HÜSEYİN MOVİT

HÜSEYİN MOVİT

Hüseyin Movit
pandispanyagazetesi@gmail.com

"Müzisyen ve Şarkıcı Metin Ersoy

22 Mayıs 2021 - 18:26

Serkan Movit'in isteği üzerine "Şehir ve Kültür" dergisinde şubat ayında (2021) yayımlanan yazımı sunuyorum: "Müzisyen ve Şarkıcı Metin Ersoy

Sanatçı 15 Nisan 1934 tarihinde İstanbul'da doğdu. 1960 yılında tanıştığı İlham Gencer ve Ayten Alpman ile birlikte müzik çalışmaları yaptı.Calypso Kralı Harry Belafonte‘nin şarkılarından söylemeye başlamış kendisine müzisyen İlham Gencer tarafından Kalipso Kralı takma ismi verilmiştir. 1969 yılına kadar Gar ve Çakıl gazinolarında çalıp söylemiştir.
Asıl çıkışını ise 1970 yılında seslendirdiği Vakit Yok Gemi Kalkıyor Artık şarkısıyla yapan sanatçı bazı sinema filmlerinde ayrıca rol almıştır.

Kendisi gibi müzisyen olan 1977 doğumlu şarkıcı, piyanist Emir Ersoy'un babası olan sanatçı Metin Ersoy 29 Ekim 2017'de Şaşkınbakkal, Bostancı'daki evinde 83 yaşında ölmüş cenazesi Karacaahmet Mezarlığı'na defnedilmiştir. Sanatçı 7 tekli (single) çalışma çıkarmıştır. Kalipso Müziği tarzında aralarında kendisini meşhur eden "Vakit Yok, Gemi Kalkıyor Artık"ında bulunduğu parçalar seslendirmiştir. Kariyeri boyunca 1978'den 2013 yılına kadar 6 tane de müzik albümü çıkarmıştır.

Rol aldığı filmler:
Son Bahar Yaprakları ("Leaves of Autumn")
Boş Yuva ("Empty Home")
Gecelerin Ötesi ("Beyond the Nights")
Papatya ("Daisy") (wikipedia.org)

Türkiye, 1950'lerde ABD'nin müttefiki olarak Kore Savaşı'na asker göndermişti. Kore'de askerlik yaparken kalipso ile tanışan Metin Ersoy, Türkiye'ye döndükten sonra kendisini bu müzige adadı ve "Kalipso Kralı" olarak tarihe geçmeyi başardi. Metin Ersoy'un "Vakit yok gemi kalkiyor adlı" şarkısı, 70'lerin başında ortaligi çalkaladi. Metin Ersoy, sık sık TRT ekranlarına da çıktı. Gençlerin pek beğendiği "Aman hoca kurtar bizi fillerden" adlı bestesi, ilerlemiş yaşına rağmen sahne performansı yükseltti. Uyguladığı Calypso tarzı müzikle beraber Harry Belafonte'ye çok benzemesi de şaşırtıcıdır.

Metin Ersoy da lokantamızın müdavimleri arasındaydı. Lokantamıza ilk gelişi Ünlü Film Yönetmeni Metin Erksan ile birlikte olmuştu. Yönetmeni ile sık sık tartışır ve Metin Ersoy adının, filmin tanınmasında rolü olduğunu ve isminden yararlandığını söylerdi. Yemek seçiminde pek titiz davranmaz, Çorba ile başlayan menü tas kebab/beğendili kebap, iç pilavı/su böreği ve karışık komposto ile son bulurdu. Devamlı garsonu Rasim Akcan ile yemek tespitinde görüşür, onun tavsiyelerini dinlerdi.

Tek hayali vardı, Boğaz sırtlarında bahçe içinde müstakil bir villaya sahip olmak. Bu konuda babamla birlikte birkaç kez Emirgân'ı ziyaret etmiş ve araştırmalarda bulunmuştu. Sanat Çetesi mensubu olarak, Cankurtaran'daki Erol Taş'ın bahçeli kahvesinde, sanat tartışmalarının yapıldığı toplantılara birlikte katılır. semtin ileri gelenleri ile koyu muhabbetler ederdik. Halkın çok sevdiği sempatik bir sanatçıydı.

O günlerde rol aldığı "Gecelerin Ötesi" adlı film, polpülaritesini hayli artırmıştır. Yedi gencin hayat hikâyesini özetleyen eserde, her mahallede bir milyoner yetiştiren siyasi düzenin kurbanları üzerinden ekonomik ve kültürel yapıya sert bir eleştiridir. "Gecelerin Ötesi", Küçük Amerika hayallerinde yaşayan bir ülkenin siyasi, sosyo-ekonomik yapısına yaptığı ilk eleştiridir. Mekânı cennet olsun...

Bu yazı 766 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum