Mars'a indirilen Curiosity uzay aracı

21. yy. da Dünyamızın uzay macerası hızla devam ediyor. ABD ye 2 milyar dolara mal olan NASA'nın bir ton ağırlığındaki Rover tipi uzay aracı Perseverance uzay aracı Mars'a güvenli iniş yaptı. Mars'ta hayat izleri arayacak, Dıştan Dünyamıza en yakın gezegen olan Marsta insanlığın yaşam şartları var mı diye sormaya gerek yok, Çünkü canlı tabiat için gereken atmosferi yok

Mars'a indirilen Curiosity uzay aracı
19 Şubat 2021 - 21:50 - Güncelleme: 19 Şubat 2021 - 22:06
IŞIK HIZINDA GİDEN BİR UZAY GEMİMİZ OLSAYDI
Mars'a gidebilmek için
Mars'ın Dünya'ya en yakın olduğu esnada yolculuğumuz 187 saniye, 
Mars'ın Dünya'ya en uzak olduğu esnada yolculuğumuz 1342 saniye, 
Mars'ın Dünya ile ortalama uzaklığı hesaplandığında yolculuğumuz 751 saniye sürecektir.NASA Jet Tahrik Laboratuvarı
Bu 11 dakikalık animasyon, 2011'in sonlarında başlayacak ve Ağustos 2012'de Mars'a bir gezgin olan Curiosity'yi indirecek olan NASA'nın Mars Bilim Laboratuvarı görevinin önemli olaylarını tasvir ediyor. 

Bu haber 1334 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • MARSA İNİŞ BAŞARILI
    4 ay önce
    Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, "Perseverance" adlı keşif aracının Mars yüzeyine başarılı şekilde indiğini duyurdu. NASA'nın bir ton ağırlığındaki Rover tipi uzay aracı Perseverance, yaklaşık 7 aylık yolculuğun ardından, 18 Şubat tarihinde doğu Amerika yerel saati ile 15.55'te Mars'ın Jezero Kraterine indi. NASA tarafından canlı yayımlanan iniş misyonu sorunsuz gerçekleşti. Mesafe dolayısıyla Mars yüzeyine ilk dokunuşun görüntüleri yaklaşık 11 dakikalık gecikme ile yayını seyredenlere ulaştırılabildi. NASA'nın Florida'da bulunan Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu'ndan 30 Haziran 2020'de fırlatılan uzay aracı, yaklaşık 470 milyon kilometrelik bir yolculuktan sonra öngörülen tarihte Kızıl Gezegen'e ulaşmayı başardı. Bir gün önce Perseverance'ın "mükemmel bir hat üzerinde" yol aldığını ve sorunsuz bir iniş beklediğini belirten NASA, 1970'lerde Mars'a ulaşmayı başaran Viking aracından sonra ilk kez, direkt olarak geçmiş yaşam belirtilerini bulma fırsatı yakalamış oldu.