Koronayı Anlamadan Mücadele Edilmez

Korona, Virüs, Bakteri, Mikrop nedir, Nasıl mücadele etmeliyiz? Düşmanımızı tanımadan yapılacak mücadelenin boşa gideceğini unutmayalım, Etkin virüs mücadelesi için bilgilenelim, bilgilerimizi herkesle paylaşalım. Dünyada eski salgınların bütün örnekleri 3 evre olarak biliniyor, Dünyamız Coronada henüz birinci evresinde, son veriler ülkemizde vaka sayılarının arttığını gösteriyor, Hastahanelerde yatak kalmadı hastalar evlerinde tedavi edilmeye başlandı unutmayalım.

Koronayı Anlamadan Mücadele Edilmez
06 Ağustos 2020 - 06:38
CORONA İLE MÜCADELEDE SADECE “ELLERİNİ YIKA” DEMEK YETMİYOR, BİRDE BÖYLE ANLATMAK GEREKİYOR.

Bakteriler canlıdır. Virüs canlı değildir, ölü de değildir. “Uygun koşullarda canlanabilen” bir varlıktır.

Bu ne demek?

Basitçe şöyle düşünelim:

Bakteri diyelim ki “fare” olsun.

Virüs de bir “yumurta”.

Fare canlıdır. Yumurta canlı değildir. Ama döllenmişse, uygun sıcaklıkta, uygun sürede bekletilirse civcive dönüşür, yani bir canlı olur.

Yine fareye, yani bakteriye dönelim:

Fare, fare zehiri ile öldürülebilir. İşte bu “antibiyotik”.

Fareye fare zehiri verirseniz ölür. Ama yumurtanın üstüne fare zehiri dökerseniz hiç bir şey olmaz. Yani antibiyotikler virüslere etki etmez.

Fareyi bir kutuya kapatıp aç-susuz bırakırsanız ölür.

Yumurtayı bir kutuya kapatsanız haftalarca bozulmadan durabilir.

Yani eğer bağışıklık sisteminiz güçlüyse belli bir süre sonra bakteriler kendiliğinden ölecektir.

Ama virüsler, her şeyin içinde ya da üzerinde çok uzun süre bozulmadan yumurta gibi bekleyebilir ve vücudumuza girdiği andan itibaren 4-14 gün içinde canlanır.

Şimdi bir diş macunu reklamını hatırlamanızı istiyorum:

İki kap sirke içine iki yumurta koyuyorlardı, birisini bilmemne marka macunla fırçalıyorlardı, diğer yumurta eriyordu ama bizim macunla fırçalanan yumurta sağlamdı, hatırladınız mı?

İşte o deneydeki sirke, yumurtanın kabuğundaki kalsiyumu çözündürüyordu. Bizim elimizdeki virüsün kabuğunu çözündürebilen şey sirke değil “sabun”. Sabun virüsün kabuğunu eritiyor. Kabuğu eriyen virüs ölüyor. Sabunun kabuğu eritebilmesi için en az 1 dakika kabukla temas etmesi gerekiyor. Süreyi anlamak için elinizi sabunlarken, kendi adınız ile “İyi ki doğdun” şarkısının tamamını söyleyin. Süre bu. Sıvı sabunlarda süre uzuyor. En iyisi katı sabun.

Alkol de virüsün kabuğunu çözündürüyor, ama sabundan farklı olarak; o boş kabuktan kurtulamıyorsunuz, elinize yapışık halde kalıyor. Evet, artık zararsız ama yine de elinizde virüs kabuklarıyla dolaşmak istemezsiniz. Örneğin dışarıda alkolle elinizdeki virüsü öldürdünüz, ilk fırsatta yine sabunlayın ki su kabukları da alıp götürsün.

BUNU LÜTFEN ÇOCUKLARINIZA ÖRNEKLEYEREK ANLATIN. 

SADECE “ELLERİNİ YIKA” DEDİĞİNİZDE KONUNUN ÖNEMİNİ KAVRAYAMAYABİLİRLER.

Mustafa Alkan (biyolog)

Bu haber 9847 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum