VARSA YOKSA KURTULUŞ TEST'TE

Covid-19 bağışıklık testi insanların işe geri dönmesine nasıl yardımcı olabilir? Virüse karşı antikorun kimde olduğunu bulmamız gerekiyor. Bir Doktor, Covid-19 koronavirüsüne kimlerin sahip olduğunu görmek için test yapmak , küresel pandemiyi yavaşlatmanın en önemli unsurlarından biri haline geldi. Ayrıca normale dönmenin anahtarı da olabilir. BU HABER By Umair Irfan AİTTİR TRANSLATE İLE ÇEVRİLMİŞTİR

VARSA YOKSA KURTULUŞ TEST'TE
07 Nisan 2020 - 22:06 - Güncelleme: 07 Nisan 2020 - 22:21
“Evde kalan herkes sadece künt bir önlem. Gerçekten başka bir şeyiniz olmadığında bunu söylüyorsunuz ”dedi. Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulunda yardımcı bilim adamı Emily Gurley, NPR'ye . “İnsanları test edebilmek gerçekten şu anda yaptığımızın ötesine geçmenin zamanıdır.”

Özellikle, virüse karşı antikorlar için "bağışıklık testleri" olarak da bilinen serolojik testler, pandeminin gerçek boyutunu ortaya çıkarabilir ve bilim adamlarının Covid-19 ve buna neden olan virüs, SARS-CoV-2 hakkında temel soruları cevaplamasına yardımcı olabilir : Kaç kişiye virüs bulaştı? Kim bilmeden yaymış olabilir? Neden bazı insanlar ağır hastalanırken diğerleri ağır hastalanır? Hastalık ne kadar ölümcül? Yayılmasını yavaşlatmak için hangi taktikler çalışıyor?

Serolojik testler ayrıca bağışıklığı olan kişilerin işe dönmesine izin verebilir. Bu, virüse maruz kalmış olabilecek, ancak tekrar harekete geçmeye ihtiyaç duyan ön saflıkta sağlık çalışanlarına büyük bir destek olabilir.

Ülkeler artık bu testlerden daha fazlasını elde etmek için yarışıyor. İngiltere 3,5 milyon serolojik test sipariş etti . Almanya bu testleri Covid-19'dan sağ kurtulan kişilere bağışıklık sertifikaları vermek için kullanmayı düşünüyor .

ABD'de, 2 Nisan'daki Gıda ve İlaç İdaresi, Acil Kullanım İzni ile Covid-19 için serolojik teste ilk onay verdi . Cellex tarafından yapılan test, 15 dakika gibi kısa bir sürede sonuç üretebilir. Diğer şirketler ve laboratuvarlar , ABD'de de serolojik testler geliştirmek için jostling yapıyor .

Ancak bilim adamları, Covid-19'dan ne kadar uzun süre bağışıklığın sürdüğünü ve insanların yeniden enfekte olma şansının olup olmadığını da öğreniyorlar. Bu boşlukları doldurmak Covid-19 salgınının iyileşmesi için kritik olacaktır. Bildiklerimizi gözden geçirelim.

Serolojik testler Covid-19'u kimin mağlup ettiğini ve şimdi bağışıklık kazandığını ortaya çıkarabilir

Covid-19'dan iyileşen veya virüsü fark etmeden taşıyabilen hastalarda, serolojik test , virüs artık mevcut olmasa bile, antikorları kimin taşıdığını gösterebilir. Antikorlar, bağışıklık sisteminin tehditleri tanımlamasına ve ortadan kaldırmasına yardımcı olan proteinlerdir. Bir kez yapıldıktan sonra, vücudun gelecekteki enfeksiyonları aynı tehditten nötralize etmesine yardımcı olurlar.Kimin bağışık olduğunu belirlemek, kimin işe güvenli bir şekilde geri dönebileceğini bulmak için önemlidir. Örneğin, Covid-19 kendi saflarında yayıldıkça sağlık çalışanları personel sıkıntısıyla karşı karşıyadır ve hastaneleri ve klinikleri çalışır durumda tutmak için yakında serolojik testler gerekli olabilir.

Bu testler ayrıca virüsün bir popülasyonda yayılmasını izleyen adli bir araçtır. Bu, Covid-19 salgınının bilinmeyenlerinden bazılarını çözebilir ve bilim adamlarının bir sonraki salgının önüne geçmesine yardımcı olabilir. Çin ve Singapur gibi ülkeler , virüsün nasıl yayıldığını görmek için temas takibi için serolojik testler kullanmışlardır.

Serolojik testler, kan serumu, kanın sıvı kısmı, hücreler ve pıhtılaşma proteinleri hariçtir. SARS-CoV-2 tipik olarak kanda bulunmasa da, bir enfeksiyon beyaz kan hücrelerinin bağışıklık sisteminin virüsleri tanımasına ve onları durdurmasına veya enfekte olmuş hücreleri imha için işaretlemesine yardımcı olan antikor proteinleri oluşturmasına neden olur.

Bu proteinler kan dolaşımında ve kan serumunda saptanabilse de, birisinin bu antikorları bir enfeksiyondan sonra yapması birkaç gün sürebilir. Bu nedenle serolojik test her zaman aktif bir enfeksiyon bulmak için yararlı değildir - ve yanlış bir negatif verebilir ve birisinin gerçekte virüs bulaştığını göstermez. Bu testlerin sonuçları , virüsün genetik materyalini tespit eden Covid-19'u teşhis etmek için kullanılan daha yaygın RT-PCR testlerinin sonuçlarından daha yorumlanabilir .

Ancak antikorlar, bir enfeksiyon kaybolduktan sonra uzun süre kalabilir. Bu nedenle antikorlar için serolojik testler, virüsün geçmiş vakalarını tanımlayabilir.

California San Diego Üniversitesi mikrobiyoloji direktörü David Pride, “Hasta popülasyonumuzun ne kadarına sahip olduğunu veya hastane personelimizin ne kadarına maruz kaldığını anlamak için harika bir tarama aracı” dedi.

Araştırmacılar ayrıca daha önce enfekte olmuş hastalardan toplanan antikorların mevcut Covid-19 vakalarını tedavi etmek için nasıl kullanıldığını da inceliyorlar. Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), hastalığın tedavi, acil durumlarda antikorları ihtiva eden geri hastaların kullanımı, kan plazma doktorlar izin veriyor ve serolojik testler Potansiyel antikor donör belirleyebilir.

ELISA (enzime bağlı immünosorban testi) gibi teknikler kullanılarak da daha hızlıdır . Burada, virüsün küçük bir parçası bir tabağa yapışmış. Bir kan örneğinde virüse karşı bir antikor varsa, plaka üzerindeki virüse yapışacaktır. Daha sonra enzim eklenmiş ikinci bir antikor virüs antikoruna yapışacaktır. Daha sonra enzim, çözeltinin rengini değiştiren bir reaksiyonu hızlandırır, bu da hastanın bir noktada virüse karşı bir bağışıklık tepkisi monte ettiğini gösterir.

Gelişmekte olan diğer serolojik test sistemleri de vardır, bunlara 10 dakika kadar kısa sürede sonuç verebilen bir parmak çubuğu testi de dahildir. Bu arada, RT-PCR testlerinin çalışması birkaç saat sürebilir ve numunelerin bir dış laboratuvara gönderilmesi gerekiyorsa, sonuçların alınması günler sürebilir. ( FDA yakın zamanda beş dakika içinde olumlu bir sonuç verebilecek yeni bir hızlı genetik testi onayladı .)Bir araştırmacı 28 Şubat 2020'de Nutley, New Jersey'de Covid-19 için test geliştiren bir laboratuarda çalışıyor. Kena Betancur / Getty Images

Bununla birlikte, RT-PCR testlerinde olduğu gibi, serolojik testler de arz kıtlığı ve darboğazlarla karşı karşıyadır. Ve şimdi, Covid-19 salgını ile mücadelenin ana görevi, şu anda virüsün kim olduğunu bulmaktır, bu da RT-PCR testlerini öncelikli hale getirmektedir. Ancak ABD pandemiye doğru ilerledikçe, bir çıkış yolu bulmak için serolojik testler zorunlu hale gelecektir.

Araştırmacılar hala Covid-19 bağışıklığının ne kadar süreceğini bilmiyorlar

Serolojik testler daha da yaygınlaştırılırsa, sağlık yetkilileri hastalığın yayılmasını izleyebilir. Covid-19'un aktif vakalarını bulmak için yaygın RT-PCR testleri ile birleştiğinde, bilim adamları sıcak noktaları belirleyebilir ve hükümetler taktiklerini daha kesin bir şekilde hedefleyebilir. Yerinde barınak siparişleri yerine, yetkililer hangi şehirlerin, mahallelerin ve insanların en fazla risk altında olduğunu görebilir ve bazı bölgelerde karantinaları, sokağa çıkma yasalarını ve diğer kontrol önlemlerini rahatlatmaya başlayabilirler.

Sosyal uzaklığın yanı sıra yaygın testler virüsün yayılmasını yavaşlatabilir ve sonunda boşta kalan ekonomileri yeniden başlatmaya yardımcı olabilir ve ülkeleri pandemiden önceki yerlere yaklaştırır.

İLİŞKİLİ

Sosyal mesafe sonsuza dek süremez. Sırada ne var.

Ama bazı uyarılar var.

Güvenli bir şekilde işe geri dönmek için, hastanın bağışıklığa sahip olduğundan ve artık virüsü yaymadıklarından emin olması gerekir. Bir serolojik test sadece birincisini doğrulayabildiğinden, bir hastanın ikincisini oluşturmak için yine de ek bir RT-PCR testine ihtiyacı olabilir. Yani, bağışıklık için pozitif ve virüsün kendisi için negatif test etmeleri gerekir.SARS-CoV-2 de yeni bir virüstür, bu nedenle araştırmacılar bağışıklığın ne kadar süreceği konusunda emin değildir . Virüs mutasyona uğrayabilir ve geçmiş bağışıklığı etkisiz hale getirebilir, ancak bilim adamları yavaşça mutasyona uğradığını fark etmişlerdir, bu da geçmiş bir enfeksiyondan korumanın bir süre etkili olacağını gösterir.

Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü müdürü Anthony Fauci, Doktor Mike YouTube şovuna “Bir dereceye kadar dayanıklı bağışıklığa sahip olacaksınız” dedi . “50 yıl olmayabilir, ama kesinlikle birkaç yıl olacak.”

Bağışıklık ile ilgili bu soruları çözmek, özellikle sağlık hizmetlerinde işe geri dönmenin güvenli olup olmadığını belirlemek için gereklidir. “Bunu büyük ölçekte yapmadan önce korumanın gerçek olduğundan emin olmalıyız, ancak bence [serolojik testler] stratejinin önemli bir parçası olacak çünkü sağlık çalışanlarını eylemde tutmamız gerekecek,” dedi Harvard Üniversitesi'nde epidemiyoloji profesörü Marc Lipsitch.

Salgından korunma olasılığı - ve bunu gösteren bir test - ayrıca bağışıklık oluşturma umuduyla enfekte olmaya çalışmak için bir teşvik olmamalıdır. Covid-19 tehlikeli bir hastalıktır. Yaşlı insanlar genellikle en fazla risk altındayken, her yaştan insan ciddi şekilde hastalandı ve ondan öldü. Enfekte insanlar, enfekte olmuş kişinin semptomları olmasa bile, virüsü risk altındaki diğerlerine daha fazla yayabilir.

Ve hala yaygın RT-PCR veya serolojik test için neredeyse yeterli malzeme yoktur. Bu testleri yapan sağlık personeli için koruyucu ekipmanlarda da kritik eksiklikler vardır. Bu, hastanelerin ve kliniklerin şu anda kimin test edilmesi gerektiği konusunda dikkatlice düşünmesini ve artık hasta olmayanlar için serolojik testleri arka yakıcıya taşımasını sağlıyor.

Pandemi bitirmek için gereken test miktarını elde etmek de önemsiz bir görev değildir. Sadece testleri uygulamakla kalmayıp aynı zamanda bunları yapmak için bir işgücünü eğitme konusunda olağanüstü koordineli bir çaba gerektirecektir. Buna ek olarak, insanlar gerekli tüm testler tamamlanıncaya kadar aylarca sürebilen sıkı sosyal mesafeli tedbirler almak zorunda kalacaklardı. Vox'tan Brian Resnick , “Bir tür ay ışığı seviyesinde çaba gerektirecekti” diye yazdı .

Üreticiler, artan test talebini karşılamak için üretimi artırdıkça, bu arz eksiklikleri muhtemelen kaybolacak. Ancak bu arada, bazı zor kararlar önde.

“ABD'de, kaynak sınırlı bir ortamda olmaya alışkın değiliz, ancak Covid için test söz konusu olduğunda, hala kaynak sınırlı bir ortamdayız,” dedi Pride.

Nihayetinde, yeterince insan artık kolayca yayılamayacağı virüse karşı bağışık değilse veya Covid-19'un cepleri yanana kadar içerdiğinde tehdit kaybolur. Maruz kalmaya karşı bağışıklığı almak maliyetli ve tehlikeli bir yaklaşımdır, bu nedenle en iyi strateji ilk etapta enfekte olmama ve araştırmacılar bir aşı geliştirip yerleştirene kadar satın alma süresi olmaya devam etmektedir. Ve bu arada, test, test, test.

KAYNAK: 

Bu haber 1923 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum