KORONA FIRSATÇISI HIRSIZLAR YAKALANDI.

Halkın çoğunlukla evinde olduğu, Geceleri güvenliğin yoğun olduğu günümüzde hırsızlar ne çalacağını şaşırdı, Belediye personeli tulumu giyen kasımpaşalı hırsızlar Şişhane meydanındaki Lohusa Hatun Türbesi kubbe kuruşunlarını çaldı

KORONA FIRSATÇISI HIRSIZLAR YAKALANDI.
20 Nisan 2020 - 11:21 - Güncelleme: 20 Nisan 2020 - 13:07
Arkeologlar Derneği Genel Merkezi açıklaması

Korona sebebiyle sokaklar boşalınca İstanbul Şişhane'deki tarihi Lohusa Hatun Türbesinin kubbesindeki kurşunlar sıyrılarak çalınmış.

Haydi eğitelim bu vatan haini sütü bozukları belki eğitimle ıslah olurlar.!! Büyükleri eğitmek çok zor bu konuda Cezaların arttırılması şart!! 

Eğitim küçük yaşta oluyor maalesef ve yeni nesil de bu konuda eğitiliyor mu bu da şüpheli. 

Acilen milli eğitim müfredatına arkeoloji ve sanat tarihi dersleri tekrar konulmalı. 

SON DAKİKA; HIRSIZLAR YAKALANDI

Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne önceki gün saat 21.00 sıralarında, Lohusa Sultan Hatun Türbesi’nin çatısındaki metal kısımların 2 kişi tarafından çalındığı ihbarı yapıldı.

İhbar üzerine hemen harekete geçen ekipler türbeye gitti. A.K ve M.D adlı kişiler, metal kısımları kâğıt toplama aracına yüklerken yakalandı. İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada ise “Söz konusu şahıslar Kasımpaşa Polis Merkezi Amirliğimize intikal ettirilerek haklarında gerekli yasal işlem başlatılmıştır” denildi.


EVLİYAÇELEBİ SEYAHATNAMESİNDE

(Seyahatnâme, I, 424) ve türbenin XVII. yüzyılın başlarında I. Ahmed zamanında yapıldığını bildirir. Ancak bugün duran türbenin, Evliya Çelebi tarafından efsanesi anlatılanla aynı olup olmadığı kesin olarak belli değildir. 

Türbenin batı cephesindeki penceresi üstünde “Merhum Kâtib Mehmed Çelebi” ibaresi ve 941 (1534-35) tarihi görülür. İçerideki mezar taşı Hümâ bint Havvâ’ya ait olup 943 (1536-37) tarihini taşır. Güney cephesindeki pencere üstünde mevcut kitâbede ise Sâliha Hatun adı ve 1097 (1685-86) tarihi okunur. 

Evvelce Küçük Mezaristan denilen kabristanın içinde bulunan türbe, 1940’lı yıllarda buranın park olarak düzenlenmesi sırasında Evliya Çelebi’ye ait olduğu sanılarak yıkılmadan bırakılmış ve ufak bir de tamir görmüştür. Muntazam işlenmiş taş ve tuğla dizileri halindeki kare biçimli binanın üstünü küçük bir kubbe örter.İbrahim Hakkı Konyalı'nın 8 Nisan 1941 tarihli Vatan Gazetesi'nde Lohusa Sultan Türbesi diye bilinen bu türbe için yazdığı köşe yazısını "Şehirler rivayetleriyle güzeldir" diyerek paylaşmış olayım. Böyle bir önemi haiz esere yapılan vandallık inşallah cezasız kalmaz.


Bu haber 2900 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum