Abdullah Gözaydın

Abdullah Gözaydın

Fatih'in Demokratik Geleceği
fatihten@gmail.com

İman Ettim Elhamdülillah diyerek kendinizi kandırmayın

24 Temmuz 2021 - 22:58 - Güncelleme: 24 Temmuz 2021 - 23:02

SAYIN MÜSLÜMANLAR
İman Ettim Elhamdülillah diyerek kendinizi kandırmayın

Bir şeyi Bir varlığı tanımak Onu görmek/Bilmekle mümkündür.

Siz Allah’ı cc. Akıl gözü ile görememişseniz İnancınız “Taklidi imandır” kerameti pek yoktur, akıbeti kesin belli değildir.

Yakînen İman etmek için
Görmediğiniz halde mevcut telefon, Radyo, Tv. Sinyallerine nasıl şüphesiz inanıyorsanız, Allah’ın cc. varlığına da öylece inanmak zorundasınız.

Bunun yolu Allah’ın 99 İsmini manası ile bilmekten ve şüphesiz inanmaktan geçmektedir.

Günümüz Müslümanlarının %99’u bunu bilmez, Öğrenmeye gayret etmez ise Müslümanlık sıhhatli olmaz.


Mesela: Konuşurken Allah’ın cc. Bir olduğunu söyleriz, Tek olduğunu söyleriz ve Eşi, Benzeri, Zıttı, Yokluğu söz konusu değil, Her türlü yaratılmışlıktan münezzehtir deriz.


Bu şekilde deriz ama gene de Allah’a cc. “Bir, Tek” deriz. Yukarıda Allah var deriz”


Bir ve Tek mahlûkatın sıfatlarındandır, +Bir, -bir vardır, Tek’in zıddı çift vardır, Ayrıca Bunların yokluğu söz konusudur.


Allah’ı cc. doğru tanımlamak için İhlas Suresindeki “Ahâd” esmasını bilmemiz gerekir (O sizin bir dediklerinizden başka mutlak birdir)

Kısaca, Yaratılmışlar hakkında kullanılan hiçbir tanım Allah cc. için kullanılamaz. Allah birdir derken zihnimizde “mutlak bir” anlamında düşüncemiz olması gerekiyor.

 

Bu yazı 459 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • ALLAH cc. İLİMLE BİLİNİR
    4 ay önce
    3. Ali İmran suresi 7. ayet O, sana Kitab'ı indirendir. Onun (Kur'an'ın) bazı ayetleri muhkemdir, onlar kitabın anasıdır. Diğerleri de müteşabihtir (manası açıklanmamış). Kalplerinde bir eğrilik olanlar, fitne çıkarmak ve onun olmadık yorumlarını yapmak için müteşabih ayetlerinin ardına düşerler. Oysa onun gerçek manasını ancak Allah bilir. İlimde derinleşmiş olanlar, "Ona inandık, hepsi Rabbimiz katındandır" derler. (Bu gerçeği) ancak akıl sahipleri düşünüp anlar.