Sarayburnu Böyle Olursa ne Olur

On yıllardır sık sık projesi açıklanan bir türlü uygulamaya alınamayan İstanbul'un en müthiş manzarası ve konumu olan Sarayburnu için İBB şimdi birşey yapabilecek mi? merakla bekliyoruz, Açıklanan bazı kopya projeler yeteri kadar bilgi vermiyor, Sarayburnu Gülhane ve sahille birleştirilerek RANT değil sosyal bir proje yapılmasını bekliyoruz, KORKARIM BURASI HALKA YAR EDİLMEYECEK (Birileri Ne Müthiş Otel olur diye açıklamalar yapıyor) bilgilerinize. Galata rıhtımını yuttular sıra burada

Sarayburnu Böyle Olursa ne Olur
31 Ağustos 2020 - 14:14 - Güncelleme: 01 Eylül 2020 - 11:43
Nihayet Sarayburnu mezbeleliğine son veriliyor.

Yıllar oldu Marmaray projesinde şantiye olarak kullanılan Sarayburnu için hiçbir iyileştirme yapılmadı. 

Akp Döneminde etrafı teneke perdelerle çevrilerek halkın içeri girmesi engellenmişti. 2019 seçimlerinden sonra söz konusu perde engelleri halk tarafından bir bir yok edildi, Bir seferinde Orada balık tutanların saç perdeleri sökerek denize attığına şahit oldum.

İBB Geçen aylarda on yıllardır ihmal edilen Atatürk'ün ilk heykelini restore etmesiyle Sarayburnu çevre rezilliği gündem oldu, Başkan İmamoğlunun talimatı ile İBB park bahçeler müd. söz konusu meydan ve sahil için bir proje hazırladı. Proje şimdi Kültür varlıklarını Koruma kurulunda onaylanmayı bekliyor.

Bu bir sıkıntı çıkmaz ise 2020 yılı içinde söz konusu düzenlemenin yapılacağı sözü verildi.Mahir Polat  @mhrpolat

İBB Genel Sekr Yardımcısı - Kültür Varlıkları - İstanbul Planlama Ajansı - İBB İnanç Masası Koor. - Tarihi Çevre Koruma, Sosyal Tarih, Kutsiyet ve Tarih

Atatürk’ün ilk heykelinin ilk restorasyonunu yaptık. 

Özenle, liyakatleriyle İBB’ye kazandırdığımız İBB personeli uzman restorasyon ekibimiz ile İhale etmeden, müteahite teslim etmeden. 

Çevresindeki park için de harika bir proje yaptık, kurul aşamasında.

Heykel çevresi Sarayburnu Parkı için hazırlanan projeyi Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı sayfamızdan incelemenizi dilerim (Admin: Biz sayfada bulamadık)İBB olarak kullanıcı dostu tasarımları gerçekleştirmek ana hedeflerimizden birisi. Sarayburnu Sahili için geliştirdiğimiz proje de bunun ispatı niteliğinde. Proje hayata geçtiğinde tüm İstanbulluları boğaza ve denize kavuşturduğumuz bir nokta olacak

“UTANÇ VERİCİ ALANLARINDAN BİRİSİNDEYİZ”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Sarayburnu ziyaretinde ; Türkiye’deki ilk Mustafa Kemal Atatürk anıtı olma özelliğine sahip heykel, geçmiş dönemlerde temizlik sorunuyla gündeme geliyordu. 

İmamoğlu, gazetecilerin bu yöndeki sorusuna, “Artık temizliğinden sorumlu bir ekibimiz var. Temizliğinden ziyade bu güzel ortamın İstanbul halkına yıllardır açılmaması ve bu şekilde, gördüğünüz halde durması acı. Bunu gidereceğiz. Burada güvensiz, düzensiz, hiçbir kullanım fonksiyonu olmayan bir düzende Sarayburnu. İstanbul'un en güzel 3-4 noktasından birindeyiz şu anda. Gelin görün ki böyle bir garip durumda. Tam bir garip. İstanbul'un üzücü, çok utanç verici alanlarından birisindeyiz. Burası çok hızlı bir şekilde, 2020'de, topluma hediye etmemiz gereken alanlardan bir tanesi” yanıtını verdi.

“KURUMSAL HAFIZAYA BAKIYORUZ”

gazetecilerin; “Önceki yönetimin buralarda bir sahil düzenlemesi projesi vardı, , Sarayburnu'ndan Unkapanı'na kadar…” hatırlatması üzerine,  Bu işler proje ve kağıt üzerinde duracak işler değil. Tabii ki hafızalara bakıyoruz. Yenilikçi bakış açılarımız da var. Onları birbiri ile ilişkilendirip en doğru kararı vereceğiz. Tarihi dokusuna uygun, tarihi dokusunu koruyan bir şekilde burayı vatandaşımızla buluşturacağız” şeklinde yanıtladı. 

Diğer bir soru, “Trafiği yer altına alma durumu olacak mı” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Yaya kolaylığı sağlayacağız. Trafiğin yer altına alındığı noktalarda, kör noktalar oluşuyor ve bu çoğu zaman şehirde güvensiz alanlar oluşturuyor. Bu bakış açısıyla, mutlaka buranın Gülhane ile bağlantısını kuracağız. Buna dönük çalışmamız var. Ama yer altına alınması konusunda burada kaygılarımız var ona gerek duymayabiliriz.”

YORUMLAR:

Karailyas34

Çok güzel olacak umarım. İstanbullu denizi seyretmemeli, denize girmeli, sahilde kumsalda yürümeli, bisiklete binmeli.. Sahil şeridinin Samatya, Bakırköy, Ataköy, Yeşilyurt, Avcılar, Ortaköy, Beşiktaş vs. yerlerden de kolayca denize girilebilecek yerler İstanbulu 1 Numara yapar!Cihan Uzunçarşılı B.

Aman Kireçburnu'na da dokunmayın!

Emirgan'dan gördük.Birakın dağınık kalsın.Ayrıca burada oyle merdiven vb alana kalkılirsa kıyı serit iyice daralır. Az geride, senelerdir denize girenlerin yarattığı gayet güzel bir plaj alan/ kamusal mekan var zaten.Orayi da fotolayin bir daha.

Gökhan

tasarım 10 numara olmuş. ancak ticari işletmeler bu alana girerse eminönü balıkçıları gibi olur. bunun engellenmesi ve sadece ibb cafelerin burada çalıştırılması planlanmalı

Hüseyin Açar

Sarayburnu sahilinde denize giren gençleri unutmayiz değil mi

Mustafa Kutsal

Çok güzel ancak o noktaya yaya ulaşımının da kolaylaştırılması gerekiyor. Olursa Merlion Park gibi landmark bir yer olur. Parlayan yıldız

Ve belki biraz daha az beton grisi olsa.Ayrıca Daire Başkanlığımızca açılan İstanbul Senin, Haliç Kıyıları Tasarım Yarışması'nda 1. Bölge, 1. Ödülün sahibi olan projede yine aynı yaklaşımla geliştirilen tasarımların olduğunu belirtmekten mutluluk duyarız

Bu haber 7570 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum