Misafir Yazar

Misafir Yazar

Alıntı makaleler
fatihten@gmail.com

FAKÜLTELERE YAPILACAK ATAMALAR HAKKINDA

07 Mart 2021 - 18:05

Mimarlık eğitimi özel ve zor bir eğitimdir. Birçok mimarlık fakültesi öğrencisi fakültenin ilk yıllarında bırakma tercihini kullanır. Zorluk nedeni; hem sanat, hem bilimin birçok dalı ile iletişim halinde olmasından kaynaklandığı gibi, öğrencinin fikrini sunabilmesi için özel yeteneklere sahip olmasını da zorunlu kılar. Elbette ki iyi resim yapan öğrenci iyi mimar olur demeyeceğim ama iyi resim tekniği bilen öğrenci bakmak yerine görmek yolunu kullanacağı açıktır.
Öğrenciliğinin bu kadar karmaşık olan fakültenin araştırma görevlisi seçimi ve öğretim üyelerinin, öğretim görevlilerinin seçimi de bir o kadar zor ve çetrefillidir. Fakülteyi her bitiren yüksek lisansa kabul edilmediği gibi, her yüksek lisans mezunu da fakültede araştırma görevlisi olamaz.
Neden olamaz çünkü bu özel eğitimi içselleştirmiş, gelişmeye açık, özgün fikirler geliştirebilen, araştırma ve gelişmeye açık, birden çok yabancı dilde inceleme ve araştırma yapmaya hazır alt yapısı olan, kendine bir alan seçmiş ve o alanda yüksek lisans eğitimi boyunca kendini öğretim üyelerine jüriler karşısında ispatlamış öğrencilerden seçilir ve göreve davet edilirler.
Peki, bu fakültelerde idarecilik nasıl oluşur dersiniz? Elbet teki yıllarını aynı fakülteye vermiş, çalışma arkadaşlarını tanıyan, fakülteyi ve sorunlarını bilen, çağdaş modeller hakkında fikri olan ve fakülteyi çağdaşları ile aynı seviyeye taşıma iddiasında olanlar arsından çalışma arkadaşlarının önerisi ya da şahsi yeterliliğine inananlar arasından, demokratik seçim yolu ile belirlenir.
Öyle ana bilim dalı dışından yetki kullanılarak atananlar arasından olmaz, olamaz ve olmamalıdır.
Neden ? Çünkü en az Tıp eğitimi kadar doğrudan insana temas eden bu eğitim alanında yetkinlik şarttır! Burası idareci yetiştirme Amma İdaresi eğitim alanı değildir! Siyasallaştırılacak bir alan hiç değildir.
Son dönem gerçekleşen bu tür atamaları reddediyorum! Bilakis kendi eğitim aldığım alanımda kesin bir dille reddediyorum!
Mim. Murat Toz
 

Bu yazı 491 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum