Mahalle muhtarlık Mühür Ücreti kalkmalı

Muhtarlık Ücretleri Vatandaşı mağdur ediyor 2000 Yılında E-Devlet sistemine geçişle “Varlığı gereksiz” diye düşünülen, İlk etapta şehirlerde kaldırılması gündeme gelen mahalle muhtarlığı kaldırılmadı. Eskiden mahalle halkının tamamını tanıyan muhtarlar artık yok, MERNİS üzerinden hizmet veren muhtarlar Belediyenin-Kaymakamlığın bildiği bilgileri veriyor.

Mahalle muhtarlık Mühür Ücreti kalkmalı
26 Nisan 2021 - 12:08 - Güncelleme: 26 Nisan 2021 - 12:49

Teknolojinin hızla değiştiği, E-Kimlik, E-Takip, E-Tanıma sistemleri ile devletin vatandaşa çok yakınlaştığı günümüzde ihtiyaç olmaktan çıkan mahalle muhtarlıkları halk için ihtiyaç olmaktan çıktı.

Son düzenlemeler ile Tebligat kanunu gereği kamu kurumlarının vatandaşa tebliğ etmek zorunda olduğu evrakın muhtarlıklara bırakılma uygulaması dışında muhtarların bir rolü kalmadı.

Kaldı ki “şehirlerdeki” muhtarlar postacıların kendilerine tebliğ ettiği, “Bir hafta-on gün itiraz süresi olan” başta mahkeme, icra kararlarını muhataplarına götürüp teslim etmiyor.

Söz konusu tebligatları neden sahibine ulaştırmıyorsunuz diye sorduğumuzda “Kişiler kendileri talep edecek, Biz teslimle sorumlu değiliz” diyorlar.

Vatandaş kendisine gelen tebligatı nereden bilecek, E-Devlet üzerinden (Kişilerin telefonlarına gelecek mesaj) bu uygulamanın en sağlıklı yöntemidir. Her gün Muhtara uğrayıp, Yada E-Devlete girip hakkında resmi bir işlem olup-olmadığını kim takip edebilir ki?

Avrupa’da muhtarlıklar kaldırılmış, Yada belediyelerin bünyesinde hizmet vermeye başlamıştır.
Vatandaşa fiilen hizmet etmeyen mahalle muhtarlarının tek aktif görevi (Tebligat kabul etmek)

Bu görev kamusal bir görev, bu nedenle Hizmet bedelini devletten, belediyeden almak zorundadır. Mühür parası adı altında 5-10 TL. Talep edilmesi vatandaşa getirilen bir yüktür.
Ya Avrupa’da olduğu gibi bu görevler belediyelere verilmeli, Muhtarlık korunacak ise vatandaşa hizmeti ücretsiz olması gerekiyor diye inanıyoruz.

Yada Tebligat kanununa ek bir kanun çıkarılarak, Muhtarlar sorumluluk alanında bulunan vatandaşlara ulaşarak elden evrakı imza karşılığı teslim etmeli.

 Mevcut uygulamanın tek mağduru vatandaş olmaktadır.
Öncelikle muhtarlığa bırakılan evrakın itiraz süresinde kendisine teslim edilmediği için, Ayrıca kaymakamlık-Belediyelerin bildiği bir bilgiyi (İkametgâh adresi-fakirlik kâğıdı) muhtarlık üzerinden istenerek vatandaş para ödemek zorunda bırakılmıştır.

Zaten muhtarlar mahallede kimin ikamet ettiğini bilmiyor, Kişinin müracaatı ile E-Devlet kimlik numarası ile MERNİS’e girilerek öğreniliyor. Bunu kaymakamlık, Karakol, Belediye zaten yapabiliyor.
Daha önce şehirlerden kaldırılması gündeme gelen mahalle muhtarlık sistemi Avrupa’da olduğu gibi belediyelere verilmeli.
Tebligat kanunu yeniden düzenlenerek Resmi evrak çağrısı için Telefon mesaj sistemi uygulanmalı, kanunen kişiler veya aile adına resmi bir telefon kullanmak zorunda olmalı.
Bu hem etkin bir hizmet olacak, Ayrıca vatandaş ekonomik bir yükten kutulacak.

ON YIL EVVELKİ HABERLER


Bu haber 351 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • MUHTARLIK HİZMETLERİ BUNLAR
    1 hafta önce
    Köy ve Mahalle Muhtarlarının Ödeneklerinin Ödenme Usulü, Köy ve Mahalle Muhtarları ve İhtiyar Heyetleri Tarafından Verilecek Resmi Evrak İle Mahalle Muhtarlarının Harç Tahsilatının ve Paylarının Ödenmesi Biçimi Hakkında Yönetmeliğin 8. maddesinde;-İkametgâh Belgesi, Fakirlik Belgesi, Nüfus Cüzdanı Örneği, Nüfus Kayıt Örneği, Nüfus Cüzdanı Kayıp, Değiştirme ve Nüfus Cüzdanına Fotoğraf Yapıştırma Belgesi, Saklı Nüfus Belgesi, Yer Değiştirmeler için Daimi İkametgâh Belgesi, Menşe Şahadetnamesi, Hayvan Satış Belgesi, Adli Müzaheret Şahadetnamesi, Tapu Temlik ve İntikal Belgesi, Tapu İşlemlerinde Hüviyeti Onama Belgesi Tapu İntikal İşlemleri için Veraset Belgesinin köy ve mahalle muhtarı ve ihtiyar heyetleri tarafından verilecek resmi evraklar olarak belirlendi. Aynı Yönetmeliğin 9. maddesi gereğince, köy ve mahalle muhtarları ile ihtiyar heyetleri tarafından yukarıda sayılan resmi belgelerin 2021 yılında azami satış bedeli 5.00 (Beş) lira olarak tespit edilmiştir.