Tahir Bulut

Tahir Bulut

Gönül Defterimden
tahirbulut@hotmail.com

Bunlar işte Bunlar

19 Ocak 2024 - 15:50

Nasıl yasa, nasıl tüzük
Vurduğunuz demir kazık
Bunu mu reva gördünüz
Yazık emekliye yazık
Ahmet Arif'in şiirinde dediği gibi:
"Bunlar,
Engerekler ve çıyanlardır,
Bunlar,
Aşımıza, ekmeğimize
Göz koyanlardır,
Tanı bunları,
Tanı da büyü…"
Biz emekliler büyüyemeyeceğiz belki lakin ölüme en yakın insanlar olduğumuz muhakkak.!
Ömrümüzün sonuna bu adaletsizliği bize layık görenlere helal olsun.!
"EYT Vatana ihannettir" dediğinde yandaşları alkışladı reisi, EYT'yi çıkardı yine alkışladılar. Be mübarekler.! Aklınızı kiraya mi verdiniz? Hangisi doğru?
Biz avrupadan daha mı akıllıydık? Onlarda 65 yaşı, 67'ye çıktı. Bizde ise ben yeni emekli olmam gerekirken, iki oğlum emekli oldu. İşte bu oy kaygısı ile yapılan eylem sistemi çökertti. Şimdi de; "seyyanen, ek maaş, kök maaş" işin içinden çıkmaya çalışıyorlar. Önümüzde seçimler olmasa inanın bir kuruş vermezlerdi ki; ek maaş ve seyyaneni kaldırır, verdikleri zammı taban maaş üzerinden hesaplar, işi geçiştirirlerdi.
Bir de Hz.Ömer'in adaletinden dem vururlar. Siz varya siz; Hz. Ömer'in abdest-taharret aldığı atık sudan bile kirlisiniz.
Kendinize zam alma sırası geldiğinde bütün partiler sessizce birleşip anında görüntü yapıyorsunuz. 7500tl maaş alan emekliye sıra gelince; komisyonlar kuruluyor, bakanlardan görüş alınıyor, bir türlü netice çıkmıyor.
Bakalım bu insanların inançlarını kullanarak daha ne kadar zirvede kalacaksınız. Duvara çarpmak anı çok yakın...!
Yani, "bu ülkede muhalefet yok" sözü de bir gerçek. Muhalefet hiç bir zaman halkın değerleriyle koşut bir söylem geliştiremedi. Kitaplardan okuduğu teorik siyasi bilgilerle konuştu ki, bizim türkümüz öyle her saza uymaz. Avrupa veya başka kıtalarda bu teorileri uygulamaya dökebilirsiniz belki, lakin ülkemizde asla.!
Peki, sizler biliyor muydunuz; ana yasada; "emekli maaşı asgari ücretin altında olamaz" diye bir madde vardı. 2008 yılında bu madde kaldırıldı. Onu da muhalefet kaldırmadı ya, 2008 kimin iktidarı ise o kaldırdı. Kendileri deveyi hamuduyla götürürken garibin aldığı 3 kuruş bir yerlerini acıttı sanırım...
Gelir dağılımındaki adaletsizlik bakımından dünya lideriyiz. 85 milyonun çoğu geçim sıkıntısı çekerken %5 veya 10'luk kaymak tabaka zevk-ü sefa içinde yaşıyor. Bunlar bir türlü devletle arayı yapıp işi kotaranlar...
Şöyle geziyorum İstanbul'u; gökdelenler, lüks kafeler, eğlence yerleri tıklım tıklım.! Bir de anadolu'ya bak; 2 ayda 1 kilo dahi et alamayan insanlar.! Bunları sallamıyorum, gözlemliyorum.
Hani, komşusu açken tok yatanlar bizden değildi?
Yok-yok, şimdi anladım bunlar bizden değil; olamazlar da.!
Eskiden belki, lakin şimdi lavel atladılar. Olmasınlar zaten.!
Bakmayın bu iktidarın ilk zamanlarındaki asr-ı Saadet'e; O zaman elde avuçta devletin birkaç parça fabrikaları, malları vardı. Hepsini "batan geminin malları" diyerek kelepir fiyatına elden çıkardılar. Şimdi satacak bir şey kalmayınca araplara toprak ve daire satmaya çalışılıyor.
Ey emekli kardeşim.!
Size, bize reva görünenin bir kısmını yukarıya yansıttım.
Bizim birçoğumuz başka seçim göremez.!
Köprüden önce son çıkış bu.!
Göreyim sizi; emkliye açlığı reva görenlere sizler de iktidarsızlığı reva görün ki, anlasınlar "iktidarsızlık" Ne demektir.!!!
Tahir Bulut
NOT: Bu yazıda kimseye iftira yok, tamamen Vicdanımın imbiğinde damıtıp öyle yazdım...

YORUMLAR

  • 0 Yorum