Misafir Yazar

Misafir Yazar

Alıntı makaleler
fatihten@gmail.com

Dikkat TV., Sosyal medya Animasyonları ile çocuklarımız zehirleniyor

24 Şubat 2021 - 10:48

EBEVEYNLERİN DİKKATİNE:
Animasyonların genel hedef kitlesi çocuklardır.

1- KÖTÜ KEDİ ŞERAFETTİN adlı animasyon baştan sona argo ve küfür dolu. Animasyon bir taraftan güldürürken diğer taraftan küfrü de bilinç altına koyuyor.

2- KELOĞLAN animasyonlarında ana konu sihir ve büyüdür. Sihir İslamda yedi büyük günahtan biridir. Burada bir bilim dalı olarak sunuluyor.

3- RAFADAN TAYFA animasyonunda çocuklar okula gitmiyor, ödev yapmıyor, mahallede onlardan başka çocuk yok, sürekli oyun, sürekli yemek, abur cubur ve tembel çocuk konuları işleniyor.

4- DİĞER YEREL animasyonlarda ise yetişkinler sürekli çocukların sınırsız isteklerini yerine getirmekle meşgul. Yorgun baba yok, hasta anne yok, varsa yoksa niloyanın, pepenin (eskiden kayunun) her isteği şipşak yerine getiriliyor. Animasyonlardaki karakterleri gerçek zanneden çocuklar gerçek hayatta anne babalarının hayır demesine bağırarak, ağlayarak tepki veriyor.

5- MADAGASKAR adlı seri animasyonda zürafa karakteri, su aygırına aşk besliyor. Burada bilinç altına cinsellikle ilgili tehlikeli mesajlar veriliyor.

6- ARABALAR (ŞİMŞEK MEKKUİN) animasyonunda arabaların bile sevgilisi var. Senin neden yok? İçinde aşk olmayan çok az animasyon var. 

7- YABANCI ANİMASYONLARIN tümünde domuz çok masum, şirin, sevimli bir karakter ile çocuklarımıza sunulmaktadır. Dinimizde en büyük haram yiyeceklerin başında ise domuz gelmektedir.

8.Animasyonlardaki ÇOCUK VE AİLELER (son çıkan bir kaç yerel bölüm hariç) deisttir. Dini hiçbir resim, konuşma yoktur. Hatta çocukların isimleri bile çoğu kez anlamsızdır. (pepe, niloya, tosi,)

9- ANİMASYON VE ÇİZGİ FİLMLERDE "inşallah, maşallah, Allah'ın izniyle, Allah rahatlık versin, Allahaısmarladık, Allah büyüktür, Ahiret kelimesi, peygamber kelimesi, din kelimesi, ezan sesi, oruç, namaz, örtü" yoktur. Sakallı olanlar dede, başı örtülü olanlar da nenelerdir. Yaşlanınca yaparsın mesajı veriliyor.

10- ANİMASYON VE ÇİZGİ FİLMLERDE çocuklar ne kırarsa kırsın, ne dökerse döksün, neyi parçalarsa parçalasın, yenisi şipşak getiriliyor. Hırçın çocuklar bunların eseri

11- GÜL VE ECE adlı çizgi filmde Ece adlı karakter büyüklerine karşı ne kadar saygısızca davranırsa davransın "Hele sor niye yaptım" diyerek çok haklı duruma getiriliyor. Kimi zaman öğretmeni, müdürü, bakkalı, manavı bile aşağılayacak işler yapıyor ama hep haklı nedenleri oluyor. Saygısızlığı aşılıyor.

12- ÇOCUKLU ANİMASYONLARDA çocuklar evden kaçmaya teşvik edilir. Yavru aslan evden kaçar, haklı nedenleri var, yavru balık evden kaçar, haklı nedenleri var, yavru kuş evden kaçar, haklı nedenleri var, yavru karınca evden kaçar, haklı nedenleri var... Aile baskısı mantığı çocuğun beynine işleniyor. Çünkü animasyonlarda evden kaçan çocuklar genelde aradıkları yerleri buluyor.

13- ÇILGIN HIRSIZ (GURİ) hırsız sevimli, çocuklara yakın, iyi niyetli hırsız rolünde. Guri'nin annesi beş altı erkekle havuz sefası yapıyor. Çok kötü örnekler ile dolu. Hırsızlık ve fuhuş masum gösteriliyor.

14- SÜPER GÜÇLERİ OLAN ANİMASYON türlerinde çocuklara orantısız kahramanlık modeli sunuluyor. Çocuklar bu kahramanlardan olmayı sürekli hayal ediyor. Örümcek adam kostümü, demir adam kostümü, batman kostümü alınca kahraman olacağını zannediyor.

15- KIZLAR İÇİN YAPILAN ANİMASYONLARDA küçük kızlar yetişkin kadınlar gibi giyiniyor, onlar gibi makyaj yapıyor. Çocuk görünmelerine rağmen yetişkin gibi göğüslü, dekolteli, mini etekli gösteriliyor.

Kır, dök, parçala... 
Her zaman haklısın... 
Büyüklerin her istediğini yapmak zorunda... 
Mutlaka bir kız/erkek ile çıkmalısın... 
Karşı cinsle yakınlaşmaktan çekinme... 

Murat Padak
Eğitim Görevlisi

Bu yazı 344 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum