

Sosyal medya.  Kriz psikolojisi kliniği.  Psikoloji Merkezi Bergen.  Psikolog Topluluklar.  Kriz, kriz yönetimi, kriz yönetimi, kriz, kriz merkezi, travma terapisi, travma psikolojisi, travma tedavisi, travma, travma belirtileri, kurs, rehberlik, öğretim, acil durum hazırlığı, acil durum yönetimi, acil durum anlaşma şirketi, bilgilendirme, kolej desteği, ebeveyn desteği, akran destek şeması, vaka desteği karmaşık keder, keder tedavisi.  Hayatta kalanlar, ölüm, ölümler, sosyal ağ desteği.  

Matem Süreci.  Matem Tepkiler.  İşlenmiş kederle mücadele edin. 

Sosyal temas önemli bir faaliyettir

Sosyal medya, Facebook, Skype ve diğer sosyal medya aracılığıyla sohbet etmenizi ve başkalarını görmenizi sağlar. Bu sosyal temas, karantina sırasında özellikle önem kazanıyor. «İletişimde kalın»! Bunun günlük programınızda sabit bir nokta olduğundan emin olun.

Endişe verici düşüncelerin kontrolünü elinize alın

Kişinin enfeksiyon durumu hakkında endişe verici düşünceleri olması normaldir. Bu tür düşünceler çok yer kaplıyorsa, onları daha iyi kontrol etmeye çalışabilirsiniz. Oyalama kargaşayı azaltır. Tabletlerde veya TV'de film veya dizi izleyin, video oyunları oynayın, çapraz bulmaca yapın, Sudoko vb. Veya koronavirüsün ana konusu olmasına izin vermeden başkalarıyla konuşmak için Facetime / Skype kullanın.Endişenizi de erteleyebilirsiniz. İstediğiniz kadar endişelenebileceğiniz belirli bir süre (10-20 dakika) yer açın. Bu zamanın dışında endişeler ortaya çıktığında, kendinize şöyle diyebilirsiniz: “Bu endişe zamanımda düşünülecek bir şey, şimdi değil.” Bu yeterince sık tekrarlanırsa, bu düşünce süreci otomatik hale gelir. Endişe zamanınızı gece geç saatlerde planlamayın. Endişeler ortaya çıkarsa, kendinize sinirlenmeyin, endişelenme zamanınızda onları düşüneceğinizi tekrarlayın.

Günde birkaç haber güncellemesi yeterli

Trajedi yaşayanlardan, haberleri izlemek veya okumak için çok fazla zaman harcamanın onları olumsuz etkilediğini biliyoruz. 

Kendinizi medyayı virüsle ilgili haberler için sürekli kontrol etmekten kurtarırsanız, sakin kalmayı daha kolay bulacaksınız. 

Güvenilir bir kaynaktan düzenli bir günlük güncelleme yeterlidir.

Kaynaklar

Brooks, SK, Webster, RK, Smith, LE, Woodland, L., Wessely, S., Greenberg, N. ve Rubin, GJ (2020). Karantinanın psikolojik etkisi ve nasıl azaltılacağı: Kanıtların hızlı bir şekilde gözden geçirilmesi. Atle Dyregrov

Profesör, Dr. philos

Klinik psikoloji uzmanı,

Kriz psikolojisi kliniği, Bergen, Norveç

atle@krisepsykologi.no

Bu haber 58305 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum