Abdullah Gözaydın

Abdullah Gözaydın

Fatih'in Demokratik Geleceği
fatihten@gmail.com

Suriçi gurubundan Merhamet Konferansı, Mehmet Görmez

04 Mayıs 2021 - 05:43 - Güncelleme: 04 Mayıs 2021 - 05:56

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez İslamda merhamet konusunda konferans verdi  Bu konferansta diyalogcuların babası Vatikan fitnesi Musa Carullah Bigiyevin avukatlığını yapıyor, Son Şyhülislam Mustafa Sabri efendi ile dalga geçiyor

Fatih Suriçi platformu Diyanet İşleri Başkanının konuşmacı olarak katıldığı Eresin Topkapı Otelde kahvaltılı konferans düzenledi. 18.06.2011 cumartesi 10.00 da başlayan konferansa İstanbul Valisi  Hüseyin Avni  Mutlu, Fatih Kaymakamı Hasan Karakaş, Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş,  İlçe bürokratları, iş adamları, İstanbul Muhtarlar dernek başkanı Akif Ak, Fatih Muhtarlar dernek başkanı Hüseyin Öztürk, birçok diyanet görevlisi  imam hatip ve kayyım konferansa katıldı. Suriçi gurubu başkanı Nedim Abi nin sunum konuşmasından sonra İstanbul Valisi  Hüseyin Avni Mutlu, Fatih kaymakamı Hasan Karakaş Teşekkür konuşması yaptı. 
Konferans Fatih eski Müftüsü İsmail İpek’in Kur’an tilavetiyle başladı. Konferansa geçildi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in sunduğu konferansta ana tema “İslam’da Merhamet” idi. M. Görmez İslam’ın hoşgörüsü üzerine ayet ve hadislerle süslediği konuşmasında Allahın Rahmet ve Merhametinin kafirleri de kuşattığını, ebedi cehennemde kalınmayabileceğini "Allah dilerse herkesi bağışlayabileceğini" belirttiği konuşmasında (İman Etme şartını beyan etmeden devam etti ) Bu konuşmada M. Görmez; Birileri Allahın merhametine kota koyuyor, Allah şunu af eder-Şunu af etmez diye...  

Allah dilerse Hıristiyanı af eder, Dilerse Yahudiyi af eder, Hatta Budisti af eder, Siz kim oluyorsunuz diyerek çıkıştığı konuşmasında bu Osmanlı dönemindeki Diyaloğcuların babası Kazanlı  Carullahtan alıntılar yaptı. 
Başkan konuşmasında 20. Yy. Başları İslamcılarından Musa Carullah Birgiyev (1875 - 1945) den, ve Said-i Nursi’den alıntılar yaparak örneklemeler verdi. 
Başkanın referans verdiği Musa Carullah Kazan'dan çıktığı ilim arama gayretleri 14 yıl sürmüş, Osmanlı dâhil gittiği her yerde fikirleri kabul görmemiş, kitapları yasaklanmış, tekrar Kazan’a döndüğünde ; "-Büyük ümitlerle İslâm âlemini gezdim. Buhara, Türkiye, Mısır, Hicaz, Hint ve Şam diyarlarında dolaştım. Dinî medreselerin her birini gördüm. Fakat vatanıma maalesef akıbet-i tam kanaatle değil, temam-ı hayretle döndüm."  Şeklinde beyanda bulunarak, aykırı fikirlere sahip olduğunu ikrar etmiştir. 
Bigiyev, bu çalışmaları sonunda 120 eser yazar. Bunların çoğu sağlığında yayınlama fırsatı bulamaz. Eserlerinde Kur'an ve Sünnet temelinde "ictihad" derecesinde yenilikçi fikirler öne sürer. 
Bu yönü ile hem "selefçi", hem "yenilikçi" bir görüntü sergileyen fikir ve aksiyon adamı, 1949 yılında 75 yaşında iken Kahire'de vefat etti. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in 1990'da "Musa Carullah Bigiyef, Hayatı, Fikirleri ve Eserleri" adlı tezi ile yüksek lisansını tamamladı. Elbette ki  Prof. Dr. Mehmet Görmez’in ilmini tartışma konumunda değiliz, lakin Kur’anın yüzlerce ayetinde, binlerce Hadis-i şerifte Kafirler ve münafıklar ebedi cehennemdedir şeklindeki hükümleri açıklarken, binlerce konuda açık şirk içinde olan ehli kitabın “Allah merhamet sahibidir, onları da af edebilir” dediği konuşmasında, Tövbe ederek İslama iman etmeleri şartı ile ilavesini ihmal ederek  beyanda bulunması, endişeye sebep oldu.  
Başkanımız Allah’ın karar keyfiyetini  anlatırken, vaad ettiği konularda kendini bağladığı dikkatten kaçtı. Çoğunluk âlimlerimiz Allah kendi sünnetullahı ile ters düşmez, Allah’ın verdiği vaat haktır değişmez demişlerdir. 
Bir moda deyime Diyanet işleri başkanımız Prof. Dr. Mehmet Görmez’in de itibar etmediğini umuyoruz, bu modanın ülkemizin ve inanç ilkelerimizin büyük tehdit altında olduğuna şahit oluyoruz. 
Geçenlerde Dr. Abdulaziz Bayındır  Namaz vakitlerinde 14 asırlık bir uygulamanın yanlış olduğunu, yatsı namazı vaktinin uygulamadaki yatsı ezanı okunduğu vakitte biter şeklindeki fetvası kafaları karıştıran başka bir iddia olarak gündeme düşmüştür. 

İslam âleminde ne oluyor? Türkiye’de 28 Şubatla başlayan A.Kalkancı, M. Gündüz F. Şahin senaryoları günümüzde itikadı dayanaklarımızı tehdit eder konumda ortaya çıkıyor. Gün geçmiyor ki saygın şöhrete sahip İslam araştırmacısı, tarikat ehli etkin ve yetkin kişiler 14 asırlık temayülleri yok sayarak İslami anlayışa iman esaslarına, farzlara, vaciplere yeni tanımlar getiriyor. Her konuda kuşatılmışlığımız ortada Allah cc. Yardımcımız olsun, Çok dikkatli olma zamanı gelmiştir. İslam’ın ortaya koyduğu Allah’ın merhametinin sınırsız olduğundan yola çıkarak, kafirlerinde iman etmedikleri halde, tövbe etmedikleri halde iyi ahlakları bahanesiyle af edilerek ebedi cennetle mükafatlandırılacaklarına kapı açılması İslam’ın özü ile alakası olamayacağını basit ilim sahibi Müslümanlarda bilir. Bu konuda sadece faiz’e ticarettir diyenlerin dahi ebedi cehennemdedirler hükmünü misal göstermek yeter. Konferanstan bir kesinti:
 


 

Bu yazı 882 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum