Ali Karaca

Ali Karaca

Hayata Dair Ne varsa Düşünelim
alikaraca@gmail.com

AZİZ ŞEHİTLERİMİZDEN ŞAHİTLİK İSTENMESİ ÜZERİNE...

30 Mayıs 2020 - 19:20

(Prof Dr Faik SARIALİOĞLU Hocamızın ikazı üzerine)

Allah yolunda öldürülenlere ''Ölüler" demeyin. Hayır, onlar diridirler. Fakat siz sezemezsiniz. (Bakara suresi 154. Ayeti)

Yüce Allah (C.C) Kuran-i Kerimde ki İlah-i mesajında şehitler için, Onlara "Ölüler" demeyin ifadelerini, bizler bu durumu anlayamazken niçin şedahet şelbetini içenlerden helallik isteniyor, peki?

Kutsal değerleri uğrunda şehit düşmüş birisinden helallik istenmesi durumu ne kadar doğrudur. Geçmiş dönemlerde aziz şehitlerimizle ilgili yaptığımız paylaşımlardan aldığımız yorumlar üzerine bu satırları kaleme almak ihtiyacını hissettim.

Çok değerli Prof Dr Faik Sarıalioğlu hocamızın bu konuda ki sitemi; ben neden cenaze namazında şehitlerimize helallik istenildiğini anlamış değilim? Kimin kime hakkı var ki! Yani Faik Sarıalioğlu hocamız sevgili ağabeyimizin çok haklı olduğunu düşünüyorum ve bizlere olan ikazını da önemsiyorum?

Borçlu olan bizlerken niçin şehitlerimiz adına imamlar cemaatten helalik istiyorlar. Dinayet işleri başkanlığı bu hassasiyeti göz önünde bulundurarak derhal bu uygulamaya son vermelidir diye düşünüğümü ifade etmiştim fakat bu uygulama hala aynı şekilde sürdürülmektedir. Bakın milli şairimiz M. Akif Ersoy bu durumu aziz şehitlerimizi ne kadar güzel tarif etmiş.

Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor

Bir hilal uğruna, ya Rab, ne güneşler batıyor

Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş, asker

Gökten ecdad inerek öpse o pak alnı değer.

Ne büyüksün ki, kanın kurtarıyor Tevhid'i

Bedr'in aslanları ancak, bu kadar şanlı idi

Sana dar gelmeyecek makber'i kimler kazsın

Gömelim gel seni tarihe desem, sığmazsın.

"Allah yolunda öldürülenleri sakın ölü sanmayın. Bilakis onlar diridirler; Allah'ın, lütuf ve kereminden kendilerine verdikleri ile sevinçli bir halde Rableri yanında rızıklara mazhar olmaktadırlar. Arkalarından gelecek ve henüz kendilerine katılmamış olan şehit kardeşlerine de hiçbir keder ve korku bulunmadığı müjdesinin sevincini duymaktadırlar." (Ali - İmran suresi 169 -170. Ayetleri) Bu kadar belirgin ayetlerin olması karşısında niçin bizlerin onlar üzerinde ki olmayan hakkımız helal edilmek istenmektedir.

Allah yolunda canını feda eden bir Müslümana şehit denir. Şehitlik, makamı İslam'da en büyük mertebedir. Bedir Savaşı Sırasında Allah (C.C) Resul'ü Hz Muhammed (S.A.V) Hadis-i Şeriflerinde buyurdular? Her kim, bugün düşmandan yüz çevirmeyip sebat eder, şehit düşerse, Cenab-ı Hak elbette onu cennete koyacaktır. Bugün şehit olanlara Firdevs Cenneti hazırdır. Hücum ediniz, hamle ediniz! Yüce bir makama erişmiş olan aziz şehitlerimize bizlerin helallik takdir etmesi ne kadar da doğru olabilir ki? Musalla taşında yatan şehit olmuş kahramanlarımızın bizlerin Hüsn-ü şahadetine ihtiyacı veya gereksimi yoktur.

Son günlerde her yerden şehit haberlerinin gelmesi yüreğimizin zarını sızlatmakta ve acılarımıza acı katmaktadır. Genç fidanlarımız bir, bir toprağa düşerken ocaklarına ateş düşen evlerden feryat ve figan yükselmesi mübarek Ramazanın sonrası günlerine geldiğimiz bu günlerde mübarek Bayram sonrası bizleri çok üzmekte ve hüzne sevk etmektedir. Tabi ki bu vatan için şehadette yürümek inancımızın bir gereğidir, fakat "Hubbul Vatan Minel iman" (Vatan sevgisi imandandır) Bu uğurda canlarını seve seve feda edenlerin hamisi yine yüce Allah (C.C) kendisidir, yani o büyük iradenin sahibidir. Necip Türk milleti yüce İslam dininin bayraktarlığını yaptığı bin yıllık sürede hep bu hassasiyetleri göz önünde bulundurmuş ve yüce İslam dinine hizmetler etmiştir.

Ülkemizin bölünmez bütünlüğünün teminatı olan Türk Silahlı Kuvvetlerimizle birlikte, Emniyet teşkilatımız her türlü terör tehdidi ve dış mihrakların kışkırtması ile huzurumuza kast edenler, başta PKK terör örgütü ile birlikte Uluslararsı terör örgütlerinin taşeronları yaz aylarında eylemlerini sıklaştırdığı bilinmektedir. Gerek Suriye'de ki İdlib bölgesinden gerekse yurt içerisinden şehit haberlerinin gelmesi canımızı çok sıkmaktadır. Her vatan evladı bizim için çok kıymetli ve değerlidir. Bunun için PKK terör örgütüne lanet okumaktayız. Onun için sınır ötesi harekatı Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilmiştir. Suriye bölgesinde ki PKK terör örgütünün uzantısı olan PYD ve YPG gibi örgütler Türk milletinin bölünmez bütünlüğüne karşı içerde ve dışarda eylemler, ani saldırılar gerçekleştirmektedir. Hiç bir unsur yüce Türk milletinin birlik ve beraberliğine gölge düşüremez, bizleri birbirimizden ayırmaz.

Sınır ötesi harekatlarımız Irak'ın kuzeyindeki terör kampları ve eylem hazırlığında bulunan teröristlerin, Türk Silahlı Kuvvetlerince düzenlenen operasyonlarla hava harekatı ile dönem, dönem, vurulduğu bilinmektedir. Milli Savunma Bakanlığımızdan yapılan yazılı açıklamalara da göre, Irak kuzeyinde PKK terör örgütü elebaşlarına ait hedefler ile eylem hazırlığı içindeki teröristlere karşı hava harekatı düzenlenerek, vurulmaktadır, terör örgütlerine karşı da her zaman tekayyuzdadır. Operasyonlar bir Plan çerçevesinde Irak kuzeyi Kandil'de PKK terör örgütü elebaşlarına ait sözde karargah, barınak ve sığınaklar ile Hakurk ve Avaşin - Basyan bölgelerinde sınır birliklerimize eylem hazırlığı içinde olduğu tespit edilen PKK'lı teröristler eş zamanlı olarak vurularak bertaraf edilmektedir. Fakat hala bu terör örgütlerinin kökünü kurutmuş değiliz. Arkalarında ki ciddi destekçileri onları ayakta tutmak için büyük eforlar sarf etmektedirler. Şehitler de versek bu Vatan uğruna seve seve hayatımızı kaybetmeye and içmiş bir milletiz. Onun için aziz şehitlerimizin bizlere bir borcu yoktur ki musalla taşında onlardan helallik istiyoruz? Asıl onlara karşı borçlu olan bizleriz?Müminlerden yiğitler ALLAH yolunda can verir

Bayrak rengi uğruna daima kıpkırmızı kan verir.

Ali KARACA

Ali KARACA

30.05.2020

İSTANBUL

Bu yazı 785 defa okunmuştur.