Abdullah Gözaydın

Abdullah Gözaydın

Fatih'in Demokratik Geleceği
fatihten@gmail.com

Ginkgo Biloba meyvesini tanıyormusunuz?

16 Kasım 2022 - 23:33

Ginkgo meyvesi nasıl yenir?

Ginkgo olarak da bilinen ginkgo meyvesi yollarımızın her yerinde karşımıza çıkan bir ginkgo ağacıdır.Her sonbahar ağaçta bir demet küçük meyve verir.Ginkgo ağacının tohumudur. Yenmeyen ve kendine has kokusu olan ginkgo meyvesinin etrafını saran etli bir tohum kabuğu tabakası vardır ki bu pek çok kişi tarafından kabul edilemez ve ginkgo'nun dış tohum kabuğunun çıkarılması zor olduğu için bize uygun değildir. Ginkgo meyvesini yemek isterseniz kabuğu soyulmuş ginkgo meyvesini alabiliriz.Bu tür ginkgo meyvesi kayısı çekirdeği büyüklüğünde, yeşim taşı kadar beyaz renkli ve zengin besin değerine sahiptir. Çünkü Ginkgo biloba mevcut tohumlu bitkiler içinde en eski relikt bitkidir. Botanistler genellikle Ginkgo'yu dinozorlarla karşılaştırırlar ve bitkiler aleminde dev pandalar olarak bilinirler. Ginkgo, kuru meyveler kategorisine aittir.Birçok kuru meyve arasında Ginkgo'nun ekonomik değeri üçüncü sırada yer almaktadır. Yani bu tür ginkgo meyvesi nadirdir, gelin ginkgo meyvesini nasıl doğru bir şekilde yiyebileceğimize bir göz atalım.

GİNKGO MEYVESİ NASIL YENİR?
Ginkgo meyvesini yemenin pek çok yolu vardır, özellikle kızarmış yiyecekler, ızgara yiyecekler, yemek pişirme, garnitürler, kekler, konserveler, konserve yiyecekler, içecekler ve şarap. Ancak ginkgo meyvesinin hemolitik etkisi olan başta ginkgo zehiri ve ginkgo nötrin olmak üzere belirli bir toksisitesi olduğundan fazla alındığında zehirlenmesi kolaydır. Zehirlenmenin genel belirtileri mide bulantısı ve kusma, karın ağrısı ve ishal, ateş, sinirlilik, kasılmalar, uyuşukluk, nefes darlığı, morarma, komadır ve gözbebekleri ışığa tepki vermez veya kaybolur. Çiğ yenirse daha zehirlidir ve etli kısmın ortasındaki yeşil mikrop en zehirlisidir. Ancak bu toksisite ısıtılarak yok edilebilir, bu nedenle pişmiş ginkgo meyvesi daha az toksiktir, ancak dikkatli yenilmelidir.

GİNKGO MEYVESİNİN BESİN DEĞERİ
Ginkgo fıstığı çeşitli besin elementleri içerir.Nişasta, protein, yağ ve şekerin yanı sıra C vitamini, riboflavin, karoten, kalsiyum, fosfor, demir, potasyum, magnezyum ve diğer eser elementlerin yanı sıra ginkgolik asit de içerir. , Ginkgool, beş karbonlu polisakkarit, liposterol ve diğer bileşenler. Akciğer qi'sinden yararlanma, öksürüğü ve astımı iyileştirme, solucanları durdurma, dışkıyı küçültme, kırışıklıkları düzleştirme, kan damarlarını koruma ve kan akışını artırma gibi diyetsel ve tıbbi etkileri vardır. Bu nedenle, kan basıncını düşürmek ve vücuttaki üç yüksek seviyenin neden olduğu baskıyı hafifletmek için genellikle uygun miktarda ginkgo meyvesi yeriz.

GİNKGO MEYVESİNİN YEMESİNİN YOLU

Ginkgo fıstığını yemenin bir çok yolu var.Ginkgo fıstığını etleri güveçte kullanabiliriz.Eti kavururken uygun miktarda soyulmuş ginkgo fıstığı ekleyin ve etin aromasında ginkgo fıstığı kokusunu tadabilirsiniz. 
Ginkgo kan damarlarının blokajını açma, beyin fonksiyonlarını iyileştirme, yaşlılarda beyin yaşlanmasını geciktirme, hafıza yeteneğini geliştirme, Alzheimer hastalığını ve beyne yetersiz kan gitmesini tedavi etme vb. fonksiyonlara sahip olduğundan, yağlı şeyler yerken aynı zamanda ginkgo meyvesi kullanmak et gibi kan dolaşımını teşvik edebilir Metabolizma, pürüzsüz kan damarları, üç yüksekleri azaltır.

Aynı zamanda ginkgo meyvesi kaynatılıp süte karıştırılabileceği gibi akide şekeri veya dondurma ile karıştırılarak çeşitli tatlılar da yapılabilir. Veya yulaf lapasını pişirirken birlikte pişirmek için az miktarda ginkgo fıstığı ekleyin veya ginkgo fıstığını mikrodalgaya birkaç dakika koyun, böylece ginkgo fıstığı doğal olarak patlar ve tadı güzel kokulu ve tatlı olur. 

Biraz acı. Bu ginkgo meyvesi yeme yöntemleri sayesinde ayrıca karaciğeri koruyabilir, aritmiyi azaltabilir, alerjik reaksiyonlarda ölümcül bronkokonstriksiyonu önleyebilir ve ayrıca astım, organ reddi, miyokard enfarktüsü, inme, organ koruma ve Diyaliz ile başa çıkmak için kullanılabilir.

GİNKGO MEYVESİ ZEHİRLENMESİ OLURSA NE YAPALIM

Ginkgo toksin içerir ve çok zehirlidir, bu yüzden daha fazla ginkgo yememeliyiz. 
Ancak ginkgo meyvesi yerseniz ve aşağıdaki belirtilere sahipseniz hemen tedavi görmeliyiz. 
Semptomlar başlıca mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, karın ağrısı, baş ağrısı, sinirlilik, tepkisizlik, konvülsiyonlar, uzuv sertliği, koma, genişlemiş göz bebeklerini içerir; ciddi vakalar genişlemiş göz bebekleri, nefes darlığı, siyanoz, solunum yetmezliği, pulmoner ödem, kalp yetmezliğine neden olabilir. vb. dikkatsiz olmamalıdır.

Zehirlenmeyi fark ettikten sonra önce hastaneye sevk etmeli veya 115i acil servise çağırmalı ve aynı zamanda odayı sessiz tutarak ışık ve sesin uyarılmasından kaçınarak hemen kusturmalıyız.
Ginkgo meyvesini detoksifiye etmek için 15-30 gram meyan kökü kaynatma veya sık sık içilen maş fasulyesi çorbası.

HAMİLELER GİNKGO MEYVESİNİ YİYEBİLİRLER Mİ?
Son yıllarda ginkgo meyvesinin hipertansiyon, koroner kalp hastalığı, anjina pektoris, serebral vazospazm, yüksek serum kolesterolü ve diğer hastalıkları tedavi etmek için kullanılabileceğine inansak da, sonuçta ginkgo meyvesinin kendisi zehirlidir ve hamile kadınlar için içerdiği siyanür Ginkgo meyvesinde glikozitler de cenin gelişimini etkileyen önemli maddelerdir.

Hamileler bunları aldıktan sonra fetüsün sinirlerini kolaylıkla zehirleyebilirler ve annede fetüsün farklılaşması sinirlerinin normal gelişimine bağlı olduğundan, gelişmekte olan embriyonun uzuvlarında hasara neden olur. Bu nedenle hamilelik sırasında ginkgo meyvesi yememek en iyisidir ve emzirme döneminde yememek en iyisidir.

GÜNDE KAÇ TANE GİNKGO FISTIĞI YENİLEBİLİR
Ginkgo meyvesinin toksik etkisinden dolayı ginkgo meyvesini her gün ölçülü tüketmeliyiz.
Öncelikle çiğ ginkgo meyvesi yememeye dikkat etmeliyiz çünkü ginkgo meyvesinin toksisitesi ısıtma ile kaybolabilir.
Çiğ ginkgo meyvesinin toksisitesi ginkgo meyvesi çok güçlü olduğu için kullanıma uygun değildir.
Aynı zamanda yerken doğru miktara da dikkat etmeli ve günlük tüketimi 10'u geçmemelidir.

KİMLER GİNKGO MEYVESİ YEMEYE UYGUN DEĞİLDİR
Ginkgo meyvesinin belirli bir sağlık etkisi olmasına rağmen, her yaş için uygun bir gıda değildir, çünkü kan basıncını düşürme etkisi vardır, bu nedenle düşük tansiyonu olan kişilerin yememesi ve içerdiği toksin nedeniyle en iyisidir. Ginkgo meyvesinin kendisi fetüsün gelişimini etkiler ve bu nedenle hamile kadınlar için uygun değildir. Çocuklar, az gelişmiş vücutları ve kusurlu sindirim ve detoksifikasyon işlevleri nedeniyle yemek yemeye uygun değildir ve ayrıca ginkgo fıstığı yerken zehirlenmeye eğilimlidirler.

Ginkgo kuru bir meyve olduğu için muhafazası için özel bir gereklilik yoktur, bu nedenle her mevsim yenilebilir. Sadece ginkgo meyvesi yerken ginkgo meyvesini pişirmemiz gerektiğini ve ginkgo meyvesi yemenin neden olduğu toksik ve yan etkileri azaltmak için içindeki mikropları çıkarmanın en iyisi olduğunu unutmamalıyız.

Ginkgo'nun besin değeri yüksek ve kurutulmuş meyve dünyasında yaşayan bir fosil olduğu için yememiz uygundur ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta da ginkgo'nun kendisi zehirlidir.Fazla yerseniz vücudunuza zarar verir. , bu yüzden ginkgo yerken daha fazlasını eklemeliyiz.

Ginkgo nasıl yenir

Reform ve dışa açılmadan bu yana, insanların ekonomik düzeyi gittikçe yükseliyor, yiyecek ve giyim artık insanların peşinden koştuğu şey değil ve sağlıklı ve yeşil beslenme insanlar tarafından giderek daha fazla aranıyor. Ginkgonun temsil ettiği yeşil yiyecek daha da popüler ama birçok insanın kafası ginkgoyu nasıl yiyeceği konusunda çok karışık.Nasıl yeneceğini bilmiyorlar.
Besin değerini de bilmiyorlar.
Bugün ginkgonun nasıl yeneceğine bir göz atacağız. 


Ginkgo esas olarak kurutulmuş ginkgo ve taze ginkgo olarak ikiye ayrılır.
Bu kurutulmuş ve taze ginkgoyu yeme şekli farklıdır.Hadi bir göz atalım.

1. Kurutulmuş ginkgo meyvesi esas olarak yemek yapmak için kullanılır. Kurutulmuş ginkgo meyvesi kızartılabilir, kavrulur, buharda pişirilir, kaynatılır, pişirilir, haşlanır, kavrulur vb.
1. Ginkgo meyve çorbası: Sabahları 7 adet ginkgo cevizini kırıp içini açıp ezdikten sonra biraz beyaz akide şekeri veya biraz susam yağı ekleyip kaynar su ile içebilirsiniz. (İşte soğuk algınlığı ve öksürük için küçük bir tarif).
2. Ginkgo meyve püresi: Beyaz pirinç lapası hazır olduktan sonra meyveyi ezip tencereye koyun ve içerken biraz şeker koyun.
3. Karıştırın ve yiyin: Karıştırın ve sıcak ateşte yiyin, doğal olarak patlayacaktır. Tadı kokulu ve tatlıdır. Biraz acı.
2. Taze ginkgo meyvesi nasıl yenir?
1. Pişirme: Meyveyi kabuklu olarak pişirdikten sonra yağ ilave etmeden karıştırarak kızartın. Ayrıca sığır, koyun, domuz veya kümes hayvanı yumurtaları ile eşleştirilebilir ve kızartılabilir, buharda pişirilebilir, kaynatılabilir, haşlanabilir, haşlanabilir, haşlanabilir, kavrulur veya kaynatılabilir.
2. Tabii ki yemek yapmanın birçok yolu vardır: (Halk lezzetleri: ginkgo bütün ördek, ginkgo tavuğu, ginkgo haşlanmış tavuk, ginkgo tavuğu, ginkgo buğulanmış yumurta, yuba ginkgo lapası, ballı ginkgo, ginkgo Laba pirinci, ginkgo lapası , Ginkgo Sago Pirinç, Ginkgo Zongzi, Ginkgo Çekirdeği Buğulanmış Kek, Ginkgo Karışık Yuvarlak Kek, Ginkgo Mooncake, Ginkgo Peyniri, Kalpsiz Ginkgo Şekeri vb.).
3. Kavurma: Kabuklu yer fıstığı gibi kavrulur, sonra kabuğu soyulur, acı (hafif zehirli) tomurcukları ayıklanır ve sonunda yenir.
4. Pişirme: Öncelikle ginkgoyu suda pişirmeniz ve ardından direkt olarak yiyebilmeniz gerekiyor.

GİNGKONUN BESİN DEĞERİ

1. Genel Çin tıbbı, ginkgo'nun sadece akciğer qi'sini dizginleyemeyeceğine, balgamı ve astımı sakinleştiremeyeceğine, bulanıklığı durduramayacağına, ishali durduramayacağına, detoksifiye edemeyeceğine ve dışkıyı azaltamayacağına, aynı zamanda astımı, balgamı, bulanık lökoreyi, sık idrara çıkmayı, enürezis vb. tedavi edebileceğine inanır.
2. Ginkgo ayrıca kan damarlarını açma, karaciğeri koruma, beyin fonksiyonlarını iyileştirme, cildi nemlendirme, yaşlanmayı geciktirme, Alzheimer hastalığını tedavi etme ve beyne yetersiz kan gitme işlevlerine de sahiptir.
3. Ginkgo çeşitli besin elementlerine sahiptir.Protein, yağ ve şekerin yanı sıra C vitamini, B2 vitamini, karoten, kalsiyum, fosfor, demir, potasyum, magnezyum ve diğer eser elementlerin yanı sıra ginkgolik asit de içerir. , ginkgo fenol, polisakkaritler gibi bileşenler.
4. Ginkgo sivilceleri tedavi edebilir ve içerdiği acı laktonun serebral tromboz, yüksek tansiyon ve koroner kalp hastalığı üzerinde özel iyileştirici etkileri vardır. Uygulanabilir miktar her seferinde yaklaşık 10 gramdır. Sıradan insanlar, özellikle sık idrara çıkma olanlar ve zayıf lökoresi olan kızlar tarafından yenebilir.
5. Ginkgo biloba sadece yin'i beslemekle kalmaz, cildi besler ve yaşlanmayı geciktirmez, aynı zamanda insanların cildini ve yüzünü pembeleştirir.
6. Ginkgo'nun besin içeriği, her 100 gram meyvenin 6.4 gram protein, 2.4 gram yağ, 36 gram karbonhidrat, 1.2 gram ham lif, 320 mikrogram karoten, 50 mikrogram riboflavin, 5.2 gram sükroz içermesidir. ve 1,1 gram indirgeyici şeker , Potasyum 19 mg, Kalsiyum 10 mg, Fosfor 218 mg, Demir 1 mg.
7. Ginkgo'nun tadı acıdır, ancak akciğer qi'sini dizginleme, astımı ve öksürüğü yatıştırma, bulanıklığı durdurma ve dışkıyı azaltma işlevlerine sahiptir. Ayrıca astım, balgam öksürüğü, lökore, beyaz bulanıklık, spermatorrhea, gonore, sık idrara çıkma ve diğer hastalıkları tedavi edebilir.

GİNGKO KAN BASINCINI DÜŞÜRÜR MÜ?

Ginkgo aslında kan basıncını düşüremez, ancak ginkgo yaprağı çayı içmek genellikle kan basıncını gerçekten düşürebilir, çünkü ginkgo fide meyvesi bir tür Çin bitkisel ilacıdır, balgamı temizleme ve öksürüğü hafifletme, akciğeri ısıtma ve qi'yi besleme etkisine sahiptir. sakinleştirici astım, ginkgo Fide yaprakları göğüs sıkışması ve kalp ağrısını tedavi etmek, kardiyovasküler ve serebrovasküler dolaşımı iyileştirmek, kolesterolü düşürmek ve yüksek tansiyonu ve diğer semptomları iyileştirmek için kullanılır.

GİNGKO ÇOK YENİRSE NE OLUR?

Normal şartlar altında ginkgo meyvesi fazla yenilirse zehirlenir. Ginkgo meyvesi belirli toksinler içerdiğinden, çok fazla yemek mide bulantısı ve kusma gibi rahatsızlık belirtilerine kolayca neden olur.
Ek olarak, ginkgo meyvesinin etli derisi, vücutta hemolize neden olabilen, merkezi sinir sistemine ve gastrointestinal mukozaya zarar veren ve hatta periferik sinir fonksiyon bozukluğuna neden olabilen ginkgo asidi, ginkgo alkolü, ginkgo fenol, ginkgo toksini ve siyanojenik glikozitler gibi toksik bileşenler içerir. .

KİM GİNGKO YEMEZ 
1. Çocuklar ginkgo meyvesi yememeli
Ginkgo meyvesi yiyen çocuklar zehirlenmeye yatkındır, yaş ne kadar küçükse zehirlenme olasılığı o kadar yüksektir ve zehirlenme daha ciddidir.2 yaşın altındaki çocuklar ginkgo meyvesi yememelidir.Bir çocuk ginkgo meyvesi yerse zehirlenme doz 5-50'dir.Sonraki 1-12 saat içinde.

2. Hamileler daha fazla ginkgo meyvesi yememeli
Ginkgo biloba eser miktarda toksik olan hidrosiyanik asit içerir.Daha fazla ginkgo fıstığı yiyen hamile kadınların karın bölgesindeki fetüs üzerinde belirli bir etkisi olacaktır. Ancak birkaç tane daha az tahıl yemek sorun değil.

3. Alerjisi olan kişiler yemek yememelidir
Bazı insanlar çok miktarda ginkgo meyvesi yedikten sonra sistemik alerjiye sahip olur ve bazı insanlar ginkgo meyvesinin güzellik etkisi olduğunu ve ginkgo suyunun yüze sürülmesinin yüz yanıklarına ve ağrılı semptomlara neden olduğunu duymuştur.

4. Sıradan insanlar uzun süreli tüketim için uygun değildir.
Ginkgo meyvesinin kronik astım ve enürezis üzerinde tedavi edici bir etkisi olmasına rağmen, sıradan insanların uzun süre alması yeterli değildir. qi mekanizmasının işlevi. Ve en önemlisi de ginkgo meyvesinin çiğ olarak yenmemesi ve piştikten sonra fazla tüketilmemesidir.


Ginkgo biloba'nın kardiyovasküler ve serebrovasküler hastalıkları tedavi etmek için iyi bir ilaç olduğunu hepimiz bilsek de yine de dikkat etmemiz gerekiyor. Ginkgo biloba, kardiyovasküler ve serebrovasküler hastalıklar için yaygın olarak kullanılan bir ilaç olduğundan, ana maddesi Ginkgo biloba ekstresidir. Klinik olarak, Ginkgo biloba yaprakları sıklıkla göğüs tıkanıklığı ve kalp ağrısı, inme, hemipleji, güçlü dil ve kan stazından kaynaklanan konuşma kaybı ve teminatların tıkanması için kullanılır; koroner kalp hastalığı, stabil anjina pektoris ve serebral enfarktüs (bkz. yukarıdaki sendromlar). Bu nedenle bu ilacı alırken kullanım şekli ve dozu ağızdan günde 3 defa 2 tablet şeklinde alınmalı, doktor tavsiyesine uyulmalıdır.

BİR SEFERDE NE KADAR GİNKGO YEMELİYİZ

Ginkgo en iyisi çiğ yenmez. Şu anda tıp mesleği, 7 ila 15 hap çiğ tüketen çocukların zehirlenmeye neden olabileceğine inanıyor. Yenecek ginkgo miktarı için belli şartlar vardır.Isıtılmış ginkgo meyvesi için yetişkinler bir seferde 10 taneyi, çocuklar 5 taneyi geçmemelidir. 5 yaşın altındaki çocukların yemek yemesi kesinlikle yasaktır. Kanamaya yatkın kişiler, zayıf ve üşüyen kişiler ginkgo yememelidir.

GİNKGO VE GİNKGO BİLOBA  ARASINDAKİ FARK
Ginkgo tohumları, açık sarı dış testi çıkardıktan sonra sert bir tohum kabuğu gibi görünür, bu nedenle ginkgo olarak adlandırılır.
Ginkgo'nun yenilebilir kısmı tohum çekirdeğidir, tohum çekirdeğinin endospermi etlidir ve tadı tatlı ve hafif acıdır. Ginkgo türü tazedir ve çiğ veya pişmiş olarak yenebilir, ancak çiğ yenirse zehirlenmesi kolaydır, bu nedenle çok az insan onu çiğ yer ve daha çok insan pişmiş olarak yer.
Ginkgo biloba, yaprak döken ağaçlar olan Ginkgoaceae'ye aittir. Ginkgo büyük, yaprak döken bir ağaçtır. 
Sadece uzun ve düz bir gövdeye ve güzel bir ağaç şekline sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda güçlü hastalık direncine, yüksek kirlilik direncine ve binlerce yıllık uzun bir ömre
sahiptir. 
Çok değerli bir süs ağacıdır.

GİNKGO YEMEK İÇİN EN İYİ ZAMAN NE ZAMANDIR

Ginkgo biloba, yaprak döken bir ağaç olan Ginkgo biloba'nın kuru olgun tohumudur. Sonbaharda tohumlar olgunlaştığında hasat edin, etli tohum kabuğunun dış katmanını çıkarın, buharda veya hafifçe kaynatın ve ardından kurutun. Elbette ginkgo meyvesinin değeri esas olarak gıda ve ilaca yansımaktadır. Bu yüzden ginkgo içmek için en iyi zaman olgunlaştıktan sonradır.
Yavaş tempolu yaşam, insanlar tarafından yavaş yavaş değerlenir. İnsanlar sağlığın korunmasına, gıda güvenliğine dikkat etmeye başlar ve yeşil gıda giderek daha popüler hale gelir. Bunların arasında ginkgo, benzersiz besin değeri ve tıbbi değeri nedeniyle halk arasında popülerdir. O zaman ginkgo'nun temel yeme yöntemlerini ve besin değerlerinin bir kısmını vb. anlamak, daha iyi yememize yardımcı olacaktır.
BENZER HABERLER
https://www.huajianggu.com/hbzz/yezifahuang/30607.html

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum