Sahte virüs ilacına soruşturma

Dünyayı saran coronavirüs (2019-nCoV) salgını ile yapılan mücadelede en etkili korunmanın halen karantina olduğu biliniyor, Dünyada hiçbir resmi kurum virüse karşı koruyucu bir ilaç bulunduğuna dair açıklaması olmadığı halde Halk sağlığı üzerinden rantçılık yapan kişiler bazı vitamin haplarının Corona Virüs'ten koruyor diyerek televizyonlardan reklamını yapmaları yoğun ilgiye sebep oldu.

Sahte virüs ilacına soruşturma
23 Mart 2020 - 03:22 - Güncelleme: 09 Nisan 2020 - 00:55
Televizyonlardan sahte virüs ilacı reklamı yapanlar hakkında soruşturma açıldı, Eczanelerde satışı olmayan, Yasadışı iddialarla Coronavirüs ilacı adı altında piyasaya sürülen ürünlerin reklamını yapanlar hakkında soruşturma başlatıldı.

Dikkat "Ölümcül etkileri olabilir"

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz: "Bu ilacın hastalığı önlemesi diye bir şey kesinlikle söz konusu değil. Doktorlar kime hangi ilacı ne düzeyde uygulayacaklarını en iyi şekilde biliyorlar. Vatandaşların kendi başına ilaç arayışına girmeleri ve dışarıdan tavsiye almaları doğru değil."

Bilim Kurulu diyesi Prof. Dr. Rahmet Güneri: "Her ilacın ayrı bir etkileşimi ayrı bir yan etkisi var. Özellikle yaşlıların kullandıkları ilaçlar bilinçsiz bir şekilde başka bir ilaçla birlikte kullanıldığında ölümcül etkileri olabilir."

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova: "Hastalığa karşı etkili olup olmadığına dair kesin bir bulgu yok. Ağır yan etkileri de olabilir. Kesinlikle önermiyorum."

"Bu ilacın çok ağır yan etkileri var"

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel: "Pandemi sonrası yapılan denemelerde bazı ilaçların viral yükü azalttığı ve hastalık bulgularını geçirdiği gözlenmiştir. Bu nedenle bu ilaçlar Kovid-19 enfeksiyonu tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Ancak bugüne kadar herhangi bir ilacın virüsten koruyucu etkisinin olduğuna dair bir kanıt yoktur. Bu nedenle profilaktik (koruyucu) kullanımı önerilmemektedir."

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: "Adı geçen ilacın hiçbir koruyucu etkisi olmadığı gibi tedavi edici özelliği de henüz kanıtlanmış değil. Belli ki birilerinin elinde bu ilaçtan bolca var ve koruyucu' olduğu yönünde haberler yayılıyor.

Ünlü isimler "koronavirüsten koruyor" diyerek sahte bir vitaminin reklamını yapmış, üründe talep patlaması yaşanmıştı. Oysa koronavirüs için Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen bir ilaç bulunmuyor. 

SEDA SAYAN'IN İDDİALARINA YALANLAMA

Vitaminin reklamını yapan ünlü isimlerden Seda Sayan, “Eczane satışı onaylı bir ilacın tabii reklamını yaparım” derken İstanbul Eczane Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu ise “Asla eczanelerimizde böyle bir ürünümüz yoktur. Çok ciddi boyutta sahtekarlık” yanıtını vermişti.

SORUŞTURMA AÇILDI

Tarım ve Orman Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ruhsatsız ürün ve tanıtımını yapan ünlü isimlere karşı harekete geçip soruşturma başlattı.

Bu haber 49020 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum