Unkapanı Yonca kavşağı yenileniyor

1960 larda inşa edilen, Ekonomik ömrünü çoktan tamamlamış, Yıkılma tehlikesi başgösteren, Geçit yüksekliği şehir içi taşımacılığına uygun olmayan, Beton yapısı çürüdüğü için çelik güçlendiricilerle takviye edilen Unkapanı yonca kavşağının yenilenmesine başlanıldı.

Unkapanı Yonca kavşağı yenileniyor
10 Mayıs 2021 - 01:12 - Güncelleme: 16 Mayıs 2021 - 14:52

pandemi ve Tam kapanmanın verdiği fiziki imkanlarla trafiğin azami azalması çalışmaları kolaylaştırdı.
Yeni üst köprü daha yüksek yapılırken Cibalide kalan Alibeyköy Eminönü Tramvayı 350 metrelik tünel geçitle Eminönü bağlantısı yapılacak
Yoğun yağmurlarda her yıl yaşanan alt geçiti basan yağmur sularının önü alınmış olacak


Unkapanı Kavşağı'nın yıkımına 5 Mayıs Çarşamba günü başlandı. Yıkılıp yeniden yapılacak kavşağın 31 Temmuz'da açılması planlanıyor. Yenileme kapsamında Cibali-Alibeyköy Tramvayı'nı Eminönü’ne uzatacak 350 metre uzunluğunda alt geçit de inşa edilecek.

İlk etapta 5 Mayıs-17 Mayıs 2021 arasında dönel kavşak şeklindeki trafik sirkülasyon planını oluşturabilmek için kavşak içindeki dönel kollar ile Ragıp Gümüşpala Caddesi trafiğe kapatılacak. Kavşak içinde bulunan 29 ağaç da zarar görmeden taşınacak.  İmalat esnasında trafiği yönlendirmek için trafik sirkülasyon projesi hazırlandı. Buna göre, kavşak kolları geçici olarak kaldırılarak trafik dönel kavşak şeklinde çalışacak. 17 Mayıs 2021 tarihinden sonra trafik akışı 3 ay süre ile yeni oluşturulacak olan dönel kavşaktan sağlanacak.

Bu süreçte eski köprü yıkımı, yeni köprülü kavşak imalatı yapılacak ve yağmursuyu ile atık su hatları yenilenecek. 31 Temmuz 2021 tarihine kadar bu imalatlar tamamlanacak ve kavşak trafiğe açılacak. Tramvay hattı alt geçit çalışmalarına ise 18 Mayıs 2021 tarihinde başlanacak ve çalışma 31 Temmuz 2022 tarihinde bitirilecek. Bu süreçte 57 ağaç daha taşınacak.

DİKKAT!!
Fatih İlçemiz sınırları içerisinde bulunan Unkapanı Köprüsünü kullanacak olan Kıymetli Fatihliler,
Yapılan çalışmalar sebebiyle Unkapanı Kavşağı ve köprü geçişi yıkılmaktadır. Bundan dolayı bağlantı yolları yeniden düzenlenmiş şekillendirilmiştir. Araç kullanırken daha dikkatli olmanız temennisiyle. İyi günler.Bu haber 2176 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum