Ali Karaca

Ali Karaca

Hayata Dair Ne varsa Düşünelim
alikaraca@gmail.com

MÜSLÜMANLIK VE CORANA VİRÜSÜ ÜZERİNE..

24 Mart 2020 - 17:18

Convit 19 virüsü bütün sosyal sınıfları (Zengin, fakir; siyah ve beyaz gibi) ortadan kaldırıyor, herkes aynı hastanelerden hizmet almaya ve aynı uzaktan eğitimi takip etmek zorunda kalıyor. İnsanoğlu, süper güç veya zayıf devlet arasında ki farkı da bu virüs sayesinde mutlaka test etmeli. Corona virüsü salgınını ile nedense hep Kuzey ülkeleri, Avrupa ve Çin, ABD gibi devletler uğraşıyor, fakir Afrika ülkeleri bu sistemin dışında sanki?

Herkesin tanıdığı merhum şairimiz ve büyük dava adamı, Ozan Arif Müslümanlar Neden Böyle Perişan şiirinde biz Müslümanlara olan sitemini bakınız nasıl anlatıyor. Merhum şairimiz burada Müslümanların adaletli olmaları ve yüce Kitabımız Kuran-i Kerim'e uymalarını ve bir mümin gibi yaşantılarının gerekliliğini anlatıyor. Eğer öyle yaşamaz ve sevgili Peygamberimiz Hz Muhammed (S.A.V) uzaklaştıkça hüzne ve karamsarlığa düşeceğimizi tarif ediyor.

Müslümanlar neden böyle perisan

Sebebini sorup ariyor muyuz

Bence bu isin sebebi müslüman.

Acaba farkina variyor muyuz.

Müslümanlik çünkü adımız bizim.

Adimiz gibi mi tadımız bizim

Eksik mi dedimiz, kodumuz bizim

Fitnesiz, fesatsiz duruyor muyuz

İslamin sarti bes, Imanin altı

Diyerek isleriz her türlü haltı

Aklimiza gelmez topragin alti.

Emaneti sağlam koruyormuyuz.

Esiri olmusuz malin, servetin

Zinanin, sehvetin, koyu giybetin

Vatanin, milletin, dinin devletin

En ufak işine yarıyor muyuz.

Bu devirde kimin kötü hali var

Simdi itin bile özel yalı var.

Hepimizin iyi kötü mali var.

Fitreyi, zekatı veriyor muyuz.

Birbirine düşman, zengin ile fakir

Birinde hamd eksik, birinde sükür

Hepinizde ayrı degisik fikir

Birlikte üç adım yürüyormuyuz.

Elin gözünde ki çöpleri tek, tek,

Görüp gösteririz kaçirmayiz pek

Kendi gözümüzde mertek var mertek.

Biz bizdeki suçu görüyor muyuz?

Neyi ögreniyor, neyi duyuyor

Karni evde, beyni nerde doyuyor

Oğlumuz, kızımız, nasıl büyüyor

Üstüne kol kanat geriyormuyuz.

Kitabımız Kur'an ilim kokuyor,

Kaç müslüman günde açip okuyor

Okuyan da iste öyle okuyor.

Manasına kafa yoruyor muyuz?

Mademki her nefis Hakk'tan hediye,

Dünya için hakki unutmak niye,

Bugün Allah için ne yaptım diye,

Aksam kendimize soruyor muyuz.

Arif olan ham laf ezmez gardasım

Bir destanla bu dert bitmez gardaşım

Müslümanim demek yetmez gardaşım

Müslümanca hayat sürüyormuyuz.

OZAN ARİF

Çok yakın tarihimizde 3 Eylül 2015 günü insanlık Bodrum'da kıyıya vurmuştu? Yasa dışı yollardan yurt dışına çıkmaya çalışan kaçakları taşıyan tekne ve botun batması sonucu 12 Suriye vatandaşı hayatını kaybetmişti. Teknenin battığı cesetlerin karaya vurmasıyla anlaşılmıştı. 3 yasında ki minik Galib'in kıyıya vuran cesedinin görüntüleri herkesin yüreğini yakmıştı? Zalim Esed'in yüzünden Kobani'den IŞİD saldırılarından dolayı Türkiye üzerinden, Avrupa'ya sığınmak isteyen ailenin macerası ölümle sonuçlanmıştı?

Zalim Esed'in zulmünden kaçan Galip Kurdi ve Alan Kurdi adlı 3 ve 5 yaşlarında ki kardeşlerin içinde bulunduğu tekne batmış seyahat hüsranla sonuçlanmıştı? İşte o gün medeni diye tabir ettiğimiz batı Avrupa insan hakları konusunda sınıfta kaldı. Böyle bir durum sahile vuran çocukların cesetleri yani olağanüstü görsellik (Ölümlü) Avrupa'nın göçmenlere yönelik olan tavrını değiştirmedi. Peki böyle bir dram karşısında merhamet göstermeyecekseniz de ne zaman insan olduğunuzu hatırlayacaksınız.

Bu durum Gayretullaha dokunmaz mı? Yeryüzünün, bütün kainatın ve alemlerin yaratıcısı olan yüce Allah (C.C) böyle bir duruma sessiz kalır mı? İşte başımıza gelen büyük felaketlerin ve müdibetlerin yegane temeli budur, siz merhametimizi kaybederseniz, başınıza böyle Convid 19 virüsü denilen salgın Pandemik bir hastalığı bela eder. Kullar şükürsüz ve doyumsuz olunca daha doğrusu çırpıdan çıkınca bu işlerde onlara müstehak olur.

Siz insanlar aradında adaletli ve adil olmazsanız başınıza gelebilecek türlü, türlü belaların olacağını da mutlaka bilmelisiniz. Bu vahim durum başımıza gelmiş olan bir örnektir. Bizler ihtirasımız için yemyeşil ormanları, katlederek suları kirleterek ve doğanın dengeleriyle oynayarak böyle Pandemik hastalıkların, daha geniş bir alana yayılması ile karşı karşıya kalıyoruz. Corona virüsü salgınını ortalığı kasıp kavuruyor bu hastalıkla mücadele etmek kolay iş değil, bu bir imtihan ve ektiğimiz şeyleri, şimdi biçiyoruz.

Moğol imparatoru Cengiz Han'nın torunu Hulagu Han 1258 yılında Bağdat şehrini yakıp, yıkıp yağmaladığı zaman kimi tarihi kaynaklara göre 200.000 ile 400.000 insanın katledildiğini anlatırlar. Bağdat'da asırlar önce yapılmış olan camileri, sarayları ve kütüphaneler Hülagü Han'nın ordusu tarafından yerle bir edilir. Dicle nehrinin mürekkep ve kan aktığı efsanelerde anlatılır. Karargahını şehrin fışına kuran zalim hükümdar haber göndererek o beldenin en büyük alimleriyle görüşmek ister?

Tabi ki hiç bir alim zalim Hulagü Han'nın karşısına çıkmak istemez. Sonun da Kadı Han isminde daha sakalı terlememiş genç bir medrese hocası bu görüşmeye gitmeye gönüllü olur. Genç Kadı Han görüşmeye giderken yanına bir Deve, bir Keçi ve Horoz alır, ve Hülagü'nün karargahına varır. Genç alimi tepeden tırnağa süzen Hulagü Han; Karşıma çıkarmak için bula, bula senimi buldular diye sorar? Kadı Han, görüşmek için iri birisini istiyorsan, dışarda bir Deve var. Sakallı birisini istiyorsan dışarda bir Keçi var. Sesi gür birisini istiyorsan dışarda bir Horoz var, istediğini çağırabilirsin.

Hulagü Han karşısında kişinin boş birisi olmadığını anlayınca söyle bakalım beni buraya getiren sebep nedir. Genç alim, Kafi Han cevap verir. "Seni buraya bizim amellerimiz getirdi." Allah (C.C) vermiş olduğu nimetlerinden kıymetini bilemedik, zevk ve sefaya Daldık, makam ve mevki, mal peşine düştük? Allah (C.C) da nimetlerini geri almak için seni gönderdi. Bunun üzerine Hulagü Han; "Peki beni buradan kim gönderebilir." diyerek ikinci sorusunu sorar. Kadı Han, cevap verir; "Özümüze döner ve bize verilen nimetlerin kıymetini bilir ve birbirimizle uğraşmaktan vazgeçersek sende o zaman buralarda duramazsın." Demek ki kul azmayınca bela ve müsibeti üzerine getirmez.

Bu gün insanlık alemi Corona virüsü salgını, sebebiyle zor durumda, kaybedilen gelirin hesabını yapabilmek mümkün değil? Oysa düne kadar emperyalist zalimler Çin başta olmak üzere, ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Almanya, İsrail, İtalya, ve başımızı her zaman ağırtan İran'la uğraşmaktan ve Müslümanlara yapılan çeşitli zulüm ve işkencelerden bıkmıştık? Binlerce insan Convit 19 virüsünden hayatını kaybetti? Dönüp geriye, baktığınız da biz nerede hata ettik diye düşünüyormuyuz? Convid 19 virüsü hastalığını elbette önemsiyor ve alınacak önlemleri uzman akademisyenler ve sağlık bilim kurullarının önerileri ile de öğreniyoruz? Şimdi artık insanlığı öğrenmek zamanıdır ve konulan kurallara uyarak hak ve hukukun üstünlüğünün tesis edilmesine yardımcı olma günüdür.

Sözlerimi büyük devlet adamı Selçuklu veziriazamı Nizammülmülk'ün şu güzel sözleriyle noktalıyorum.

"Dünya'da belki inançsız yaşayabilirsiniz fakat adaletsiz asla."

Ali KARACA

24.03.2020

İSTANBUL

Bu yazı 792 defa okunmuştur.