Mısır: Arkeologlar, Abydos'ta eski bira fabrikasını ortaya çıkardı

Mısır'ın güney Abydos arkeolojik alanında ortaya çıkarılan, dünyanın en eski yüksek üretim bira fabrikası olabilecek bir komplekste bira fermantasyonu için kullanılan bir dizi fıçı kalıntısı

Mısır: Arkeologlar, Abydos'ta eski bira fabrikasını ortaya çıkardı
14 Şubat 2021 - 22:09 - Güncelleme: 14 Şubat 2021 - 22:14
Üst düzey bir antika yetkilisi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Amerikalı ve Mısırlı arkeologların eski Mısır'ın en önemli arkeolojik alanlarından birinde bilinen en eski bira fabrikasının ne olabileceğini ortaya çıkardıklarını söyledi.

Eski Eserler Yüksek Kurulu genel sekreteri Mostafa Waziri, fabrikanın Kahire'nin 450 kilometre güneyinde Nil Nehri'nin batısındaki çölde bulunan eski bir mezarlık olan Abydos'ta bulunduğunu söyledi.

Fabrikanın, Birinci Hanedanlık Dönemi'nin (MÖ 3150 - MÖ 2613) başında eski Mısır'ı birleştirmesiyle tanınan Kral Narmer bölgesine dayandığını söyledi.

Arkeologlar, her biri 20 metre uzunluğunda ve 2,5 metre genişliğinde sekiz büyük birim buldu. Waziri, her birimin, bira üretmek için tahıl ve su karışımını ısıtmak için kullanılan iki sıra halinde yaklaşık 40 çanak çömlek kabı içerdiğini söyledi.

Ortak misyona, New York Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü'nden Dr. Matthew Adams ve Princeton Üniversitesi'nde antik Mısır sanat tarihi ve arkeolojisi yardımcı doçenti olan Deborah Vischak başkanlık ediyor.

Adams, arkeologların eski Mısırlıların kurban törenlerinde bira kullandığını gösteren kanıtlar bulduklarından, fabrikanın bu bölgede birayla kraliyet ritüelleri sağlamak için inşa edildiğini söyledi.

Eski eserler bakanlığı, 1900'lerin başlarında bu fabrikanın varlığından ilk söz edenlerin İngiliz arkeologlar olduğunu, ancak yerini belirleyemediklerini söyledi.

Antik Mısır'ın en eski zamanlarından kalma geniş mezarlıkları ve tapınaklarıyla Abydos, eski Mısır'ın yeraltı tanrısı Osiris'i ve öbür dünyada ruhları yargılamaktan sorumlu tanrıyı onurlandıran anıtlarla biliniyordu.

Nekropol, tarih öncesi çağlardan Roma dönemlerine kadar erken Mısır tarihinin her döneminde kullanılmıştır.

Turizm bakanlığı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, dünyanın "en eski" olduğuna inanılan yüksek üretim bir bira fabrikasının, güney Mısır'daki Abydos cenaze alanında bir arkeolog ekibi tarafından ortaya çıkarıldığını söyledi.

New York Üniversitesi'nden Dr. Matthew Adams ve North Abydos, Sohag'da çalışan Princeton Üniversitesi'nden Dr. Deborah Vischak başkanlığındaki Mısır-Amerikan ortak arkeolojik misyonu, dünyanın en eski yüksek üretim bira fabrikası olduğuna inanılan şeyi ortaya çıkardı. dünya, "dedi bakanlık Facebook sayfasında yaptığı açıklamada.

Mısır Eski Eserler Yüksek Konseyi genel sekreteri Mostafa Waziry'nin, bira fabrikasının "muhtemelen Kral Narmer dönemine dayandığını" söyledi.

5.000 yıldan daha uzun bir süre önce hüküm süren Narmer, Birinci Hanedanı kurdu ve Yukarı ve Aşağı Mısır'ı birleştirdi.

Açıklamada, İngiliz arkeologların bira fabrikasının varlığını ilk olarak 20. yüzyılın başında keşfettiği, ancak konumunun hiçbir zaman kesin olarak belirlenemediği belirtildi.

Ortak Mısır-Amerikan ekibinin "içeriğini yeniden bulup ortaya çıkarabildiğini" söyledi.

Waziry'ye göre, bira fabrikası "bira üretimi için birimler" olarak kullanılan sekiz geniş alandan oluşuyordu.

Her sektör iki sıra halinde düzenlenmiş yaklaşık 40 toprak kap içeriyordu.

Bira üretimi için kullanılan tahıl ve su karışımı kazanlarda her bir leğenle birlikte ısıtıldı.

"halkalar şeklinde dikey olarak yerleştirilmiş kilden yapılmış kollarla yerinde tutulur".

'Kraliyet ritüelleri' için demleyin
Ortak arkeolojik misyonu yöneten Adams, araştırmaların biranın "bir seferde" yaklaşık 22.400 litre üretilerek büyük ölçekte üretildiğini gösterdiğini söyledi.

Açıklamada, bira fabrikasının "Mısır krallarının cenaze tesislerinde gerçekleşen kraliyet ritüellerini sağlamak için özel olarak buraya inşa edilmiş olabileceğini" söyledi.

Açıklamada, "Bu tesislerde yapılan kazılarda biranın kurban törenlerinde kullanıldığına dair kanıt bulundu" denildi.

Eski Mısır'da bira yapımının kanıtı yeni değildir ve geçmiş keşifler bu tür üretime ışık tutmuştur.

İsrail Eski Eserler Kurumu'nun 2015 yılında yaptığı açıklamaya göre, Mısırlıların bira yapmak için kullandıkları ve 5.000 yıl öncesine ait çömlek parçaları, Tel Aviv'deki bir şantiyede keşfedildi.

En son keşfin ortaya çıkarıldığı Abydos, yıllar boyunca birçok hazineyi ortaya çıkarmıştır ve Seti I'inki gibi tapınaklarıyla ünlüdür.

2000 yılında, ABD'li arkeologlardan oluşan bir ekip, yaklaşık 5000 yıl önce ilk Firavun hanedanlığına dayanan eski bir Mısır güneş mavnasının bilinen en eski örneğini Abydos'ta gün ışığına çıkardı.

Mısır, son aylarda 2011'deki bir ayaklanmadan koronavirüs salgınına kadar çok sayıda darbe alan bir sektör olan turizmi teşvik edeceğini umduğu birkaç büyük keşif duyurdu.

Yetkililer, önceki yıl 13 milyon turistle karşılaştırıldığında 2020'de 15 milyon turistin Mısır'ı ziyaret etmesini bekliyorlardı, ancak virüs tatilcileri uzak tuttu.
 
Bu haber 1127 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum