65 yaş aylığı nedir, kimler alabilir?

65 üstü yoksullara bu bilgiyi ileterek onların küçükte olsa bir maaş almalarına yardımcı olabiliriz.

65 yaş aylığı nedir, kimler alabilir?
25 Ocak 2021 - 22:30
2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında bağlanan 65 yaş aylığı (yaşlılık aylığı) sosyal anlamda hiçbir geliri ve güvencesi olmayan, ekonomik durumu yetersiz olan ve adından da belli olduğu gibi 65 yaşını doldurmuş kadın ya da erkek tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yararlanabileceği devlet tarafından bağlanan maaştır.

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren konulardan birisi olan 65 yaş aylığı; devletin, ekonomik durumu elverişli olmayan sigortasız yaşlı vatandaşlara sağlanan bir imkândır. Belirli şartları sağlamak durumunda olan vatandaşlar, nasıl 65 yaş aylığı alabileceğini merak ediyor. 2019 itibariyle ciddi bir zam alan 65 yaş aylığını alabilmeniz için herhangi bir kurumdan sigortalı olmamalısınız. 65 yaş aylığını alma şartları nelerdir?

65 yaş aylığı ya da halk arasında bilinen ismi ile yaşlılık maaşı devletin sağlamış olduğu yardımlardan birisidir. Sosyal güvencesi olmayan ve ekonomik durumu yetersiz olan kişilerin aldığı 65 yaş aylığına 2019 itibariyle zam gelmişti. Vatandaşların merak ettiği konulardan birisi olan 65 yaş aylığını alabilmek için bazı şartları sağlamanız gerekiyor. 65 yaş aylığı nedir? Kimler 65 yaş aylığı alabilir? Detaylar haberimizde… Bu maaşı alabilmek için 65 yaşın doldurulması gerekiyor. Daha sonra aranan şart, 65 yaşını doldurmuş olan kişinin hiçbir sosyal güvencesi olmayacak. Bunun yanında nafaka alan kişiler 65 yaş maaşından yararlanamıyor.

65 YAŞ MAAŞI ALMANIN ŞARTLARI NELERDİR?

Bu maaşı alabilmek için 65 yaşın doldurulması gerekiyor. Daha sonra aranan şart, 65 yaşını doldurmuş olan kişinin hiçbir sosyal güvencesi olmayacak. Bunun yanında nafaka alan kişiler 65 yaş maaşından yararlanamıyor.

BU KRİTERLERİ TAŞIYORSANIZ 65 YAŞ AYLIĞI ALAMAZSINIZ!

Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli maaşı ya da farklı bir geliri olan kişiler,
Sigorta primini yatıranlar ile herhangi bir işte sigortalı olarak çalışanlar,
Nafaka alan kişiler ya da bunu alma hakkı olacak olan kişiler,
Sosyal Hizmetler kanununun ilgili hükmü gereğince harçlık alanlar,
Hane halkının ortalama geliri asgari ücretin üçte birinden fazla olan kişiler.
Yukarıda belirtilen kişilerin 2022 aylığını alma hakları bulunmamaktadır. Bundan dolayı burada belirtilen şartları taşıyanların başvuruları reddedilmektedir.

65 YAŞ AYLIĞINA BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Bu maaştan yararlanmak için adresin bağlı bulunduğu kaymakamlıklardaki 'Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvurmak gerekiyor.
Başvuru formu, 'Aile Bakanlığı'nın internet sitesinde bulunuyor.
Sonra valilik veya kaymakamlıklara bağlı Defterdarlık veya Mal Müdürlükleri'nden başvuru evrakları alınacak.

İl veya ilçe idare kurulu tarafından verilen muhtaçlık kararı belgeleri alınacak.
Alınan belgeler SGK-Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü'ne teslim edilecek.
SGK belgeleri inceleyecek ve yaşlılık maaşı alıp almayacağınıza karar verecek.
65 yaş aylığı için başvurunun yakını tarafından (vasi) yapılması için mahkemeden vasilik kararı alınacak
Bu haber 1670 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum