Ali Karaca

Ali Karaca

Hayata Dair Ne varsa Düşünelim
alikaraca@gmail.com

YENİ YIL (2021) HAYIRLAR GETİRSİN...

31 Aralık 2020 - 17:44

       Yeni yıl, yeni umutlar demek, geçtiğimiz 2020 yılı, Corona virüsü salgınını dolayısıyla kabus gibi geçti, bir çok yakınımızı ve binlerce insanımızı kaybettik.

 

     Covit-19 virüsü salgınını ilk olarak Çin'in Hubei bölgesinin başkenti konumunda olan Wuhan kentinde ortaya çıktı? Ülkemizde 11 Mart 2020 tarihinde ilk vakaların görülmesiyle birlikte, Covit-19 hastalığı ile tanışmaya başladı. Bütün dünyayı etkisi altına alan bu Pandemi salgını bütün dengeleri de alt üst etti? 

 

    Her şeyde bir hayır vardır yüce Allah (C.C) bizleri böyle büyük bir imtihanla test ediyor belki de sabır ve tahammül sınırımızı ölçüyor. İnsanoğlu yeryüzünde hiç bir şeyi temiz bırakmadı, ne doğal ortam (Ormanlar, yaylalar, tarım alanları ve su kaynakları gibi) adeta katliam gibi hor kullandığımız bu nimetlerin hiç kıymetini bilemedik. Ne merhametimiz, nede hoşgörümüzle birlikte acıma duygumuz kaldı.

 

     Bütün dünya da sağlık sektörü çöktü, ekonomik tablolar tersine dönerek bu hastalığın hiçte hafife alınmayacağını gösterdi. Corona virüsü salgınını dolayısıyla herkes, herkesten kaçıyor, komşuluk ve akrabalık ilişkileri, iletişim tamamen ortadan kalktı veya kesildi? Kimsenin kimseye faydasının olmayacağı bir dönemi idrak ediyoruz. Hal böyle olunca yardımlaşma ve dayanışma dediğimiz insani ilişkileri arar olduk? 

 

      Yeni yıl yeni umutlar demek; insanlar güzel bir gelecek için temennilerde bulunurlar, dua niyaz ederek sağlıklı bir hayatı isterler? İnsanoğlu her zaman böyle bir beklenti içerisindedir, bazen istedikleri gerçekleşmez hayal kırıklığı yaşar, bazen de arzularına kavuşarak sevinçler yaşar. Bu gün yaşadığımız Pandemik salgın bir çok yerde hayatı ve ticari faaliyetleri durma noktasına getirdi. Artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak sözleri inşallah karşılık bulmaz?

 

     Bizi yoktan var eden yüce yaratıcımız Allah (C.C) insanın yaratılış gayesini yüce kitabımız Kuran-i Kerimde bakın ne kadar güzel özetliyor. ''Doğrusu biz insanı, imtihan etmek için karışık bir nutfeden (erkek ve kadın sularından) yarattık da onu işitici, görücü yaptık.'' (İnsan suresi 2. Ayeti) Biz bir imtihandayız ve bu sınavı eğer geçebiliyorsak ne mutlu bizlere ve bütün müminlere.

 

      İnsan yüce Rabbine olan ibadetini doğru yapabilmesi ve kulluğunu yerine getirebilmesi adına konulmuş olunan emir ve yasaklara mutlak suretle riayet etmelidir. O zaman sonunda mükafat olunan cennet kapısı aralanmış olur. Bize gönderilen son ahir zaman peygamberi sevgili Efendimiz Hz Muhammed (S.A.V) elçiliğini ve nebiliğini vahyin kaynağı olan yüce Allah (C.C)  kelamı ile tamamlamış ve mukaddes kitabımız Kuran-i Kerim'e göre bizlere rehberlik etmiştir.

 

      Yeni yılda herkes güzel sözler içeren mesajlar yayınlar, bunlar hoş ve güzel sayılan davranış örneklerindendir. ''Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim'' diyerek insani ve beşeri bir durum sergileyen Fahr-i Kainat Efendimize eğer kulak verebilirsek işte o zaman gerçek müminler ve Müslümanlar olmuş, oluruz. Keşke her an her daim bu güzel dilek ve temennilerimizi muhafaza edebilsek. Öfkeli olduğumuzda hep aklımıza güzel ahlaklı sevgili Habibimiz Hz Muhammed (S.A.V) gelse? Onu zikretmek ve yüce Allah (C.C) anmak kötülüklerin defhine mutlaka sebebiyet verecektir.

 

       Yeni yılımızın güzellikler getirmesi için temennilerde bulunuyor, dualar niyaz ediyoruz, fakat çok istediğimiz bir şey gerçekleştiğinde de biz başardık diyerek böbürleniyoruz? Oysa yüce Allah (C.C) Kuran-i Keriminde, ''Bu, Allah'ın lütfudur, onu dilediğine verir. Allah, büyük lütuf sahibidir.'' (Cuma suresi 4. Ayeti) ifadeleriyle bütün kainatın ve alemlerin yaratıcısı olarak her şeyi bizlere sunan ve rızkı veren odur. O zaman niçin kulluğumuzu niçin yüce Allah (C.C) izhar etmiyoruz da kullardan, yardım istiyoruz veya dileniyoruz.

 

       Yeni yılda, herkes şapkasını bir kez daha önüne koyarak, düşünmeli, çünkü Pandemi sonrası yaşadıklarımız ''Komşusu açken tok yatan bizden değildir'' sevgili Efendimiz Hz Muhammed (S.A.V) söylemlerinin gerçek anlamda hayata geçirilmesinin önemi bir kez daha tescillenmiştir. Müslüman kardeşlerimizin dertleriyle dertleniyor muyuz, ihtiyaç sahibi insanların veya komşularımıza karşı görev ve sorumluluklarımızı yerine getiriyor muyuz? En önemlisi Pandemi sonrası akrabalarımızı arayıp soruyor muyuz veya anne, babalarımıza karşı görevlerimizi evlat olarak yapabiliyor muyuz. Tabi ki kul olarak eksik yönlerimiz olacaktır, fakat kim kötülüklerden kaçınırsa ve iyiliklerde bulunursa yüce Allah (C.C) hoşnut eder onun rıza-i İlahisine nail olur.

 

     Adaletli ve adil davranışlar sergilemek Türk töresinin ve yüce İslam inancının ve insanlığın bir gereğidir. Tanıtmaya çalıştığımız bu kadim Türk millet, tarihte hep bu güzelliklerle yaşadı, bizlere güzel örnekler sundu ve böylece bu günlere gelindi? Salgın hastalıkla mücadele ettiğimiz bu günler de kardeşlik hukukumuzu, yeni yılda mutlaka pekiştirelim, çünkü bizim bizden başka dostumuz yoktur? Öyle ise yeni yılda hoşgörülü ve tevazulu olalım bu söylemler sözde kalmasın yaşam biçimimiz olsun ve bir felsefeye dönüşsün mutlaka! Hayat her zaman sizlere gülümsemeyebilir fakat asla sitemkar ve isyankar olmayalım, en önemlisi de haksızlık karşısında susmayalım. Zira ''Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır." Hz Ali (R.A) söylemi bizim için hak aramamız adına edilmiş en anlamlı en güzel sözüdür.

 

      Yeni yıl hepimize sağlık, barış, kardeşlik ve mutluluklar getirsin, dua ve niyazlarımız bu temennilerimiz bu? Yüce Allah (C.C) Türk - İslam alemine ve bütün inananlara hayırlı seneler sağlık dolu güzel ömürler ve mutluluklar niyaz eylesin inşallah amin.

 

      '' Hastalıkların, savaş ve zulmün olmadığı adaletli ve yaşanabilir bir dünya istiyoruz.''

 

Ali KARACA

31.01. 2020

İSTANBUL

Bu yazı 511 defa okunmuştur.