TÜRKİYEDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

İç işleri bakanlığı bu gece 24 itibarı ile kronik hastalığı olanlar ve 65 yaş üzeri olan vatandaşlara sokağa çıkma yasağı getirildi. YASAĞIN İÇERİĞİ VE MÜEYYİDELERİ AÇIKLANDI İl İdaresi Kanunun 11. Maddesi ve Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 27. Maddesi kapsamında 65 yaş üzeri ve kronik hastalığı olanların sokağa çıkması sınırlandırılmıştır.

TÜRKİYEDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI
21 Mart 2020 - 16:18 - Güncelleme: 09 Nisan 2020 - 00:55
SON DAKİKA

TÜRKİYEDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

65 YAŞ ÜZERİ YAŞLILARA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GETİRİLDİ, 


İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunanlar için "İkametten ayrılma kısıtlaması/yasaklanması" konulu genelge gönderdi.

Genelgede "65 yaş ve üzeri ile bağışıklık sistemi düşük, ve kronik akciğer hastalığı, astım, KOAH, kalp/damar hastalığı, böbrek, hipertansiyon ve karaciğer hastalığı olanlar ile bağışıklık sistemini bozan ilaçları kullanan vatandaşların bugün saat 24.00’ten itibaren ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılarak sokağa çıkmaları yasaklandı"

Güvenlik güçlerinin ikazına rağmen sokakta bulunmaya devam edenlere Kabahatlar Kanunu’nun 32. Maddesi gereğince 392 lira idari para cezası kesilecek.

Para cezasına rağmen evine dönmeyenlere;

Türk Ceza Kanunu’nun Bulaşıcı Hastalıklara ilişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195. maddesinde yer alan ”Yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi iki aydan bir yıla hapis cezası ile cezalandırılır” hükmü uyarınca, işlem başlatılacak.

YASAĞIN GEREKÇESİ UMUMİ HIFZISSIHHA KANUNU 

MADDE 27 - Umumi hıfzıssıhha meclisleri mahallin sıhhi ahvalini daima nazarı dikkat önünde bulundurarak şehir ve kasaba ve köyler sıhhi vaziyetinin ıslahına ve mevcut mahzurların izalesine yarayan tedbirleri alırlar. Sâri ve salgın hastalıklar hakkında istihbaratı tanzim, sâri ve içtimai hastalıklardan korumak çareleri ve sıhhi hayatın faideleri hakkında halkı tenvir ve bir sâri hastalık zuhurunda hastalığın izalesi için alınan tedbirlerin ifasına muavenet eylerler. DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

YASAĞIN 2. GEREKÇESİ :İL İDARESİ KANUNU 

BU ARADA YASAĞA UYMAYANLARIN HUKUKİ SORUMLULUĞU/CEZANIN MAHİYETİ KONUSUNDA HENÜZ BİR AÇIKLAMA YAPILMADI.Birçok belediyenin 65 üstü Ücretsiz toplu taşıma kartlarının iptal edilmesi gündeme gelmişti, İç işleri bakanlığının bu durumu kökünden halleden sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi olumlu karşılandı

Bu arada gençlerle aynı evde barınan yaşlıların izole şartların tesis edilmesi gerekiyor, Taşıyıcı olan gençlerin taşıdığı virüsler yaşlıları gene tehdit ediyor.

İçişleri Bakanlığı, 21 Mart Cumartesi saat 24.00 itibariyle 65 yaş ve üstü, ayrıca kronik rahatsızlığı olan vatandaşların ikametlerinden dışarı çıkmaları, park, bahçe gibi açık alanlarda dolaşmalarının sınırlandırıldığını açıkladı.

MEMLEKET DAHİLİNDE SARİ VE SALGIN HASTALIKLARLA MÜCADELEUMUMİ HIFZISSIHHA KANUNU  MADDE 57 - Kolera, veba, (Bübon veya zatürree şekli), lekeli humma, kara humma (hummayi tiroidi) daimi surette basil çıkaran mikrop hâmilleri dahi -paratifoit humması veya her nevi gıda maddeleri tesemmümatı, çiçek, difteri (Kuşpalazı)- bütün tevkiatı dahi -sâri beyin humması (İltihabı sahayai dimağii şevkii müstevli) uyku hastalığı (İltihabı dimağii sâri), dizanteri (Basilli ve amipli), lohusa humması, (Hummai nifası) ruam, kızıl, şarbon, felci tıfli (İltihabı nuhai kuddamii sincabii hâddı tiflî), kızamık, cüzzam (Miskin), hummai racia ve malta humması hastalıklarından biri zuhur eder veya bunların birinden şüphe edilir veyahut bu hastalıklardan vefiyat vuku bulur veya mevtin bu hastalıklardan biri sebebiyle husule geldiğinden şüphe olunursa aşağıdaki maddelerde zikredilen kimseler vak'ayı haber vermeğe mecburdurlar. Kudurmuş veya kuduz şüpheli bir hayvan tarafından ısırılmaları, kuduza müptelâ hastaların veya kuduzdan ölenlerin ihbarı da mecburidir.MADDE 58 - İcrayı sanat eder her tabip 57 nci maddede zikredilen vakaları kati veya muhtemel teşhis vaz'ını mütaakıp ilk 24 saat zarfında sıhhiye dairesine, hükümet veya belediye tabibi bulunmadığı takdirde polis veya jandarma karakoluna hastanın isim ve adresiyle barebar tahriren veya şifahen haber verir. Polis ve jandarma daireleri ıttıla hasıl eyledikleri bu vakaları hiç vakit kaybetmeden alâkadar makamlara bildireceklerdir.

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, "Son 24 saatte 2.953 şüpheliye test yapıldı. 277’si pozitif çıktı. Hasta sayımız 947’ye ulaştı. Yaşlı hastalarımızdan 12’sini kaybettik. Bugüne dek toplam 21 can kaybımız var. Yaşlılarımızı uyaralım. Sokağa çıkma sınırlandırmasına uysunlar. Ölüm riski, yaş yükseldikçe çok artıyor." diye konuştu.

Bu haber 48945 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 1 Yorum
 • BU UYGULAMA HERKESİ KAPSIYORMU?
  11 ay önce

  65 yaş ve üzerinde olan parti liderlerini de kapsiyor mu  65 yaş ve üstüne gelen yasak ? Kimler çıkabiliyor ?
  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan : 66
  Kemal Kılıçdaroğlu : 71 
  Meral Akşener : 63 
  Temel Karamollaoğlu  : 79
  Ahmet Davutoğlu  : 61 
  Ali Babacan : 52