Misafir Yazar

Misafir Yazar

Alıntı makaleler
fatihten@gmail.com

ÖNGÖRÜ

05 Mart 2021 - 21:16

İstanbul Boğazından geçen gemi sayısı son 10 yılda %25 ...... 
Su Yolundan takalar mı geçecek, allı yeşilli?

Öngörü kısaca bir işin ilerisini kestirmek olarak tanımlanıyor sözlüklerde.
Öngörülü ise bir işin nasıl olacağını tahmin ederek ona göre davrananlara deniyor.

Kuşkusuz ki bir işi, bir kurumu yönetenler öngörülü olmak zorundadır. Öngörüde bulunabilmek için bilgiye ve rakamlara gereksinim duyar yönetim erkinde bulunanlar.

Diyelim ki bakkal dükkanınız var. Gelen müşteri sayısı belli, ciro belli, haftada sattığınız yumurta kolisi belli. Son yıllarda günde ortalama bir koli yumurta satıyorsanız ve yumurtayı aldığınız dağıtıcı size her hafta uğruyorsa dükkanınızda kaç koli yumurta bulundurursunuz? Dükkân sahibi olarak öngörünüzü yapar satıcı geldiğinde muhtemelen on koli yumurtadan fazlasını almazsınız. Öyle değil mi?

Ülkeyi yönetenler için de durum aynıdır. Ülkemizi 19 yıldır yönetenler bu süre içerisinde bir sürü öngörüde bulunup size vaatler verdiler.

Mesela; tam on yıl önce 27 Nisan 2011 günü Sayın Erdoğan bir proje açıkladı. Çılgın proje olarak anlatıldı. Bakın neler söyledi o gün, kısaca hatırlayalım; "... 
Sadece etüt çalışmaları iki yıl sürecek. ... 
Zaman zaman meydana gelen kazalar Boğaz'ı adeta cehenneme çevirdi. Türkiye milli gelirinin yüzde 40’ını sağlayan İstanbul’u böyle büyük bir tehditten kurtarıyor, İstanbulluların can güvenliğini sağlamak, kültür varlıklarımızı muhafaza etmek adına bu büyük adımlarımızı atıyoruz. Kanal İstanbul ile boğaz trafiğini tamamen sona erdiriyoruz. ...  Kanal İstanbul’dan günde 150-160 geminin geçmesini hedefliyoruz. Kanal gemi trafiğini yavaşlatmayacak, tam tersine hızlandıracaktır. "

Bu arada belirteyim Süveyş Kanalı’ndan günde 50, Panama Kanalından günde 38 gemi geçiyor.

İki yıl sürecek denilen etüt çalışmaları sekiz yıldan fazla sürdü. Etütler ÇED Raporu onay aşamasındayken devamlı değişti. Yetmedi, onaya sunulan raporu hazırlayanlar değil onaylayanlar bile onay sırasında değiştirerek onaylayıp tarihe geçtiler. Öylesine muazzam bir etüt yani.

Sayın Erdoğan "yapılacak olan Su Yolundan günde 150-160 gemi geçmesini hedefliyoruz" derken, 2010 yılında İstanbul Boğazı’ndan günde 139 gemi geçiyordu. Devleti yönetenler böyle bir öngörüde bulunuyorsa aradan geçen on yılda İstanbul Boğazı’ndan geçen gemi sayısının artmış olması gerekir, öyle değil mi? Ben size Ulaştırma Bakanlığı’nın resmi rakamlarını söyleyeyim. 2020 yılında toplam 38.404 gemi geçerken günlük geçen gemi sayısı 105 oldu. Yani son on yılda %25 azaldı geçen gemi sayısı. 2010 yılından beri sürekli azalıyor. Salgının olmadığı 2018 ve 2019 yıllarında günde ortalama 113 gemi geçmişti.

İyi de hani İstanbul Boğazı’ndan geçen gemi sayısı artacaktı? İstanbul artan trafikten dolayı tehlikeye girecekti? Ne oldu da öngörü tutmadı? Dış güçlerin marifeti mi? Dış güçler bizi güçsüz göstermek için Bulgaristan, Romanya, Ukrayna, Rusya ve Gürcistan'a baskı yapıp deniz ticaretlerini mi engellediler? Bu yüzden mi geçmiyor gemiler?

Ey benim iktidarı desteklemekten hala vazgeçmeyen feraseti yüksek güzel kardeşim. Montrö Sözleşmesi’ydi, uluslararası hukuktu gibi esas düşünülmesi gereken konulara hiç girmeden soruyorum. O günlerde "Biz bu Su Yolunu yaparsak gemiler para ödeyip geçecekler biz de paraya refaha kavuşacağız." demiyor muydun? Geçecek gemi pek gözükmüyor ortalıkta, şimdi ne diyeceksin? Takalar mı geçecek allı yeşilli?

Elbette ki Sayın Erdoğan on yıl önce bunları söylerken kendisine sunulan rakamlara bakarak öngörüde bulunuyordu. Peki, bu rakamları kim hazırladı?

Bak güzel kardeşim, devlet bakkal dükkânı değildir. Hoş orada bile bakkal satacağı yumurtayı az çok öngörür. Devletin "FETÖ" yardımıyla çivisi çıkartılıp DPT (Devlet Planlama Teşkilatı) önce kadük edilip sonra kapatılırsa "öngörü" yapacak, bununla ilgili rakamları toplayacak devlet kurumu kalmaz, böyle yanıltılırsınız.

Evler yapılıp müteahhitler kazanacak, Katarlıların parası gelip dış açık kapanacak hayaliyle kulağınızın üstüne yatmayın.

Doğayla inat olmaz inadı bırakın, rakamlar ortada. Gelin, vazgeçin yanlış bilgilerle hazırlanmış bu teneke "Su Yolu" projesinden...

03.03.2021 - M. Şevket Atalay

Bu yazı 514 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum