Kevser Çakır

Kevser Çakır

Hayata Dair Gözlemlerim
kevsercakir@gmail.com

23 Nisan Çocuk Bayramı'ndan önce oğlum bir gün eve geldi

05 Mayıs 2022 - 18:28 - Güncelleme: 29 Mayıs 2022 - 14:31

23 Nisan Çocuk Bayramı'ndan önce oğlum bir gün eve geldi heyecanla, okulun altındaki sahnede dans edeceklerini, kostümler giyeceklerini söyledi.

Arada yokladım, dans ediyor musunuz çalışıyor musunuz diye ama geçiştirdi. Kendisı anlatana kadar tekrar sormamaya karar verdim.

Bayram haftası ortada ne kostüm ne alışveriş var. Öğretmeni gruba "23 Nisan'da görevli olanlar..." diye başlayan bir mesaj yazınca anladım. Etkinlikte her öğrenci yer almıyor demek ki.

Sonunda bana sahnede dans ederlerken susadığını ve gidip su içtiğini bu yüzden elendiğini söyledi. Ben de onu daha çok eğleneceği bir yere götüreceğimi söyledim konuyu kapattım.

Sonra dün baktım ki resim defterine bunları çizmiş: Bulutlu güzel bir gökyüzü, yemyeşil ağaçlar, bayraklar, balonlar, kalpler ve bir sıra dans eden çocuk. Karşılarında bir ekran var. Elleri havada gülümsüyorlar. İki çocuk onlarla aynı duruşta değil, kolları aşağıda; onlar dans edemeyenler ve üzgünler.

Çocuk bayramında üzgün çocukları çizmiş. Haksızlığa birkaç boya kalemiyle muazzam bir protesto ile karşı durmuş.

Birileri daha küçücük çocukların elinden dans etme, eğlenme, bayram kutlaması gibi basit hakları alarak, yetişkinler dünyasının acımasızlığına ön hazırlık yaparken, diğer taraftan bir yerlerde kendi haklarının da diğerlerinin haklarının da farkında olan birileri yetişiyor.

Atatürk Bu bayramı çocuklara armağan ederek büyük bir umuda yatırım yapmış meğer.. 

Kevser Cakir

 BİR YORUM VE CEVABI:


Emel Topkaya
Kevser Cakir o zulüm bize aitti. Biz çocukken kıyıdan bakan mahzun çocuklar olurduk. Seçilmiş kişi olamadım hiç. Ve o zaman çok üzüldüğum bu durumun haksızlık olduğunu idrak edemedim. Yenilmeyi, yok sayılmayı, itelenme ve otelenmeyi 23 nisanlar öğretti bana. Ama yıkılmadım ayaktayım, çok da pis intikam aldım hayattan. Tiyatro yazdım, yaptım, işlettim. Devretmedim. Geç kalmış hayat rövanşı almışlığım çoktur benim hikayemde. Ya bu çocuklar üzüldüğünü ve üzüntüsünu resimle anlatmayı biliyor. Bu çok yüksek farkındalık. Ölmez güçlenir bizdendaha güçlü olurlar. Aslında mahrum kalmak iyidir hırs ve enerji verir. O şimdi üzülsün, sen üzülme güçleniyor.

  • Emel Topkaya
    Kevser Cakir o zulüm bize aitti. Biz çocukken kıyıdan bakan mahzun çocuklar olurduk. Seçilmiş kişi olamadım hiç. Ve o zaman çok üzüldüğum bu durumun haksızlık olduğunu idrak edemedim. Yenilmeyi, yok sayılmayı, itelenme ve otelenmeyi 23 nisanlar öğretti bana. Ama yıkılmadım ayaktayım, çok da pis intikam aldım hayattan. Tiyatro yazdım, yaptım, işlettim. Devretmedim. Geç kalmış hayat rövanşı almışlığım çoktur benim hikayemde. Ya bu çocuklar üzüldüğünü ve üzüntüsünu resimle anlatmayı biliyor. Bu çok yüksek farkındalık. Ölmez güçlenir bizdendaha güçlü olurlar. Aslında mahrum kalmak iyidir hırs ve enerji verir. O şimdi üzülsün, sen üzülme güçleniyor.

Bu yazı 606 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar