TC. Tarihinin En Büyük Dolandırıcılığı

ABD'den faaliyet belgem var diyerek Türkiye'de 400.000 kişiyi 2 Milyar dolandırdı. 2. Tosuncuk vakası; Tek sayfalık bir internet sitesi üzerinden kripto para aracılığı yapan "Tıfıl" Faruk Fatih Özer, 2 milyar doları zimmetine geçirerek yurt dışına kaçtı. TOPLANAN PARALAR PARÇA-PARÇA TAYLAND'A AKTARILMIŞ Olayın en vahim tarafı Türkiye'nin henüz kripto para ticareti için bir kanunu yok

22 Nisan 2021 - 13:35

2. Tosuncuk vakası; Tek sayfalık bir internet sitesi üzerinden kripto para aracılığı yapan "Tıfıl" Faruk Fatih Özer, 2 milyar doları zimmetine geçirerek yurt dışına kaçtı

Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer, yaklaşık 2 milyar dolarlık kripto varlıkla Arnavutluk'a kaçtı. Bazıları ABD'ye kaçtı derken,Bazıları Taylan'da kaçtığını açıkladı. Hakkında Polisin  dolandırıcılık suçundan soruşturma başlatılan şirketin ofisinde polis inceleme yaptı.

Yaklaşık 2 milyar dolarlık vurgun yapan #Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer'in Arnavutluk'a kaçtığı iddia edildi.

Hakkında dolandırıcılık suçundan soruşturma başlatılan şirketin Kadıköy'deki ofisinde polis tarafından inceleme yapıldı

Türkiye merkezli kripto para borsalarından Thodex'in kurucusu Koinex adlı şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Fatih Özer, yaklaşık 2 milyar dolarlık kripto varlıkla 20 Nisan Salı günü saat 19.50'de Arnavutluk Tiran'a kaçtı.
Yaptığı Son açıklama ile işlemlere birkaç gün süreyle ara verdiğini duyuran borsanın kullanıcıları, savcılığa suç duyurusunda bulundu. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Özer hakkında nitelikli dolandırıcılık suçundan soruşturma başlattı. 

DHA'nın aktardığına göre borsanın kapanmasıyla mağdur olan 391 bin yatırımcının avukatlarından Oğuz Evren Kılıç, "Artık bundan sonra çok zorlu ve uzun bir süreç başlıyor. Allah herkese sabır versin" dedi. Habertürk'e de konuşan Kılıç, Thodex'te birkaç gündür para transferi sıkıntısı yaşandığını, en son sitenin kapatıldığını ve yatırımcılar arasında panik başladığını vurguladı. Av. Oğuz Evren Kılıç, "Mağdurlar bulundukları illerde cumhuriyet savcılıklarına suç duyuruları yapıyorlar" bilgisini de paylaştı.

"CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK DOLANDIRICILIK VAKASI"
Thodex'de yaklaşık 400 bin kişinin hesabının bulunduğunu ve bunlardan 391 bininin aktif hesap olduğunu kaydeden Özer, "Borsada aylık 100 milyar liralık yani yaklaşık 12 milyar dolarlık işlem hacmi olduğunu öğrendik. Yaklaşık 2 milyar dolarlık bir paranın buharlaştığını hesaplıyoruz. Bu cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılık vakası" diye konuştu.

Thodex’deki işlemlerin yarısından fazlasını Space X ve Tesla'nın CEO'su Elon Musk'ın paylaşımlarıyla birlikte son dönemlerde fiyat rekoru kıran Dogecoin işlemleri oluşturuyordu.

Coinmarketcap’in verilerine göre Thodex’te yapılan işlemlerde Dogecoin yüzde 53, Tether yüzde 13, Ripple yüzde 7,4, Litecoin yüzde 3,3 ve Bitcoin ise yüzde 3 düzeyinde paya sahipti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum