Tarihi bina yağma ediliyor

Mevlanakapı karakolu kadim tarihimize şahitlik eden bir eser, Fakat Fatih belediyesi çevresinde düşündüğü yenileme projelerine engel teşkil ettiği için olsa gerek, Gizli bazı mahfiller geçen yıllarda iş makineleri ile iki defa Tarihi karakol binası saldırıya uğradı, Bu saldırılarda karakol binasının batı cephesi loder kepçesi ile tahrip edildi, son kar yağışında çürüyen çatı çöktü, gündüz gözü ile tarihi kalıntıya saldıran hurdacılar yapının özgün demir aksamını yağmaladı, Vatandaşların şikayeti, Müdahalesi fayda etmedi.

Tarihi bina yağma ediliyor
22 Şubat 2021 - 22:39 - Güncelleme: 23 Şubat 2021 - 17:21

Konu ile ilgilenen ilçemizin Sivil toplum kuruluşu-Platformu mensupları karakolun ihyası konusunda ilgili kurumlara soru önergesi verdi, Mevlanakapı karakolunun Silivrikapı karakolu gibi yok edilmesini engellemeye çalışıyorlar.

Serhat Şahin "Mimar. Serhat Şahin Mimarlık. Mimari Restorasyon Kültür Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı"
İnanç Kıran "Yedikule Bostanlari Girisimi"
 
(İnanç Kıran) Mevlanakapı karakolu ile ilgili dilekçe örneğim 
"İstanbul ili Fatih İlçesi Melekhatun Mahallesi 1497 ada 23 parseldeki tarihi Mevlanakapı karakolunun duvarlarının tahrip edildiği, kepçe ile zarar verildiği, etrafının sac paravanlarla kapatıldığı, uzun yıllardır atıl durumda bırakıldığı, çatısının çöktüğü görsel ve yazılı basından öğrenilmiştir.
Bu bağlamda;
1-Tarihi yapının mülkiyeti kime aittir?
2-Söz konusu yapı korunması gereken bir kültür varlığı olarak tescil edilmiş midir, edilmişse bu tescil kararı ne zamana aittir?
3-Restorasyon çalışmalarının başlayacağı ifade edilen yapı ile ilgili son durum nedir? Yapı ne zaman restore edilecektir ve restorasyon çalışmalarından sonra yapı hangi fonksiyonla kullanılacaktır?
yukarıdaki sorularımın 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında cevaplandırılmasını ve sur kapısının yakınına inşa edilmiş bugüne kadar ayakta kalabilmiş nadir yapılardan Mevlanakapı'daki karakol binası ile ilgili gerekli çalışmaların ve uygulamaların hayata geçirilmesini arz ederim."
İnanç Kıran
****************************
FATİH BELEDİYESİNİN BU PARSEL İBB'YE AİT BEYANI DOĞRU OLMADIĞI ORTAYA ÇIKTI, İşte İBB'nin 23.02.2021 tarihli cevabı
İBB 1-390362899840101 numaralı başvurunuz ilçe belediyesi yetki ve sorumluluk alanında bulunduğundan sizin için undefined referans numarası ile FATİH BELEDİYESİ ne iletilmiştir. Başvurunuzu FATİH BELEDİYESİ üzerinden sorgulayabilirsiniz. Alo 153 
*****************************
Serhat Şahin
Koruma Kurulu’nda yapı tescilli olarak gözüküyor.
Geçen sene yapı duvarı gece operasyonu ile yıkılmaya çalışırken müdahil olduğumuzda kurula sorduğumda teyit etmişlerdi. Fatih Belediyesi koruma paftalarına işlememiş.
*****************************
İnanç Kıran
Serhat Şahin Fatih belediyesine de ilettim bu eksikliği. Tescilli olduğunu düşünüyorum. Eksikligin farkında olsunlar diye durumu aktardım. Konu ile ilgili takipçisi olacağız dediler. Sizce yıllardır ihmal edilmesinin sebebi nedir, ilçe belediyesinin bir yetkisi var mi? Sadece plan proje konusunda ibb yi ısrarla söylemek dışında bir şey yapamayız anlaşılan. Bu karakolhaneler niye ilgisiz ve sahipsiz bırakıldı. Kepçe ile duvarına zarar verildi. Defalarca hırpalandı. Yıllardır direniyor ayakta kalmak için.

*********************
Serhat Şahin
İnanç Kıran Sorunuzun cevabını zaten sizde biliyorsununuz. Tarihi Yapı Kültür Envanterimiz konusunda çok eksikliklerimiz var.
İşin uzmanı olan mimar, sanat tarihçisi ve konuyla ilgili akademisyenlerin ve kendini bu kadim şehrin bir parçası olarak göremeyen ecdad tarihinden kopuk, çoğu göç ile gelmiş vatandaşlarımızın da çok umrunda değil zaten.
Siyasetçiler ve yöneticilerde rant peşinde koştuklarından bu kadar küçük parselde çok önemli bir karakol yapısı fotoğraflarda görüldüğü gibi yok olup gidiyor.
Ülkemizde zihniyet ve ahlak sorunumuz var.
Herkes para, pul, rant peşinde...
Ülkemizin kültür çöküşünün fotoğrafını bu yapının mevcut durumundan okuyabilirsiniz.
Geride kalan sizler, bizler gibi bir avuç duyarlı insanda bu yozlaşmış cehalet ordusuna karşı savaşmak ile uğraşıyoruz.
Fotoğraf bu....
BENZER HABERLERİMİZ
KARAKOLA İLK SALDIRI //  KURUL ŞİKAYETİMİZ // BİR BAŞKA HABERİMİZ //  DÖNÜŞÜM PROJELERİ


Bu haber 7690 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • HÜRRİYET
    1 yıl önce
    MİMARİ Restorasyon Kültür Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı Serhat Şahin şunları söyledi: “Birileri buradan nasıl bir tasarruf umuyor bilmiyorum. Ama şehrin tarihi kimliği hiç umurlarında değil. Şimdilik sadece Ayakapı ve Cibalikapı karakolları kaldı. Silivrikapı karakolu da geçen yıllarda yol genişletilmesi bahanesiyle yıkılmıştı. Birileri şehrimizin Osmanlı kimliğini göz göre göre yok ediyor. Koruma Kurulları sadece karar alabiliyor. Kurulların arazi teşkilatı yok. Yaptırım gücü yok.”