Abdullah Gözaydın

Abdullah Gözaydın

Fatih'in Demokratik Geleceği
fatihten@gmail.com

*Soru: Alkış ve ıslık caiz midir?*

20 Mart 2020 - 22:28

Cevap: ‘Beytin huzurunda namazları ise ıslık çalıp el çırpmaktan başka bir şey değil, o halde küfrü küfranınızdan dolayı tadın azabı’ (Enfal:35)

Ayet-i Kerime'ye göre; ıslık çalmak ve alkış tutmak, putperestlerin bir ibadetidir. Kurtubi Tefsiri'nde, bu ameller onların ibadetine benzemek demek olduğundan sakınmak gerekir demiştir.

Lut Kavmi'nin helak sebepleri arasında da bu iki amel vardır. Müslümanların sevinç alameti, alkış değil Tekbir getirmektir, yahut ‘Subhanallah’ demektir.

MÜSLÜMAN İBADET ve ZİKİR HALİNDE NASIL DAVRANACAK?

İsra 110: De ki: “İster Allah diye duâ edin, ister Rahmân diye duâ edin! Hangisiyle duâ etseniz, işte en güzel isimler O'nundur.” (Ey Habîbim!) Namazında sesini çok yükseltme; onda o kadar da gizleme; bu (ikisi)nin arasında bir yol tut!

Bu ayetler aleni ortada iken bazı kişiler hadis kitaplarında gördükleri beyanlara dayanarak yüksek sesli ibadet yapılacağına hükmediyor, Gene bu hadisleri delil göstererek ıslık-alkış konusunda ruhsat veriyorlar.

Her konuda farklı-zıt Hadisi şerifler var, Elbetteki bizim tercihimiz ayet olan konularda mutlaka ayetleri öncelikle uygulamak zorundayız.

AŞAĞIDA HADİS KİTAPLARINDA YAZAN FARKLI PAYLAŞIMLARI DİP NOT OLARAK ALDIK, BEN BU KONUDA HADİS DENİLEN BU AÇIKLAMALARI TERCİH ETMİYOR, AYETLERLE AMEL EDİYORUM.

Ahmet Üren CEHRİ ZİKİR ( AÇIK ZİKİR ) DELİL 2 !!!

Ashab-ı Kiramdan Hazreti Cabir ( Radiyallahu Anh )'ın Rivayetine Göre Bir adam ALLAH-U TEALA ( Celle Celaluhu ) Hazretlerini Yüksek Sesle zikrediyordu. Bunun Üzerine Bir Adam; ' Keşke Bu Adam Sesini Kıssa ! ' Dedi. Bunun Üzerine Rasulullah ( Sallallahu Teala Aleyhi Ve Sellem ); ' Onu Kendi Hanline Bırak ! Zira Muhakkak Ki O, Çokça Yalvarıp Yakaran Bir Kimsedir. " Dedi.

KAYNAK; [ HAKİM, EL-MÜSTEDREK ALE'S-SAHİHAYN, CENAİZ, 97, CİLD; 1, SAYFA; 522, HADİS NO: 1361 ]

------------

Ahmet Üren CEHRİ ZİKİR'İN DELİLİ 3 !!!

Ashab-ı Kiramdan Hazreti Şeddad Bin Evse İle Hazreti Ubade Bin Samid ( Radiyallahu Anh ) Der Ki;

" Peygamber Efendimiz ( Sallallahu Teala Aleyhi Ve Sellem )'in Yanında Bulunuyorduk.

Rasulullah ( Sallallahu Teala Aleyhi Ve Sellem ) Buyurdu Ki; ' İçinizde Garib ( Ehl-i Kitap ) Var Mı ? ' Diye Sordu. Biz; ' Hayır Ya Rasulullah ! Dedik. Bunun Üzerine Kapıların Kapatılmasını Emretti. ' Ellerinizi Kaldırınız Ve La İlahe İllallah Deyiniz ' Buyurdu. Ellerimizi Kaldırdık Ve 1 Saat Boyunca Birlikte ' La İlahe İllallah ' Dedik. Rasulullah ( Sallallahu Teala Aleyhi Ve Sellem ) Elini İndirdi. Sonrada ' ALLAH-U TEALA ( Celle Celaluhu ) Hazretlerine Hamdolsun. ALLAH'ım Sen, Beni Bu Kelime İle Gönderdin. Ve Beni Bununla Memur Kıldın. Cennetide, Bana Bir Söz Üzerine Vaat Ettin. Şüphe Yok Ki Sen, Asla Vaadinden Dönmezsin ' Diyerek Dua Etti. Sonrada; ' Sevininiz ! Hiç Şüphesiz Aziz Ve Celil Olan ALLAH-U TEALA ( Celle Celaluhu ) Hazretleri, Sizi Bağışladı.' Buyurdu.

KAYNAK;[ AHMED BİN HANBEL, EL-MÜSNED, CİLD; 4, SAYFA; 124 / HEYSEMİ, MECMUAU’Z-ZEVAİD, CİLD; 1, SAYFA; 19 / HAKİM, MÜSTEDREK, CİLD; 1, SAYFA

501 ]

HADİS-İ ŞERİF-'İN SIHHATİ:

Nitekim Hafız Heysemi ( Rahimehullah ) Hazretleri Bu Hadis-i Şerif-i'nin Rivayetimnin Ahmed Bin Hanbel ( Rahimehullah ) Ve Taberani ( Rahimehullah ) Ve Bezzar ( Rahimehullah ) Tarafından Nakledildiğini Ve Rivayetin Senedinde Bulunan Ravilerin Sıka Olduğunu Bildirerek Hadis-i Şerif-'in Sahih Olduğuna Hükmetmiştir.

KAYNAK; [ HEYSEMİ, MECMAU'Z-ZEVAİD, CİLD; 1, SAYFA; 19, NO: 23 ]

Bu yazı 1046 defa okunmuştur.