Süleymaniyenin akıbeti Sulukule gibi olmasın

Fatih haber bütün milletimize iyi günler sağlıklı yarınlar diler.  Bu haber/videomuzda  Dünya miras alanı Süleymaniye çevresinde hayata geçirilmeye çalışılan Diar Süleymaniye yenileme (aslında) dönüşüm projesini ve son durumları sizlere sunuyoruz.

06 Ekim 2021 - 21:04 - Güncelleme: 06 Ekim 2021 - 22:36
Burada gördüğünüz alanın tamamı bakanlar kurulunun 24.05.2006 Tarih  ve 2006-10501 sayılı kararı ile yenileme alanı ilan edilmiştir.
Hemen akabinde burası için oluşturulan proje İBB KİPTAŞ tarafından hayata geçirileceği duyuruldu. 
Kiptaşın sorumluluğunda olan proje ABD merkezli El Rayyan'a ait Diar Süleymaniye firmasının üstlenici olarak ilan edildi.

 Fatih İlçesinde  Dünya Miras alanı Süleymaniye çevresindeki 6 mahallede hayata geçirilmeye çalışılan KİPTAŞ ve ABD merkezli El Rayyan'a ait Diar Süleymaniye firmasının üstlenici olarak görüldüğü Süleymaniye Yenileme/ dönüşüm projesinde iki yıldır ilerleme yoktu.
508 ada'da devam edilen yenileme projesi bittikten sonra yeni adalara geçilmedi.
******************
Bu günlerde harabe halindeki mevcut binaların yıkımı hızlandırıldı, İBB Kiptaş CHP belediyesine geçtikten sonra projenin akıbeti bilinmiyordu. 
Bu konuda projenin Fatih belediyesine devri yapılacağı konuşuluyor, Başkan E. İmamoğlu yol vermez ise Proje Kiptaş'tan Fatih belediyesine nasıl devredilir bilmiyoruz, Bekleyip göreceğiz. 
******************
UNESCO, 2008 ve 2009 yıllarında yayınladığı iki ayrı raporda, Süleymaniye’nin korunmadığı uyarısı yapmıştı.
Süleymaniye ve civarı, 1985’te ‘İstanbul’un Tarihi Alanları’ adıyla Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girdi.
******************
Söz konusu proje alanı Süleymaniye Mah., Hoca Gıyasettin mah, Yavuz Sinan mah. Hacı kadın mah. Molla Hüsrev mah., Demirtaş mah, Kalenderhane Mh. mahallelerinden oluşuyor
******************
2019 yerel seçimlerinden sonra  Projenin sahibi KİPTAŞ'ın başına Chp'li bir genel müdür getirilmesini beklerken Ekrem İmamoğlu KİPTAŞ Genel müdürlüğüne Akp dönemi Kiptaş'ta bir müdür olan Sayın Ali Kurt'u genel müdür olarak getirilmesini hayretle karşıladık, Sayın Ali Kurt göreve gelir gelmez yaptığı ilk açıklama (Projelerimiz planlandığı gibi devam edecek) dedi.
******************
Projenin Türkiye ayağındaki bürokratik işler, Personel temini,  için tüm izin ve ruhsatların alınması, proje kapsamındaki inşaat işlerinin icra edilmesi ve tamamlanması, yapı kullanma izinlerinin temini ve kat mülkiyeti tapularının çıkarılması amacıyla Katarlı ve Türk firma, ortak bir şirket olan Diar Süleymaniye Gayrimenkul'ü kurdular.
******************
 532 milyon lira sermaye ile Diar Süleymaniye Şirketi kuruldu. 
Nisan ayında Al Rayyan Hospitality Gayrimenkul A.Ş ile kurulan şirket 2015’te isim değiştirdi ve Diar Süleymaniye Gayrimenkul adını aldı. 532.5 milyon TL’lik sermayesi olan şirketin yönetiminde tamamı Katarlı 5 yönetici var.
******************
  Proje alanında bulunan hak sahipleri, 5366 sayılı yasanın kendilerine tanıdığı "Öncelikle mülk sahiplerinin tasdik edilen projeyi kendilerinin yapma" hakkını kullanmak istediler,Proje sorumlusu KİPTAŞ kabul etmemiş, Proje içinde ortak olma teklifi de projenin bütünlüğünü bozmayız gerekçesi ile ret edilmişti,

Bakanlar kurulunun 24/05/2006 Tarih ve 2006/10501 Sayılı kararı ile yenileme alanı ilan edilen 
UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Süleymaniye Camii ve külliyesinin kuzey ve batısında yer alan 102 bin metrekarelik alanda, 733 parsel üzerindeki 5 mahallede 327'si tescilli 707 bina yenilecek. 

Bu 733 parselin bazıları birkaç dönümlük devasa bahçe konak arsasına sahip, Fatih belediyesinin maket projesinde söz konusu büyük bahçelerin yapılaşmaya açıldığını görüyoruz, Bu haliyle yapılacak inşaatlar yenileme değil Sulukule projesi gibi Dönüşüm projesi olacaktır.

Ayrıca proje alanında pekçok tarihi envanter ahşap konaklar gibi acımasızca yok edildiğini izledik, pekçok mahzen, Sarnıç, Tarihi kemerli yapılar gece mesaileri ile yok edildi, halen edilmeye devam ediliyor. 
Maalesef.


KONU HAKKINDA BENZER HABERLERİMİZ

Haber 1 - Haber 2 - Haber 3 - Haber 4 - Haber 5 - Haber 6 - Haber 7 - Haber 8 -
Bu haber 846 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum