Behlül Dane

Behlül Dane

Bu Hayatı Neyleyim, Bana Seni Gerek Seni...
balatfener@gmail.com

Türk Yunan Mübadele Yılları Anıları

02 Nisan 2021 - 15:19 - Güncelleme: 02 Nisan 2021 - 17:00

Hayatım İstanbul Fatihte geçti, "1951den itibaren" Komşu ve arkadaşlarımın çoğunluğu mübadele göçmeni idi, Yaşlılar ve onların çocukları arkadaşlarımdan hiçbirinin Yunanistan özlemi yoktu!
Bunun sebebi Osmanlı'da Ortodokslara iyi davranılıyor, Yunanistan'daki Müslümanlara kötü davranılıyordu düşüncesine kapıldım
Sonradan yapılan yeni kanunlar gereği Kimsenin "Yunanistan'da kalan mülklerinin" peşine düştüğünü görmedim duymadım.
Bu arada gerek gazeteci olarak biliyorum, Rum Mübadillerin torunları bu kanunları fırsat bilerek Türkiye'deki mülklerinin peşine düştüler. Bu işlerle uğraşan bazı avukatlık büroları da var.
Şunu Merak ettim, Osmanlı dönemi Yunanistan/Makedonya civarında yaşayan Türklerin hepsi fakir miydi? Mülkü yok muydu? Varsa neden peşlerine düşmediler?
Gene anlatılanlara göre Mübadeleden öncede kaçarak Osmanlıya gelenler çok, Mülklerini terk ettiklerini söylerdiler. Yunanistan'ın Müslüman Türklere yaklaşımı ile Türkiye'nin "Rum/Romalı" Ortodokslara yaklaşımı aynı değil. Neden?
******************************

Olga Robenson
Burada bazen “Yunanistan’dan Türkiye’ye getirilen müslümanların fotoğrafları niye grupta paylaşılmıyor. Sanki tüm acıyı bir tek Türkiye’den gidenler çekmiş gibi gösteriliyor” yazıldığını okuyorum! Oysa paylaşılan Rum da pek yok yani. Neyse.. 
Aşağıdaki fotoğraf böyle bir kare. 1919-22 arası bir tarihte bugünkü Türkiye tarafına taşınan müslümanları fotoğraflamışlar. Arkada gördüğünüz refakat gemi de aslında aynı kıyıya doğru yol alan Yunan savaş gemisi. 
Fotoğrafı “old photos from Greece” hesabından aldım. Ancak oradaki bilginin yanlışlığı daha doğrusu fotoğrafla örtüşmediği dikkatimi çekti. Bekledim. Allahtan sayfa bizim buradaki gibi senin-benim kavgasına girişmiyor da yorumlarda iki Yunan, doğru bilgiyi verdi. O da üstte yazdığım.  Aşağıda kaynağın “İsviçre Kızıl Haç Uluslararası Komisyonu” olduğu yazıyor. 
Ha bilgiyi veren iki Yunan da yanılıyor olabilir mi? Bilemem. Tek bildiğim mübadele öncesi gelenler oldukları. O da arkadaki gemiden dahi belli sonuçta.. Bir de İsviçreye inanıyorum galiba ????
Kaynak : 
“1919-1922: Τούρκοι Μουσουλμάνοι καταφεύγουν από την Ελλάδα στην Τουρκία κατά τον Ελληνοτουρκικό πόλεμο του 1919-1922. (Πηγή: Διεθνής Επιτροπή του Ερυθρού Σταυρού, Ελβετία)”
Bence yorumsuz beğeniniz!
İyilikle kalın ????????‍♀️


Adem Oskan
Bence, mübadele sırasında her iki taraf aynı duyguları ve acıları yaşadı.
Hatta, gitmek istemeyenler bile olmuş.
Bir Rum kızı bir Türk gencini seviyormuş.Mübadele günü kendisini samanlığa gizlemiş.Aramışlar, bulmuşlar.
Orhan Veli'nin Sakal şiirinde,
Hanginiz bilir benim kadar,
Karpuzdan fener yapmasını,
Sedefli hançerler üstüne,
Gülcemal resmi çizmesini dizelerinde Gülcemal gemisi, mübadilleri götürüp getiren gemidir.
*************
Ceylani Haciosmanoglu
Abdullah Gözaydın 
1962 -64 yılları arasında İstanbul'dan Yunanistan'a gönderilen İstanbul Rumları diye bir şey söz konusu değildir. 
Yunanistan vatandaşı olup da İstanbul'da Türk vatandaşı olan İstanbul Rumlarıyla evlenen yani özel ismi ile ithal damat olan kişilerin Türk vatandaşı olmadığı için bir ay içerisinde Türkiye'yi terk etmesi ile ilgili bir hükümet kararnamesi sonucunda İstanbul Rumlarından bu Yunanlılarla evlenmiş olanlar çocukları ile birlikte mecburen aile bozulmasın kocaları ile birlikte olsunlar diye Yunanistan'a gitmek zorunda kaldılar 
Elbette bunun Tabii sonucu olarak kızlarından damatlarından ve torunlarından ayrı yaşamak istemeyen birçok İstanbul Rumu Türk vatandaşı da mecburen Yunanistan'a gitti bahsedilen olay budur.
Bu olayın mübadele ile de bir alakası yoktur. 
İsmet İnönü'nün başbakanlığı döneminde ve Profesör Dr Numan Menemencioğlu' nun Dışişleri Bakanı olduğu dönemde yapılan korkunç bir zulümdür. 
Numan Menemencioğlu' nun hatıralarına bakmakta fayda vardır kendisi bir söyleşide yaptığımız hareketin insanlıkla zerre kadar bir alakası yoktu ama siyasetten yapmak zorundaydık o yüzden böyle bir karar alıp İstanbul rumlarının önemli bölümünün Yunanistan'a gitmesine sebep olduk onları buna zorladık şeklinde ifadeleri vardır yine bu konuda müracaat edeceğiniz güzel bir film vardır İstanbul Mutfağı orijinal Yunanca ismi ile politiki kouzina.

ATATÜRK-VENİZELOS YAKINLAŞMASI
 

Bu yazı 428 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum