Süleymaniye Dönüşüm projesi Sancılarla Hızlandı

5366 sayılı yenileme yasası mülklerin yenilenmesinde öncelik hakkını mülk sahibine vermiş olmasına rağmen Fatihte bu işler hukuka göre gelişmiyor. Evvelce Sulukule, Ayvansarayda olduğu gibi proje çevresine yapılan hukuksuz baskılarla çöküntü alanı oluşturup mülk sahipleri yıldırılıyor.

Süleymaniye Dönüşüm projesi Sancılarla Hızlandı
28 Ocak 2017 - 01:14 - Güncelleme: 28 Ocak 2017 - 01:56
Süleymaniye Yenileme Projesindeki Şöhretler

Kadir Topbaşın Mimarı olarak şöhret yapan Mim. Hakan Kıran Fatih ilçemizdeki dönüşüm fırsatını düşünerek Süleymaniye yenileme proje alanında satın aldığı binalara da KİPTAŞ-Fatih Belediyesi marifeti ile Acele kamulaştırma kararı alınmış, Mülk sahipleri kararın iptali  için dava açtıığını öğrendik.

Süleymaniye, Küçükpazar yenileme prje alanında mülk alan ünlüler Hayal kırıklığınamı uğruyor.

Bilhassa İnşaat işleriyle uğraşan birçok büyük firma ve zengin kişiler, Daha önce Sulukulede örneğine şahit olduğumuz Mülk satın alma  yarışına  benzer satın almalar Süleymaniye-Küçükpazar bölgesinde de gerçekleşti.Bu meşhurlardan biri de Haliç metro geçiş köprüsünün mimarı Hakan Kıran'ın satın aldığı binalarda Acele kamulaştırma kararı içinde kaldı.KİPTAŞ-Fatih Belediyesi bu sefer işi sıkı tutuyor, Kim olursa olsun el değiştiren mülkleride Kamulaştırmaya dahil ettiğini görüyoruz.

marmara sahillerimize yeni yapılan bazı yüksek katlı projelerde M2 fiyatlarının on binlerce dolardan, 1+1 dairelerinin bir-iki milyona alıcı bulmasından yola çıkarak diyoruz ki , Süleymaniye-Küçükpazar bölgesinde inşa edilecek 3-4 katlı Konak formundaki binalarda, Daire  m2 fiyatı en az 4-5 bin dolar olacağını kehanet ediyoruz.

Son on yıldır yenileme alanı ilan edilen Süleymaniye, Vefa, Küçükpazar  ve Haliç'in kıyısındaki bu semtler, otantik eski cumbalı ahşap evleriyle biliniyor. Bu proje sürecinde çoğunluğu yakılıp, yıkılarak tahrip edilen binalardan Bir kısım tarihi değeri günümüze kadar taşıyan Küçükpazar, KİPTAŞ ın öncülüğünde kentsel dönüşümle  yeni baştan inşa edilecek. Bölgede yaşayanların projeye dahil edilmediği, Mülklerini satmaları için olanca baskı yapıldığı, Bölgede satın alınan binaların göçmenler ve bi mekan serserilerin işgaline sunulması nedeniyle Çöküntü alanı haline gelen Bir zamanların mutena semti, Artık yaşanmaz halde.

 Çöpten atık madde toplayanların merkezi haline gelen Süleymaniye-Küçükpazar 8500 yıllık ilçemizi gezmeye gelen turistleri hayal kırıklığına uğratan sefalet içinde. Adeta savaşta enkaza dönen Suriye şehirlerinden farksızdı.

Bölgede kendi binasını kendisinin yenilemesine müsaade edilmeyen mülk sahiplerini yıldırma politikaları devam ediyor.

2006 da İki bin lira arsa m2 fiyaları ile mülk toplamaya başlayan KİPTAŞ bu günlerde 12-18 bin liraya kadar çıtayı yükseltti.KİPTAŞ-Fatih Belediyesi proje alanında %66 pay sahibi olmak için bütün şartları zorluyor. Mülkünü satmak istemeyenlere acele kamulaştırma kararı yolluyor, Mülk sahipleri haklarını korumak için dava açıyor fakat halen netice alan bir mülk sahibine rastlayamadık.

Birçok platformda Ada bazında Arap göçmenlere satıldığı söyleniyor. Fatih belediyesi ilçedeki yenileme projelerini MIM emlak fuarında görücüye çıkardığını biliyoruz

 Sokakları eski dönem filmlerin çekildiği platoları anımsatan semtte, boş ve yarısı yıkılmış binaların sayısı epey fazla. Mahalle aralarında kapı ve pencereleri sökülmüş boş betonarme binalar, yarısı çökmüş ahşap evler, adeta yılların yorgunluğunu omuzlarında taşıyan bir semt görüntüsü yaratmış. Öyle ki belediye, yıkılmaya yüz tutmuş birçok binanın üzerine “Dikkat! Aracınızı park etmeyin, bina çökebilir” uyarısı yazmış. Sokak aralarında yıkılmış birçok binanın boş arazisine ise çevre esnafı araçlarını park ediyor. Arazilerin bir kısmının çevresi de koruma amacıyla çevrilmiş.

 Bu merkezin yanı sıra ara sokaklarda konfeksiyon atölyelerinden makinecilere, hurdacılardan tornacılara pek çok küçük esnaf faaliyetini sürdürse de yakın gelecekte bölgede hızlı bir değişim yaşanacak ,Bölgede Haliç manzaralı butik otel, restoran, kafe gibi yatırımlara hız verilmiş. Metronun Küçükpazar’da yerin altına gireceği tünelin hemen üstündeki Ayrancı Sokak’ta bulunan ve 1850’li yıllarda inşa edilen Hayriye Hanım Konağı restore ettirilmiş. Ardından butik otel olarak işletmeye açılmıştı.

Yine Hayriye Hanım yokuşu başındaki eski 25 palas oteli, metruk binayı da Haliç’in üzerine inşa edilecek metro köprüsünün planlarını çizen Mimar Hakan Kıran satın almış.Küçükpazar’da Vefa ve Süleymaniye arasındaki eski evleri toplayan en büyük yatırımcılarsa İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Fatih Belediyesi. Binaların çoğunu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki KİPTAŞ ve Fatih Belediyesi satın alıyor. Üst üste toplantılar yapıp ikna turları düzenleyen KİPTAŞ ve Fatih Belediyesi yetkilileri, anlaştığı mülk sahiplerine paralarını ödüyor. Anlaşma sağlanamazsa dava yoluyla binalar kamulaştırılıyor.

Öğrendiğimize göre KİPTAŞ, bölgedeki gayrimenkullerin yüzde 50’sini satın almış durumda. Mülk sahiplerinin çoğu evlerini satmamakta direniyor.Fatih Belediyesi ve KİPTAŞ, 2006 yılından bu yana 600-700 bin TL vererek bölgede çok sayıda eski bina satın almış. Şimdilerde ise eski evlerin metrekaresine 12-18 bin TL teklif ediyorlarmış. Anlaşma sağlanamaz ve mülk sahibi mahkemeye giderse metrekare fiyatları 12-18 bin TL’ye kadar çıkıyormuş. Ancak KİPTAŞ, mahkeme yoluyla satın aldığı binalara 150 bin TL verip kalan kısmı 5 yıl taksitle ödüyormuşBu haber 6599 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • HAKAN ŞENTEPE
    3 yıl önce

    GÖZÜNÜZÜ SEVEYİM BAŞLAYIN ARTIK ŞURAYA. YIKIK DÖKÜK HARABE YERLERDE BALLİCİLER TİNERCİLER HIRSIZLAR DOLDU YIKIN BARİ HER YERİ